DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
KONTA AUTORÓW WPISÓW I FILMÓW
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Filipiny powiadamiają USA o zamiarze zakończenia dużego paktu bezpieczeństwa”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

MANILA, Filipiny (AP) – Filipiny we wtorek powiadomiły Stany Zjednoczone o zakończeniu dużego paktu bezpieczeństwa, który pozwoli siłom amerykańskim trenować w tym kraju, co stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla prezydenta Rodrigo Duterte dla ich 69-letniego sojuszu traktatowego.

Minister spraw zagranicznych Teodoro Locsin Jr. powiedział w tweecie, że zastępca szefa misji w ambasadzie USA w Manili otrzymał zawiadomienie Manili o wypowiedzeniu umowy o siłach wizytujących. Wypowiedzenie wejdzie w życie po 180 dniach, chyba że obie strony zgodzą się go utrzymać.

Locsin podpisał zawiadomienie na polecenie Duterte, który często krytykował politykę bezpieczeństwa USA, chwaląc politykę Chin i Rosji, pomimo bliskich historycznych więzi armii filipińskiej z jej amerykańskim odpowiednikiem.

Amerykański sekretarz obrony Mark Esper powiedział we wtorek w Brukseli, w Belgii, że otrzymał powiadomienie o rozkazie Duterte w poniedziałek wieczorem i jeszcze nie w pełni zrozumiał szczegóły.

Esper nazwał to „niefortunnym”.

„Myślę, że byłby to ruch w złym kierunku” – powiedział.

Esper powiedział, że kiedy odwiedził Filipiny w listopadzie zeszłego roku, myślał, że związek jest na solidnych podstawach.

Ambasada USA w Manili potwierdziła otrzymanie zawiadomienia z Manili i powiedziała, że Waszyngton „dokładnie rozważy, jak najlepiej posunąć się naprzód, aby rozwijać nasze wspólne interesy”.

„To poważny krok, mający znaczące implikacje dla sojuszu USA-Filipiny” – powiedziała w oświadczeniu ambasada. „Nasze dwa kraje cieszą się ciepłymi relacjami, głęboko zakorzenionymi w historii. Pozostajemy zaangażowani w przyjaźń między naszymi dwoma narodami ”.

Podczas przesłuchania w Senacie w zeszłym tygodniu Locsin ostrzegł, że uchylenie porozumienia w sprawie bezpieczeństwa z Waszyngtonem w 1998 r. Podważy bezpieczeństwo Filipin i przyczyni się do agresji na spornym Morzu Południowochińskim. Obecność wojsk USA w strategicznej drodze wodnej była postrzegana jako kluczowa przeciwwaga dla Chin, które zajmują praktycznie całe morze.

Locsin zaproponował przegląd umowy w celu rozwiązania spornych kwestii, w tym jurysdykcji karnej za pomyłki amerykańskich żołnierzy, zamiast jej zniesienia. Filipińska obrona i wojskowi nie zareagowali natychmiast na ruch rządu.

Duterte zagroził rozwiązaniem umowy o bezpieczeństwo po tym, jak Waszyngton podobno anulował wizę lojalnego sojusznika, senatora Ronalda delę Rosę, który był powiązany z łamaniem praw człowieka, kiedy po raz pierwszy egzekwował zabójcze zwalczanie narkotyków przez prezydenta jako szef policji krajowej w 2016 r. .

Tysiące głównie biednych podejrzanych zostało zabitych w ramach krwawej kampanii, którą Duterte rozpoczął, kiedy objął urząd w połowie 2016 r., Alarmując USA i inne zachodnie rządy oraz organy nadzorujące prawa człowieka.

Duterte dał USA miesiąc na przywrócenie wizy Deli Rosy, ale amerykańscy urzędnicy nie zareagowali publicznie na żądanie filipińskiego przywódcy.

W przemówieniu pod koniec poniedziałku Duterte powiedział, że prezydent Donald Trump postanowił uratować porozumienie, ale dodał, że odrzucił ten pomysł. Oskarżył USA o wtrącanie się w sprawy filipińskie, w tym o uwolnienie opozycji senatorki Leili de Lima, której oskarżył o udział w nielegalnych narkotykach. Odrzuciła ten zarzut jako sfabrykowany zarzut mający na celu kaganiec sprzeciwu.

„Ameryka jest bardzo niegrzeczna. Są tacy nieuprzejmi – powiedział Duterte.

