Koronowairus. Badanie laboratoryjne. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA
Koronowairus. Badanie laboratoryjne. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA

To może być przełom w leczeniu koronawirusa. Brytyjscy naukowcy opracowali szczepionkę i teraz chcą testować ją na zwierzętach jeśli otrzyma na to fundusze.

Naukowiec prowadzący brytyjskie badania nad szczepionką przeciw koronawirusowi twierdzi, że jego zespół dokonał znaczącego przełomu. Udało się skrócić czas niezbędny do opracowania szczepionki ze standardowych „dwóch do trzech lat do zaledwie 14 dni”.

Profesor Robin Shattock, kierownik katedry zakażenia i odporności błony śluzowej w Imperial College London, powiedział, że jest już na etapie by rozpocząć testowanie szczepionki na zwierzętach w przyszłym tygodniu.  Badania na ludziach mogłyby rozpocząć się już w lecie jeśli zapewnione zostaną na nie wystarczające fundusze.

Konwencjonalne podejście zajmuje zwykle co najmniej dwa do trzech lat, zanim rozpocznie się badania kliniczne. Odeszliśmy od tego i  opracowaliśmy w laboratorium kandydata na szczepionkę w ciągu 14 dni. – powiedział stacji Sky News.

Praca Profesora Shattocka jest częścią podjętych na całym świecie wysiłków na rzecz opracowania szczepionki przeciw koronowirusowi. Mogłaby ona potencjalnie uratować setki lub tysiące istnień ludzkich, gdyby wybuch epidemii koronawirusa przerodził się w pełną pandemię.

Źródło: Sky News