DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Litewski wywiad:” Białoruś ukryła informacje o pożarze w elektrowni jądrowej”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Według litewskiego wywiadu, władze Białorusi są rozczarowane współpracą z Rosatomem, który buduje pod Ostrowcem na Białorusi elektrownię jądrową. Inwestycja jest finansowana przez  i powstaje przy granicy białorusko – litewskiej  (50 km od Wilna).

Powołując się na , media na Litwie donoszą, że z powodu nacisków Rosji i braku kompetencji rodzimych ekspertów,  jest bezbronna.

Jak informuje Delfi, powołując się na raport wywiadu, w miarę zbliżania się daty uruchomienia pierwszego bloku energetycznego białoruskiej elektrowni jądrowej, rosną napięcia między białoruskim rządem a przedstawicielami firmy Rosatom, która realizuje projekt.

W tradycyjnym dorocznym raporcie Departamentu Bezpieczeństwa Państwa i wywiadu wojskowego Litwy stwierdza się, że  jądrowa budowana jest wbrew międzynarodowym standardom bezpieczeństwa.

„Im bliżej terminu uruchomienia Białoruskiej Elektrowni Atomowej (BelEA)  rosną napięcia między odpowiedzialnymi za nią białoruskimi ministerstwami, zleceniodawcami projektu i przedstawicielami firmy Rosatom – wszyscy obawiają się odpowiedzialności za ewentualne incydenty w budowanej w pośpiechu BelEA” – czytamy w raporcie.

Wywiad zwrócił uwagę na fakt, że niejaki Dmitry Romaniec, który nadzorował budowę elektrowni, zrezygnował w lipcu 2019 r.Litewski wywiad uważa, że jego  to chęć uniknięcia odpowiedzialności za incydenty, które już miały miejsce, oraz za dalsze skomplikowane prace, przygotowujące elektrownię do uruchomienia.

Według raportu, Białoruski Komitet Śledczy wszczął nawet dochodzenie w sprawie incydentów na budowie. Kilka osób, które pracowały dla rosyjskiego kontrahenta zostało zatrzymanych podczas śledztwa, ale z powodu nacisków rosyjskich dyplomatów sprawy umorzono.

Autorzy  raportu podkreślają, że przedstawiciele Rosatomu na każdym kroku ignorują żądania strony białoruskiej kontrolującej inwestycję, a sami Białorusini nie mają ani kompetencji, ani woli ścisłej kontroli.

Według danych wywiadu, pod koniec czerwca ubiegłego roku, z powodu zaniedbań pracowników, w I bloku elektrowni, obok reaktora jądrowego wybuchł pożar, ale  nie poinformowały o tym „incydencie”.

„Według danych wywiadowczych, za ukrywaniem podobnych informacji o niedociągnięciach projektu BelEA stoi Rosatom, ponieważ obawia się, że utraci na arenie międzynarodowej reputację wiarygodnego partnera przy realizacji projektów budowy elektrowni jądrowych” – czytamy w dokumencie.

Ostrowiec to małe miasteczko na północno-zachodniej granicy Białorusi. 150 kilometrów od Mińska i tylko 40 od ​​Wilna. Od 2011 r. trwa tam budowa pierwszej na Białorusi elektrowni jądrowej, która ma zostać uruchomiona na początku przyszłego roku. Co ważne, za rosyjskie  i według projektu rosyjskiego koncernu . Przez te wszystkie lata budowie towarzyszyły skandale, pożary, awarie, a nawet wypadki śmiertelne. Za każdym razem władze i  jej podporządkowane ukrywają niewygodne fakty.

Na wszelki   przygotowuje się do ewentualnej katastrofy nuklearnej. Opracowywany jest plan ewakuacji dla mieszkańców stolicy kraju.  za milion euro zakupiła i rozdała ludności bezpłatnie 4 miliony tabletek jodu.  tymczasem pozbawieni są rzetelnej informacji o zagrożeniach.

ba

zrodlo:kresy24

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: