fot. nczas.com

Ludzi nie stać na sądy! Coraz więcej osób rezygnuje z wniesienia sprawy do sądu. Firmy natomiast szukają alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów.

Ludzi nie stać na sądy! Wynika to z drastycznej podwyżki opłat w sprawach cywilnych, jaka miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku.

Wiele osób ostrzegało, że wprowadzenie takich zmian spowoduje zamknięcie drogi do sądu dla wielu osób. Potwierdzają to dziś prawnicy, którzy przyznają wprost, że mali przedsiębiorcy nie chcą ponosić wysokich kosztów.

Jak wysokie są podwyżki? Dla przykładu, w sprawie o wartości przedmiotu sporu 4 000 zł trzeba wpłacić aż 400 zł. To 10% dochodzonej kwoty.

– Przedsiębiorcy umieją liczyć swoje pieniądze, a jeśli któryś z nich w sprawie o 1500 zł będzie musiał zapłacić 200 zł, czyli ponad 13% wartości raczej do sądu nie pójdzie, bo kiedy doda koszty prawnika może nic nie zyskać. Wiele małych firm ma problem z odzyskaniem nie 5000 zł, ale znacznie mniejszych kwot – 1 000 czy kilkuset złotych – wyjaśnia Beata Krakowiak, Regionalny Kierownik ds. Sprzedaży w eFaktor.

Bardzo drastyczna podwyżka także zawezwania do próby ugodowej. Jeszcze niedawno w sprawach o wartości przedmiotu sporu poniżej 10 tys. zł koszt wynosił 40 zł. Teraz jest to 20%.

To jednak nie wszystko. Otóż uzasadnienia od wyroków i postanowień również są teraz wydawane odpłatnie.

Koszt ich uzyskania to 100 zł.

Źródło: fakt.pl