Prezydent wita pracowników w Pekinie, gdy szef WHO ostrzega, że ​​przypadki mogą być „wierzchołkiem góry lodowej”

Screenshot_9

 Szef Światowej Organizacji Zdrowia twierdzi, że „dotyczyły przypadków” dalszego przenoszenia koronawirusa wśród osób, które nie były w Chinach. Zdjęcie: Aly Song / Reuters

Prezydent Chin, Xi Jinping, po raz pierwszy pojawił się publicznie od tygodni, ponieważ niektórzy ludzie zaczęli wracać do pracy po księżycowym święcie nowego roku, który został przedłużony, gdy władze zmagały się z wybuchem koronawirusa.

Xi, nieobecny publicznie, gdy kryzys się pogorszył, odwiedził dzielnicę Pekinu w dzielnicy Chaoyang. Według krótkiego wideo opublikowanego przez państwową stację CCTV prezydentowi dokonano pomiaru temperatury i przywitał mieszkańców i pracowników.

Członkowie misji eksperckiej Światowej Organizacji Zdrowia przylecieli do Chin, aby pomóc w koordynacji reakcji na wirusa, który zainfekował ponad 40 000 osób i zabił co najmniej 908. W niedzielę kraj ten zgłosił 97 ofiar śmiertelnych, co jest największą liczbą ofiar w ciągu jednego dnia od czasu epidemia została wykryta w grudniu.

Video: Chinese President Xi Jinping inspected the pneumonia prevention and control work in Beijing on Monday afternoon. Xi visited residents and staff in a community in Chaoyang District to learn about the situation of the frontline work. http://bit.ly/2uxpzSp 

Osadzony film

Tymczasem potwierdzono kolejne 60 przypadków na statku wycieczkowym zadokowanym w Japonii, a Wielka Brytania zadeklarowała, że wirus stanowi poważne i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Dyrektor WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział późno w niedzielę, że niedawne przypadki pacjentów z koronawirusem, którzy nigdy nie odwiedzili Chin, mogą być „wierzchołkiem góry lodowej”.

„Pojawiły się pewne przypadki dalszego rozprzestrzeniania się? 2019nCoV rozprzestrzenił się z osób bez historii podróży do [Chin],” Ghebreyesus napisał na Twitterze, używając tymczasowej naukowej nazwy wirusa. „Wykrywanie niewielkiej liczby przypadków może wskazywać na szerszą transmisję w innych krajach; krótko mówiąc, możemy widzieć tylko wierzchołek góry lodowej. ”

W Chinach pracownicy zaczęli spływać z powrotem do biur i fabryk, gdy rząd złagodził ograniczenia dotyczące pracy i podróży. W Pekinie drogi były bardziej ruchliwe niż w ostatnich tygodniach, ale normalnie zapakowane pociągi pozostały praktycznie puste. Nieliczni dojeżdżający do pracy na ulicy lub korzystający z transportu publicznego nosili maski na twarz. Wiele firm poprosiło swoich pracowników o pracę z domu.

Władze powiedziały firmom, aby dodały 10 dodatkowych dni na księżycowe święta nowego roku, które miały się zakończyć pod koniec stycznia. Epidemia spowodowała ogromne zakłócenia w Chinach. Zwykle tętniące życiem miasta stały się miastami-widmami w ciągu ostatnich dwóch tygodni, gdy władcy partii komunistycznej nakazali wirtualne blokady, odwołane loty, zamknięte fabryki i zamknięte szkoły.

Południowe miasto Kanton zapowiedziało wznowienie transportu publicznego od poniedziałku. Prowincja Hubei, najbardziej dotknięta kryzysem, pozostała w zamknięciu, z zamkniętymi stacjami kolejowymi i lotniskami oraz odciętymi drogami.

Mimo wysiłków rządu, aby uspokoić opinię publiczną o powrocie do pracy, niektórzy Chińczycy wyrazili zaniepokojenie.

„Oczywiście, że się martwimy”, powiedział 25-letni mężczyzna w salonie kosmetycznym w Pekinie, który ponownie otworzył w poniedziałek. Powiedział, że salon mierzy temperaturę wszystkich klientów i prosi ich o umycie rąk.

Inni odetchnęli z ulgą po tygodniach samo-kwarantanny. „Ponieważ chodzenie do pracy to normalne życie. Każdego dnia, gdy nie wychodzę i nie zostaję w domu, czuję, że ludzie umrą ”- powiedział jeden z komentatorów Weibo.

Prawie pustą ulicę widać w zwykle ruchliwej dzielnicy handlowej w Pekinie

 Prawie pusta ulica w zwykle ruchliwej dzielnicy handlowej w Pekinie Zdjęcie: Kevin Frayer / Getty Images

Volkswagen powiedział, że podczas gdy niektóre fabryki zostaną ponownie otwarte w poniedziałek, inne opóźniły produkcję o kolejny tydzień. Toyota przedłużyła zamknięcie chińskich fabryk do 16 lutego.

Szkoły w prowincjach w całych Chinach będą zamknięte do końca lutego.

Poza kontynentem zgłoszono ponad 350 zakażeń w prawie 30 miejscach. Zginęły dwie osoby: jedna na Filipinach, a druga w Hongkongu.

Władze brytyjskie poinformowały w poniedziałek, że czterech kolejnych pacjentów uzyskało wynik pozytywny, co zwiększyło liczbę przypadków w Wielkiej Brytanii do ośmiu. Rozwój nastąpił, gdy rząd ogłosił wybuch epidemii jako poważne i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia publicznego, co daje władzom dodatkowe uprawnienia do walki z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Jak stwierdzono operator statku, potwierdzono 66 nowych infekcji na pokładzie statku Diamond Princess u wybrzeży Japonii . Pasażerowie poddani kwarantannie opublikowali w mediach społecznościowych, że wielu czuje się przygnębionych z powodu ich zamknięcia, które rozpoczęło się 3 lutego po zdiagnozowaniu wirusa u mężczyzny, który schodził z Hongkongu.

Podczas gdy wirus rozprzestrzenia się poza Chinami, wydaje się być powolny, Ghebreyesus ostrzegł, że może przyspieszyć.

„Przechowywanie pozostaje naszym celem, ale wszystkie kraje muszą skorzystać z możliwości, jakie stwarza strategia powstrzymywania, aby przygotować się na ewentualne pojawienie się wirusa” – powiedział.

Screenshot_10

 W poniedziałek pasażerowie stoją na balkonach na statku wycieczkowym Diamond Princess. Zdjęcie: Charly Triballeau / AFP przez Getty Images

Zespół międzynarodowych ekspertów kierowany przez WHO wyrusza do Pekinu, aby pomóc w zbadaniu epidemii.

prawie dwa tygodnie zajęło uzyskanie zgody rządu na jego skład, który nie został ogłoszony, poza stwierdzeniem, że przewodził mu weteran WHO dr Bruce Aylward, kanadyjski epidemiolog i ekspert ds. nagłych wypadków.

The Guardian