Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump (L) i przezydent RP Andrzej Duda (P) na placu Krasińskich w Warszawie, PAP/Paweł Supernak
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump (L) i przezydent RP Andrzej Duda (P) na placu Krasińskich w Warszawie, PAP/Paweł Supernak

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że Polska, państwa bałtyckie, Gruzja i Ukraina, oraz wiele innych krajów, przyłączyły się do utworzonego przez USA Sojuszu na Rzecz Wolności Religijnej.

– Utworzenie sojuszu to pierwszy przykład w historii, kiedy międzynarodowa koalicja spotyka się na szczeblu liderów państwowych, żeby zajmować się kwestią swobód religijnych na całym świecie – powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo na 27. posiedzeniu ministerialnym ds. wolności religijnej.

Nowa organizacja zajmie się walką z ograniczaniem wolności wyznawania religii. W Sojuszu uczestniczą: USA, Austria, Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Brazylia, Wielka Brytania, Węgry, Gambia, Grecja, Gruzja, Izrael, uznane przez wiele państw Kosowo, Kolumbia, Litwa, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska, Senegal, Słowacja, Słowenia, Togo, Ukraina, Chorwacja, Czechy i Estonia.

Organizacja powstała jako odpowiedź na potrzeby wyborców Trumpa, którzy w dużej mierze są konserwatywnymi chrześcijanami.

Organizacja będzie dawała odpowiedź ograniczającemu wolność religijną lobby LGBT. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na taką skalę, dlatego trudno powiedzieć jakie będą metody tej walki.

Poza tym Sojusz zajmie się też kwestiami wolności religijnej w takich państwach jak np. komunistyczne Chiny.

Screenshot_3

n.czas.com