DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Solar Orbiter wystrzeliwuje, by uchwycić pierwsze spojrzenie na bieguny słoneczne”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

CAPE CANAVERAL, Fla. (AP) – Solar Orbiter w Europie i NASA wystrzelił w kosmos w niedzielę wieczorem w niespotykanej dotąd misji, polegającej na uchwyceniu pierwszych zdjęć nieuchwytnych biegunów Słońca.

„Jesteśmy w drodze na słońce. Go Solar Orbiter! ”- powiedział Cesar Garcia Marirrodriga, kierownik projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej. „To fantastyczny moment … to jest, no cóż, jesteśmy nie do powstrzymania.”

Statek kosmiczny o wartości 1,5 miliarda dolarów dołączy do sondy Parker Solar Probe NASA, wystrzelonej 1 1/2 lat temu, zbliżając się niebezpiecznie blisko Słońca, aby odsłonić swoje sekrety.

Podczas gdy Solar Orbiter nie zapuści się wystarczająco blisko, aby przebić koronę słoneczną lub atmosferę zewnętrzną podobną do korony, jak Parker, będzie manewrować na wyjątkowej orbicie pozapłaszczyznowej, która obejmie oba bieguny, nigdy wcześniej nie fotografowana. Zdaniem Gunthera Hasingera, dyrektora naukowego Europejskiej Agencji Kosmicznej, wraz z potężnymi obserwatoriami naziemnymi kosmiczny duet będzie przypominał orkiestrę.

„Każdy instrument gra inną melodię, ale razem grają w symfonii słońca”, powiedział Hasinger.

Solar Orbiter powstał w Europie wraz z dziewięcioma instrumentami naukowymi. NASA dostarczyła 10. instrument i zorganizowała późną noc z Cape Canaveral.

Blisko 1000 naukowców i inżynierów z całej Europy zebrało się wraz ze swoimi amerykańskimi kolegami podczas pełni księżyca, gdy rakieta Atlas V sojuszu Launch Alliance wystrzeliła, oświetlając niebo z odległości wielu kilometrów. Tłumy zagłuszały także pobliskie drogi i plaże.

Miniatura wideo na YouTube

Rakieta była widoczna przez cztery pełne minuty po wystartowaniu, błyskotliwa gwiazda przebijająca nocne niebo. Daniel Mueller, europejski naukowiec projektu, był zachwycony, nazywając go „obrazem idealnym”. Jego odpowiednik z NASA, naukowiec Holly Gilbert, wykrzyknął: „Jedno słowo: Wow”.

NASA ogłosiła sukces 1 1/2 godziny później, kiedy skrzydła Słońca Orbitera zostały rozwinięte.

Solar Orbiter – pudełkowaty statek kosmiczny o masie 4000 funtów (1800 kilogramów) z wrzecionami wysięgników instrumentów i antenami – przeleci obok Wenus w grudniu i ponownie w przyszłym roku, a następnie za Ziemią, wykorzystując grawitację planet do zmiany swojej ścieżki. Pełne operacje naukowe rozpoczną się pod koniec 2021 r., A pierwsze bliskie spotkanie z Słońcem nastąpi w 2022 r. I więcej co sześć miesięcy.

Przy najbliższym podejściu, Solar Orbiter znajdzie się w odległości 26 milionów mil (42 milionów kilometrów) od Słońca, również na orbicie Merkurego.

Z kolei sonda Parker Solar Probe przeszła już w odległości 11,6 miliona mil (18,6 miliona kilometrów) od Słońca, co stanowi rekord wszechczasów, i do 2025 r. Strzela do wąskiej szczeliny o wartości 4 milionów mil (6 milionów kilometrów). latanie nigdzie w pobliżu biegunów. Właśnie tam zabłyśnie Solar Orbiter.

Słupy słoneczne są dziobane ciemnymi, ciągle przesuwającymi się koronalnymi dziurami. Są piastami pola magnetycznego Słońca, zmieniając biegunowość co 11 lat.

Widoki czołowe Solar Orbiter powinny wreszcie dać pełny trójwymiarowy widok Słońca, 93 miliony mil (150 milionów kilometrów) od naszej macierzystej planety.

„Gdy Obserwatorium Słoneczne patrzy wprost na bieguny, będziemy mogli zobaczyć te ogromne struktury dziur koronalnych”, powiedziała Nicola Fox, dyrektor działu heliofizyki NASA. „Stąd pochodzi cały szybki wiatr słoneczny… To naprawdę jest zupełnie inny pogląd.”

Aby chronić wrażliwe instrumenty przed palącym słońcem, inżynierowie opracowali tarczę cieplną z zewnętrzną czarną powłoką ze spalonego węgla drzewnego podobną do tej, którą stosowano w prehistorycznych malowidłach jaskiniowych. Osłona termiczna o wymiarach 3 na 2,4 metra ma grubość zaledwie 15 cali (38 centymetrów) i jest wykonana z folii tytanowej ze szczelinami pomiędzy nimi, aby odprowadzać ciepło. Może wytrzymać wzrost temperatury do prawie 1000 stopni Fahrenheita (530 stopni Celsjusza).

W osłonie cieplnej znajduje się pięć wizjerów o różnych rozmiarach, które pozostaną otwarte na tyle długo, aby instrumenty naukowe mogły dokonywać pomiarów w zakresie promieniowania rentgenowskiego, ultrafioletowego, widzialnego i innych długości fali.

Obserwacje rzucą światło na inne gwiazdy, dostarczając wskazówek co do potencjalnej możliwości zamieszkania światów w innych układach słonecznych.

Odkrycia bliżej domu pomogą naukowcom lepiej przewidzieć pogodę kosmiczną, która może zakłócać komunikację.

„Musimy wiedzieć, w jaki sposób słońce wpływa na lokalne środowisko na Ziemi, a także Marsa i Księżyca, kiedy się tam poruszamy”, powiedział Ian Walters, kierownik projektu w Airbus Defence and Space, który zaprojektował i zbudował statek kosmiczny. „Mieliśmy szczęście do tej pory przez ostatnie 150 lat” od czasu kolosalnej burzy słonecznej. „Musimy to przewidzieć. Nie możemy się doczekać, aż to się stanie. ”

Statek kosmiczny Ulysses w USA i Europie, wystrzelony w 1990 roku, przeleciał nad biegunami Słońca, ale z większej odległości i bez kamer na pokładzie. Od ponad dekady milczy.

Statek kosmiczny Soho w Europie i NASA, wystrzelony w 1995 r., Wciąż przesyła cenne dane słoneczne.

W sumie ponad tuzin statków kosmicznych skupiło się na słońcu w ciągu ostatnich 30 lat. Jednak do tej pory technologia pozwoliła zbliżyć się tak skomplikowanemu statkowi kosmicznemu jak Parker i Solar Orbiter bez smażenia.

Fox uważa to za „złoty wiek” dla fizyki słonecznej.

„Tyle nauki jeszcze do zrobienia”, powiedziała, „i zdecydowanie świetny czas, aby zostać heliofizykiem”.

___

Wydział Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie z Departamentu Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

zrodlo:apnews

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: