Politycy, samorządowcy, eksperci i przedsiębiorcy biorą od wczoraj udział w dwudniowym XIII Forum Europa – Ukraina w Jasionce koło Rzeszowa. Organizatorem forum jest Instytut Studiów Wschodnich.

Jak podaje portal ukraiński eurointegration.com.ua, wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS – Małgorzata Gosiewska stwierdziła tam, że “Polska zawsze i bezwarunkowo wspierała europejską ścieżkę Ukrainy”.

– Tak, jednocześnie podnosimy kwestię historyczną, ponieważ jest ona dla nas ważna i nie możemy przestać, dopóki wszyscy zabici Polacy nie otrzymają godnego pochówku – powiedziała.

Zapytana, czy historyczne spory mogą zablokować drogę Ukrainy do UE, polityk Prawa i Sprawiedliwości udzieliła odpowiedzi przeczącej.

– Nie wiążemy jednego z drugim. Nasze poparcie dla Ukrainy jest bezwarunkowe i nie zależy od naszego dialogu historycznego. Inną kwestią jest to, że istniejące spory historyczne między Polską a Ukrainą są aktywnie wykorzystywane przez Rosję do licznych prowokacji, by wbić klin między nami – powiedziała.

dzienniknarodowy