Locsin przedstawił w senacie, że to, co powiedział, to najważniejsze korzyści w zakresie bezpieczeństwa, handlu i gospodarki, jakie zapewnia porozumienie. Stany Zjednoczone są wieloletnim sojusznikiem traktatów, głównym partnerem handlowym i największym dostawcą pomocy rozwojowej na Filipinach.

Porozumienie, znane pod akronimem VFA, legalnie pozwala na wejście dużej liczby sił amerykańskich wraz ze amerykańskimi okrętami wojskowymi i samolotami na wspólne szkolenie z oddziałami filipińskimi. Określa, który kraj będzie miał jurysdykcję nad amerykańskimi żołnierzami, którzy mogą być oskarżeni o przestępstwa podczas pobytu na Filipinach, co stanowi delikatny problem w byłej kolonii amerykańskiej.

Odrębny pakt obronny podpisany następnie przez sojuszników w 2014 r., Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej, pozwala na dłuższy pobyt sił USA i upoważnia ich do budowy i utrzymania koszar i magazynów oraz przechowywania wyposażenia i broni w pięciu wyznaczonych obozach wojskowych Filipin.

Filipiński senator i były szef policji krajowej, Panfilo Lacson, powiedział, że wypowiedzenie traktatu zredukuje traktat o wzajemnej obronie dwóch sojuszników z 1951 r. „Do zwykłego papierowego traktatu w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych”.

Niektórzy filipińscy senatorowie stwierdzili, że decyzja rządu o rozwiązaniu traktatu, ratyfikowana przez Senat, powinna uzyskać zgodę izby.

Asystent sekretarza Departamentu Stanu USA R. Clarke Cooper powiedział w poniedziałek podczas telefonicznej konferencji prasowej, że zniesienie paktu naraziłoby na ryzyko ponad 300 zaangażowań wojskowych, w tym wspólne szkolenia w tym roku między sojusznikami.

„Wszystkie zlecenia, cała swoboda operacji nawigacyjnych, wszystkie ćwiczenia, całe szkolenie, obecność amerykańskiego personelu wojskowego w porcie, na ziemi, na linii lotniczej, wymaga posiadania mechanizmu, który na to pozwala” powiedziany. „Dlatego VFA jest tak ważny.”

Zakończenie VFA wpłynęłoby na wspólne ćwiczenia i inne działania z siłami amerykańskimi, „których filipińskie wojsko i organy ścigania potrzebują, aby zwiększyć swoje możliwości przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego”, powiedział Locsin.

Locsin powiedział, że Stany Zjednoczone przekazały Filipinom pomoc w zakresie bezpieczeństwa w wysokości ponad 550 milionów dolarów w latach 2016-2019, dodając, że jeśli Filipiny zerwą sojusz bezpieczeństwa z Waszyngtonem, może to mieć „przerażający wpływ na nasze stosunki gospodarcze”.

Locsin powiedział, że siły amerykańskie zapewniły wywiad, szkolenie i pomoc, które pozwoliły Filipinom zająć się handlem ludźmi, atakami cybernetycznymi, nielegalnymi narkotykami i terroryzmem, powołując się na to, jak pomoc wojskowa USA pomogła siłom filipińskim stłumić katastrofalne oblężenie przez bojowników zgrupowanych przez Państwo Islamskie na południu Miasto Marawi w 2017 roku.

Locsin powiedział, że obecność wojskowa USA na Morzu Południowochińskim odstrasza także od agresywnych działań na spornych wodach.

Chiny, Filipiny, Wietnam i trzy inne rządy rywalizują ze sobą w sprawie strategicznej drogi wodnej.

Duterte po raz pierwszy zagroził zniesieniem VFA pod koniec 2016 r. Po tym, jak amerykańska agencja pomocy wstrzymała fundusze na projekty przeciwdziałające ubóstwu na Filipinach. Cofnął się przed takimi groźbami, ale działania jego rządu we wtorek są najpoważniejszym sygnałem jego zamiaru zacieśnienia więzów wojskowych z USA

Oprócz groźby zakończenia VFA, Duterte powiedział, że zabroni niektórym krytycznym amerykańskim senatorom wejścia na Filipiny.

Duterte zabronił także urzędnikom gabinetu podróżowania do USA i odrzucił zaproszenie Trumpa na specjalne spotkanie, które przywódca USA zorganizuje dla liderów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej w marcu w Las Vegas.

___

Pisarz Associated Press ds. Bezpieczeństwa narodowego Robert Burns przyczynił się do powstania tego raportu z Brukseli w Belgii.

zrodlo:apnews

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: