DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

RADA POLITYKI PIENIĘŻNEJ PODJĘŁA DECYZJĘ W SPRAWIE STÓP PROCENTOWYCH

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał Narodowy Bank Polski w komunikacie po środowym posiedzeniu Rady.

Decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP nadal będzie wynosić 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 r., obniżając je o 50 pb.

W najbliższych miesiącach inflacja może przekroczyć górną granicę odchyleń od celu – napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu i umożliwia jednocześnie realizację celu inflacyjnego w średnim okresie.

 „Bieżące prognozy wskazują, że w najbliższych miesiącach inflacja może przekroczyć górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego” – napisano w komunikacie.

„Do przejściowego wzrostu dynamiki cen przyczynią się czynniki o charakterze podażowym i regulacyjnym, a więc pozostające poza bezpośrednim wpływem krajowej polityki pieniężnej” – dodano.

Rada oceniła, że wraz z wygaśnięciem tych czynników oraz oczekiwanym osłabieniem tempa wzrostu PKB inflacja będzie się obniżać.

„W horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej dynamika cen będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego” – dodano.

RPP uważa, że koniunktura w Polsce pozostaje dobra, mimo obniżania się tempa wzrostu gospodarczego.

„Na podstawie wstępnego szacunku GUS dotyczącego PKB w 2019 roku można szacować, że dynamika PKB w IV kw. obniżyła się” – napisano w komunikacie.

„Pozytywnie na wzrost PKB oddziałuje systematyczny – choć wolniejszy niż wcześniej – wzrost konsumpcji, wspierany przez korzystną sytuację na rynku pracy, dobre nastroje konsumentów oraz wypłaty świadczeń społecznych. Jednocześnie napływające informacje sygnalizują dalszy wzrost inwestycji i eksportu” – dodano.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2019 roku o 4,0 proc., po wzroście o 5,1 proc. w 2018 roku – podał w szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Rada podtrzymała w komunikacie ocenę, że perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, jednak dynamika PKB będzie prawdopodobnie niższa niż w poprzednich latach.

„Utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą” – napisano.

RPP podtrzymała, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną. Dodano, że obecny poziom stóp umożliwia jednocześnie realizację celu inflacyjnego w średnim okresie.

8 stycznia br. informowaliśmy

 Podobnie jak przed miesiącem, Rada oczekuje, że „inflacja – po przejściowym wzroście w I kw. 2020 r. – w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego” (2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.).

Rada utrzymuje neutralne nastawienie mimo grudniowego szoku inflacyjnego

Na konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP A. Glapiński podtrzymał wyrażany wcześniej pogląd, zgodnie z którym do końca jego kadencji stopy procentowe nie ulegną zmianie. Nadal uważa on, że pierwszą zmianą stóp procentowych będzie ich obniżka.

Jednocześnie uznał on scenariusz, w którym inflacja w I kw. br. przekroczy 4 proc. i utrzyma się na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas, za mało prawdopodobny. W jego ocenie, mimo zaskakująco wysokiego wstępnego szacunku inflacji w grudniu (3,4 proc.) inflacja w I kw. będzie jedynie nieznacznie wyższa niż przewidywała listopadowa projekcja inflacji.

Zdaniem prezesa NBP nadal najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym po osiągnięciu lokalnego maksimum w I kw. inflacja obniży się i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej osiągnie cel inflacyjny RPP (2,5%). Uważa on, że zaostrzenie polityki pieniężnej na początku 2020 r. doprowadziłoby do przestrzelenia celu inflacyjnego w dół w 2021 r.

Obecni na konferencji członkowie RPP – Jerzy Żyżyński i Cezary Kochalski – akcentowali podażowy charakter grudniowego i dalszego oczekiwanego wzrostu inflacji.

Wskazywali oni na wzrost cen żywności, paliw, energii elektrycznej oraz opłat za wywóz śmieci jako na główne czynniki proinflacyjne, które znajdują się poza oddziaływaniem banku centralnego. W ocenie tych członków Rady, a także zdaniem prezesa NBP, prawdopodobieństwo wystąpienia efektów drugiej rundy (wzrostu presji płacowej i inflacyjnej na skutek podwyższonych oczekiwań inflacyjnych) jest niskie. A. Glapiński podkreślił również, że w jego ocenie nie ma podstaw by oczekiwania inflacyjne były „rozbuchane”.

Stopy procentowe bez zmian do końca 2020 r.

Dzisiejsze wypowiedzi członków Rady stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym stopy procentowe NBP nie zmienią się co najmniej do końca 2020 r. mimo oczekiwanej „górki inflacyjnej” w I kw. br. Spodziewana przez nas łagodna polityka pieniężna EBC (kolejna obniżka stopy depozytowej, kontynuacja programu luzowania ilościowego), oraz spodziewane w najbliższych kwartałach silne wyhamowanie wzrostu inwestycji, są spójne z tą prognozą.

Treść komunikatu po posiedzeniu RPP oraz wypowiedzi prezesa NBP na dzisiejszej konferencji są naszym zdaniem negatywne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polski

PAP
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: