DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„„Gdzie się zaczyna”: W Somalii gromadzą się młode głodne szarańczy”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

GAROWE, Somalia (AP) – Na pierwszy rzut oka pustynna szarańcza w tej suchej części północnej Somalii wygląda mniej złowieszczo niż miliardy członków rojów atakujących wschodnią Afrykę w najgorszym wybuchu, jaki niektóre miejsca widziały od 70 lat.Ale ich czas nadejdzie.Małe, pozbawione skrzydeł, chmielące młode szarańczy to kolejna fala wybuchu, która grozi ponad 10 milionom ludzi w całym regionie poważnym kryzysem głodowym.

Dorastają w jednym z najbardziej niedostępnych miejsc na świecie. Duże części Somalii na południe od tego częściowo autonomicznego regionu Puntland są zagrożone lub przetrzymywane przez ekstremistyczną grupę al-Shaidab związaną z Al-Kaidą. To utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzenie oprysków z powietrza szarańczy, która według ekspertów jest jedyną skuteczną kontrolą.

Somalia ogłosiła, że wybuch jest sytuacją nadzwyczajną w skali kraju. W całym regionie może potencjalnie „być najbardziej niszczycielską plagą szarańczy w naszych żywych wspomnieniach, jeśli nie zmniejszymy problemu szybciej niż obecnie”, powiedział szef humanitarny ONZ Mark Lowcock.

Gdy uzbrojony somalijski policjant stał obok, eksperci w czwartek przechodzili po suchym lądzie pełzając z młodymi szarańczami i wyjaśniali zagrożenie, które nadejdzie, jeśli świat nie podejmie teraz działań.

„Świat musi wiedzieć, od tego wszystko się zaczyna” – powiedział Alberto Trillo Barca, rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. „W ciągu najbliższych trzech lub czterech tygodni nimfy, jak je nazywamy, rozwiną skrzydła”.

Oczekuje się, że wyruszyli do sąsiedniej Kenii i Etiopii, gdzie garść samolotów rozpylających pestycydy może zrobić tyle, jeśli takie roje wciąż przybywają.

Eksperci klimatyczni wskazali na wyjątkowo ulewne deszcze, wspierane przez potężny cyklon u wybrzeży Somalii w grudniu, jako główny czynnik wybuchu. Szarańcza została przyniesiona przez wiatry sztormowe z Półwyspu Arabskiego i części za nią, a teraz żywią się świeżą roślinnością Somalii.

W nadchodzących tygodniach, gdy w regionie spodziewane będą kolejne deszcze, liczba szarańczy, jeśli nie zostanie zaznaczona, może wzrosnąć nawet 500 razy do czerwca, kiedy spodziewana jest suchsza pogoda.

Ale ta suchsza pogoda niekoniecznie jest rozwiązaniem, powiedział Dominique Burgeon, dyrektor FAO ds. Sytuacji kryzysowych i odporności.

Powiedział, że gęstość szarańczy jest teraz tak wysoka, że nawet normalna wilgoć może prowadzić do kolejnego pokolenia.

„Nie możemy wierzyć w Matkę Naturę, aby ją rozwiązać” – wyjaśnił.

Powiedział, że bez wystarczającej ilości oprysków, aby zatrzymać roje, niepokojąca epidemia może przerodzić się w zarazę „a kiedy masz zarazę, opanowanie zajmie lata”.

W obliczu tak szerokiej perspektywy kilku zamaskowanych robotników z białymi kombinezonami ochronnymi i przymocowanymi do pleców pojemnikami na pestycydy stało na krzyżującej się z wielbłądami pustyni w Somalii, biczując tysiące szarańczy przywiązanej do ciernistych krzaków.

Zmieniający się klimat na świecie niesie ze sobą ryzyko pojawienia się większej liczby cyklonów z ocieplającego się Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Afryki Wschodniej, twierdzą eksperci ds. Klimatu. Wraz z tym rośnie prawdopodobieństwo kolejnych wybuchów szarańczy.

„Rodzaj nowej normalności” – powiedział Burgeon.

A to oznacza, że Kenia, Etiopia i inne kraje Afryki Wschodniej, które rzadko widzą takie wybuchy i okazały się w dużej mierze nieprzygotowane na to, mogłyby dołączyć do „krajów pierwszej linii” w niektórych częściach Afryki Zachodniej i Bliskiego Wschodu, twierdzą eksperci. Kraje te mają dobrze wyszkolone systemy monitorowania i zapobiegania częstszym epidemiom szarańczy.

FAO zwróciła się do międzynarodowych darczyńców o natychmiastowe przekazanie 76 milionów dolarów na pomoc w opanowaniu tej epidemii. Burgeon powiedział, że do tej pory mamy 19 milionów dolarów.

„Największym wyzwaniem jest skala hodowli, jak widać wokół nas”, powiedział Barca. Szarańcza ta, jak powiedział, będzie migrować do południowej Somalii oraz części Kenii i Etiopii, gdy tylko kiełkują tam uprawy.

„Jeśli w tym czasie wokół będzie dużo szarańczy, będzie to miało niszczycielski wpływ na uprawy”, powiedział Burgeon.

Burgeon powiedział, że zagrożone są również inne kraje Afryki Wschodniej, w tym Uganda, Sudan Południowy, Erytrea i Dżibuti. Miliony ludzi w niektórych z tych miejsc już teraz zmaga się z głodem w wyniku wojny domowej lub bardziej powszechnych wyzwań, takich jak bieda.

Tutaj, na obszarach wiejskich w Somalii, gdzie około 50% ludzi żyje ze zwierząt, szarańcza je pastwiska. Zwierzęta osłabiają się, ich mleko spada, a małe dzieci, które przeżywają mleko, cierpią gwałtowne niedożywienie, twierdzą eksperci.

Burgeon powiedział, że osoby walczące z epidemią szarańczy mogą próbować negocjować z ekstremistycznymi bojownikami Somalii, aby umożliwić opryskiwanie na obszarach wiejskich, na których są aktywni. Pracownicy pogotowia już idą tam, gdzie mogą.

Za kilka tygodni młode szarańczy zrzucą skórę, powiedział Keith Cressman, starszy oficer prognozowania szarańczy w FAO.

„Rozgrzanie skrzydeł zajmuje kilka dni” – powiedział. Następują niektóre loty testowe i są one w ruchu.

Szarańcza na tym etapie jest jasnoróżowa iw najbardziej żarłocznym stanie, jak „bardzo głodni nastolatkowie” – powiedział Cressman. Do tej pory wiele osób w Kenii i Etiopii zna je dobrze.

Po około miesiącu szarańczy będą dojrzałe dorosłe, gotowe do rozmnażania.

Wkrótce po kopulacji i składaniu jaj szarańcza umrze, „ale ich potomstwo będzie się wykluło” – powiedział Cressman. „I mamy do czynienia z kolejną generacją szarańczy, z około 20-krotnym wzrostem”.

Przyczyniła się Cara Anna w Johannesburgu.

zrodlo:apnews

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: