Start pocisku balistycznego Minuteman III z Vandenberg Air Force Base fot. U.S. Air Force photo by Senior Airman Clayton Wear
Start pocisku balistycznego Minuteman III z Vandenberg Air Force Base fot. U.S. Air Force photo by Senior Airman Clayton Wear

Amerykanie przetestowali międzykontynentalny pocisk balistyczny Minuteman III. Głowica uderzyła w cel na Oceanie Spokojnym.

Przedstawiciele Air Force Global Strike Command poinformowali, że ze znajdującej się w Kalifornii bazy Vandenberg Air Force Base wystrzelono pocisk balistyczny Minuteman III.

Start nastąpił 5 lutego o godzinie 12:33 rano czasu lokalnego. Rakieta była uzbrojona w głowicę ćwiczebną.

Cel znajdował się około 6,759 km na Atolu Kwajalein w archipelagu Wysp Marshalla. Znajduje się tam poligon rakietowy Ronald Reagan Ballistic Missile Defense Test Site. Głowica trafiła w cel po około 30 minutowym locie.

Celem testu było sprawdzenie dokładności i niezawodności pocisku balistycznego Minuteman III. To pierwsza taka próba w obecnym roku.

Test przeprowadzili żołnierze z 341st Missile Wing stacjonującego w Malmstrom Air Force Base w Montanie, the 90th Missile Wing z F.E. Warren Air Force Base w Wyoming, oraz 91st Missile Wing z Minot Air Force Base w Dakocie Północnej.

Air Force Global Strike Command zaprzeczyło by celem próby był polityczny sygnał wobec Moskwy. W przyszłym roku kończy się obowiązujący obecnie traktat o redukcji sił strategicznych (New START) zawarty przez USA i Rosję.

Przypomniało w komunikacie, że takie testy planuje się z 3-5 letnim wyprzedzeniem. Przygotowania do odpalenia pocisku balistycznego w określonym terminie rozpoczynają się 6-12 miesięcy przed zaplanowanym terminem.

LGM-30G Minuteman III to trzystopniowa międzykontynentalna rakieta balistyczna (ICBM) na paliwo stałe na wyposażeniu United States Air Force. Może przenosić 3 głowice termonuklearne W78 o mocy 350 kT na odległość do 13 000 kilometrów. Maksymalna prędkość osiągana przez rakietę wynosi 23 Ma. Rakieta znana jest z wyjątkowej dokładności: CEP wynosi zaledwie 200 metrów.

n.czas.com