DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – Krzysztof Zagozda: Polin w budowie. Jak są robione kabalistyczne projekty? VIDEO !

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://miziaforum.com/2020/06/14/szanowni-panstwo-celem-zrzutki-jest-pomoc-dla-waclawa/
00

Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wielokrotnie nagradzany budynek Muzeum POLIN to perła współczesnej architektury. Jego symbolika odnosi się do żydowskiej historii a sam budynek wpisuje się w narrację muzeum, realizującego ideę „muzeum życia”.

Siedziba Muzeum POLIN to z zewnątrz prosta, chłodna bryła, pokryta miedzią i szkłem. Wewnątrz zaskakuje falującą, dynamiczną szczeliną rozcinająca budynek na całej długości.

Muzeum ma 12,8 tys. m² powierzchni użytkowej, z których jedną trzecią zajmuje wystawa stała, zaś w pozostałej części znajdują się m.in. biura i różnorodne przestrzenie programowe:

1

 • Budynek muzeum powstał w symbolicznym miejscu: w sercu dawnej tętniącej życiem dzielnicy zamieszkałej przez Żydów, w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto. Od 1948 roku wznosi się tu pomnik Bohaterów Getta autorstwa Natana Rapaporta. Plan, na którym wzniesiono budynek znajduje się między muranowskimi budynkami mieszkalnymi, wzniesionymi w okresie powojennym.

Stworzenie koncepcji architektonicznej budynku w takiej lokalizacji i opowiadającego o tysiącu lat historii nie było łatwym zadaniem. Projekt budynku autorstwa fińskiego studia architektonicznego Lahdelma & Mahlamäki został wyłoniony w 2005 roku w międzynarodowym konkursie architektonicznym pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego. W konkursie, na który napłynęło ponad 100 zgłoszeń z całego świata, wzięli udział znakomici architekci, m.in. Zvi Hecker, Kengo Kuma czy Daniel Libeskind.

Jury doceniło projekt autorstwa Rainera Mahlamäkiego między innymi za powściągliwość i umiar, z jakimi potraktował niedawną historię polskich Żydów. Mahlamäki zaproponował budynek, który z zewnątrz ma spokojne, geometryczne kształty, ale zaskakuje niezwykłym wnętrzem. Dynamiczne, dające złudzenie falowania, ściany holu przecinają budynek od wschodniej do zachodniej fasady. To pęknięcie odzwierciedla wyrwę w tysiącletniej historii polskich Żydów. Jednocześnie monumentalny hol zalany światłem padającym przez ogromne okno i widok na park przypominają, że ta historia nie została zamknięta, a Muzeum POLIN jest muzeum życia.

Jest też łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością i przyszłością – co symbolizuje mostek spinający obie ściany holu. Symbolika  muzeum nie ogranicza się do wnętrza: fasadę budynku zdobią szklane panele, na których litery hebrajskie i łacińskie układają się w słowo „Polin” – przypominające legendę o przybyciu Żydów do Polski i będące nazwą muzeum.

6

Fiński architekt mocno osadził swój projekt w otoczeniu. Muzeum zostało skonstruowane na planie kwadratu, który przylega do identycznego kwadratu placu przy pomniku Bohaterów Getta. Sama bryła budynku również powtarza kształty okolicznych domów i pomnika. Jednak między monumentem a budynkiem muzeum toczy się dialog: pomnik jest miejscem refleksji i upamiętniania tych, którzy zginęli, zaś muzeum miejscem odkrywania historii żydowskiego życia w Polsce.

5

W czerwcu 2009 roku, w dwa lata po wyłonieniu zwycięskiego projektu, odbyła się oficjalna uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego muzeum i rozpoczęła się budowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ukończono ją w 2012.

2

Nagrody i wyróżnienia dla budynku Muzeum POLIN

2016

 • Nagroda Property Design Awards 2016 w kategorii Bryła-obiekt sfery publicznej  przyznana podczas 4 DESIGN DAYS w w Katowicach.

 • Czeska nagroda architektoniczna Stavba Roku

 • Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy dla najlepszych budynków z lat 2001-2014 – nagroda w kategorii Architektura użyteczności publicznej (obiekt publiczny)

2015

 • Budynek Muzeum POLIN znalazł się w półfinale międzynarodowego konkursu architektonicznego Mies van der Rohe orgaznizowanego przez Komisję i Parlament Europejski raz Fundację Mies van der Rohe

2014

 • Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów RP

 • Nagroda Stowarzyszenia Architektów RP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej dla budynku Muzeum POLIN.

 • Muzeum POLIN wyróżnione przez czytelników POLITYKI w plebiscycie Nagrody Architektonicznej (budynek znalazł się wśród pięciu finalistów Nagrody Architektonicznej „Polityki” za 2013 rok i zwyciężył w plebiscycie internautów).

 • Fińskie Stowarzyszenie Architektów (SAFA) przyznało Muzem POLIN Finlandia Prize for Achitecture.

2013

 • Pierwsza nagroda w konkursie Eurobuild Awards za najlepszy projekt budynku komercyjnego lub użyteczności publicznej w kategorii Architectural Design of the Year.

 • Wykonawca pofalowanych ścian muzeum w technologii natryskiwanego betonu (ang. shotcrete) wyróżniony w USA nagrodą Oustanding Shotcrete Project of the Year w kategorii projektów międzynarodowych.

2008

 • Projekt budynku Muzeum POLIN wyróżniono prestiżową International Architecture Award przyznawaną przez Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design.

4

7

https://www.polin.pl/pl/budynek

Krzysztof Zagozda: Polin w budowie – kiedy przecięcie wstęgi?

Jak są robione kabalistyczne projekty?

One thought on “Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – Krzysztof Zagozda: Polin w budowie. Jak są robione kabalistyczne projekty? VIDEO !

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: