DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Lider Bialorusi goszczony przez Putina”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

MOSKWA (AP) – prezydent Rosji Władimir Putin gościł w piątek przywódcę Białorusi w kolejnej rundzie trudnych rozmów o bliższej integracji w obliczu rosnącej presji gospodarczej Moskwy na byłego radzieckiego sojusznika.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko oskarżył Kreml o lekceważenie rosyjskich zobowiązań w zakresie dostaw energii, próbując jednocześnie uzbroić go w bliższy sojusz. Niektórzy na Białorusi obawiają się, że rosyjski przywódca może spodziewać się pełnego połączenia obu narodów w celu rozszerzenia jego rządów.

Łukaszenko i Putin uśmiechnęli się szeroko, gdy usiedli do rozmów w rezydencji Putina w rosyjskim kurorcie Soczi na Morzu Czarnym.

„Myślę, że będzie to owocny dzień”, powiedział Putin po tym, jak dwóch przywódców spotkało się jeden na jednego. Powiedział, że pomocnicy dołączą do nich na drugim spotkaniu.

Łukaszenka zauważył, że omawiając sojusz rosyjsko-białoruski wraz z Putinem poruszył kwestie związane z innymi narodami byłego Związku Radzieckiego.

Kreml argumentował, że Białoruś, która w większości zaspokaja potrzeby energetyczne, powinna zaakceptować większą integrację gospodarczą, jeśli chce nadal otrzymywać rosyjskie zasoby po cenach subsydiowanych.

Zastępca szefa sztabu Putina Dmitrij Kozak powiedział w piątek, że ropa, którą Rosja odciąła na początku roku, może być dostarczona na Białoruś tylko po cenach rynkowych. Powiedział jednak, że osiągnięto porozumienie w sprawie dostaw gazu ziemnego na 2020 r. Po tej samej cenie, co w ubiegłym roku, 127 USD za 1000 metrów sześciennych.

Powiedział także, że przywódcy zgodzili się, że rozmowy na temat integracji będą kontynuowane.

Wieczorem Putin i Łukaszenka grali w hokeja w geście przyjaźni. Obaj liderzy od dawna ćwiczyli ten sport i grali kilka razy razem w ostatnich latach.

Putin i Łukaszenko spotkali się dwa razy w grudniu, ale nie udało im się rozwiązać różnic.

Tranzytowe dostawy rosyjskiej ropy do Europy przez Białoruś odbywały się bez przeszkód, ale białoruskie rafinerie ropy zostały ograniczone do minimalnej zdolności, pozbawiając kraj głównego źródła dochodów. W przeszłości Białoruś zarabiała na eksporcie produktów ropopochodnych wytwarzanych z taniej rosyjskiej ropy.

Białoruscy urzędnicy powiedzieli, że kraj stracił w ubiegłym roku 330 milionów dolarów z powodu wyższych rosyjskich cen ropy.

Łukaszenka szuka alternatywnych źródeł dostaw, aw zeszłym miesiącu Białoruś zakupiła przesyłkę ropy z Norwegii. We wtorek białoruscy urzędnicy rozmawiali o możliwych przyszłych dostawach ropy przez sąsiednią Litwę.

Obserwatorzy zauważyli jednak, że białoruska gospodarka radziecka zależy od taniej rosyjskiej energii i nie może sobie pozwolić na import ropy po cenach światowych.

Na początku tego tygodnia Łukaszenka chwalił się ociepleniem więzi z USA w pozornej próbie uzyskania koncesji z Rosji. Twierdził, że jego weekendowe spotkanie z sekretarzem stanu USA Mike’em Pompeo drażniło Moskwę.

Pompeo, pierwszy sekretarz stanu USA, który odwiedził Białoruś od 26 lat, powiedział, że Stany Zjednoczone mogą zapewnić Białorusi 100% zapotrzebowania na ropę i gaz, i zauważył, że chce pomóc Białorusi w utrzymaniu suwerenności.

Łukaszenka, który w przeszłości był nazywany „ostatnim dyktatorem Europy”, rządził Białorusią przez ponad ćwierć wieku, tłumiąc sprzeciw i rozszerzając swoje rządy poprzez głosowanie, które Zachód zlekceważył jako wadę.

Jednak w ostatnich latach coraz częściej docierał na Zachód w związku z napięciami z Rosją. USA i Unia Europejska zniosły niektóre sankcje, gdy Białoruś uwolniła więźniów politycznych.

Łukaszenka najeżył się pod presją Kremla, oskarżając, że niektórzy rosyjscy urzędnicy chcą zmusić Białoruś do rezygnacji z suwerenności.

Rosja i Białoruś podpisały w 1997 r. Umowę związkową, która przewidywała bliskie więzi polityczne, gospodarcze i wojskowe, ale powstrzymała się od utworzenia jednego narodu.

Wielu na Białorusi obawia się, że Putin, który sprawuje władzę przez dwie dekady, może starać się o fuzję z Białorusią jako sposób na dalsze objęcie stanowiska szefa rosyjsko-białoruskiego państwa związkowego po wygaśnięciu jego obecnej rosyjskiej kadencji w 2024 r.

zrodlo:apnews

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: