DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„6 lutego w Historii Kresów”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

1582 – wojska polskie Stefana Batorego zakończyły nieudane 5-miesięczne oblężenie Pskowa. Miasta nie zdobyły, ale w wyniku zawartego pokoju odebrały Rosji .Znalezione obrazy dla zapytania: Batory pod Pskowem. zdjecia

III wyprawa inflancka najwybitniejszego chyba w historii polskiego króla była więc dla naszego kraju niezwykle udana. Oblężenie Pskowa trwało 5 miesięcy. W decydującym szturmie brało udział kilkanaście tysięcy żołnierzy Rzeczypospolitej. Opanowano jednak tylko jedną basztę. Zrobiono wprawdzie wyłom w murach, ale szturmujący nie zdołali się wedrzeć do miasta. Zginęło wtedy 500 polskich i litewskich żołnierzy.

A przy okazji natrafiliśmy w Wikipedii na niezwykłą ciekawostkę. Otóż okazuje się, że  za nieudane oblężenie Pskowa obwiniał niskie morale polskich żołnierzy, którzy narkotyzowali się nasionami derenia.

Nakazał więc wytrzebienie wszelkich krzewów tej rośliny z Korony. Skutek był jednak jeszcze gorszy, gdyż w wyniku tego załamała się w Polsce produkcja miodów pitnych (dereń był potrzebny pszczołom). Miody zastąpiła gorzałka z ziemniaka, a o tym jakie spustoszenie uczyniła ona w naszym narodzie i ilu różnych klęsk była przyczyną szkoda nawet pisać…

Przeczytaj także artykuły o wojnie Stefana Batorego z Rosjązdobyciu Połocka w 1579 rokuzdobyciu Zawołocza w 1580 roku oraz „Życie i śmierć Stefana Batorego”„Stefan Batory zostaje polskim królem”, a także artykuł o dziwnym małżeństwie Batorego.

Oblężenie Pskowa w1582 r. Obraz B.Czorikowa. Źródło: Wikipedia

Szturm na mury Pskowa w 1582 r. Obraz B.Czorikowa. Źródło: Wikipedia

1863 – : rozpoczęła się wygrana przez wojska rosyjskie bitwa pod Siemiatyczami.

1888 – urodził się Romuald Gutt – polski architekt, profesor, przedstawiciel modernizmu. Autor wielu budynków prywatnych i publicznych m.in. w Warszawie. Przed wybuchem II wojny światowej zajmował się przebudową domu i parku marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie na Wileńszczyźnie oraz Kopcem Piłsudskiego w Krakowie. Zmarł w 1974 r.

1894 – urodziła się Maria Czapska – historyk literatury, eseistka, autorka wspomnień, siostra Józefa Czapskiego. Pochodziła z najzamożniejszej gałęzi rodu Czapskich, która posiadała olbrzymie, odziedziczone po Radziwiłłach latyfundia w okolicy Mińska Litewskiego i na Wołyniu. Zmarła w 1981 r.

Kresy24.pl / Wikipedia / Historyczne Kalendarium Kresowe – 6 lutego

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: