Będziesz o niego błagał! Niepokojące sygnały z Niemiec

Niemiecka Służba Meteorologiczna informuje, że jeśli sytuacja pogodowa się nie zmieni, już wiosną możemy mieć w Niemczech suszę. Pogoda zmienia nawet trendy w uprawie roślin.

O tej porze roku znaczna część niemieckich miast powinna być pokryta śniegiem. Opady śniegu w istotny sposób zasilają glebę, ale także potoki i rzeki. Tymczasem w Niemczech nic nie zapowiada nadejścia zimy. Dlatego Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) ostrzega przed tym, że już wiosną możemy mieć suszę!

Susze rok po roku

Górna warstwa gleby odbudowała się już po upalnym lecie 2018 i 2019, ale najnowsze dane wskaźnika wilgotności gleby wskazują na brak jej wilgotności na głębokości do 180 centymetrów. To zła wiadomość dla rolników, ponieważ roślina będzie musiała wzrastać w ekstremalnie trudnych warunkach. Czy wzrośnie?

Sytuacja szczególnie dramatyczna jest na wschodzie kraju. Według DWD w ostatnich dwóch latach spadło tam zaledwie 2/3 tzw. normalnego opadu.

By sytuacja się unormowała potrzeba kilku miesięcy obfitych w regularny, ale długotrwały opad. Na to jednak są znikome szanse.

Pogoda „narzuca” rolnikom, co mają uprawiać

W wyniku suszy w roku 2018 rolnicy ponieśli ogromne straty w uprawach. W ubiegłym roku stowarzyszenie rolników także mówiło o plonach poniżej średniej. Ten rok także może być trudny dla rolników, szczególnie z południa kraju, gdzie w tym roku spadło zaledwie 10-20 litrów wody na metr kwadratowy. Według DWD coraz więcej rolników przestawia się na rośliny bardziej odporne na suszę, czyli proso, soczewicę i owies.

Susza zagraża także lasom

Brak opadów deszczu stanowi poważne zagrożenie dla rolnictwa, ale także dla lasów.

Zeszłego lata w wyniku suszy doszło do licznych pożarów lasów w całej Europie – od Portugalii po Grecję i Szwecję. Pożary szalały także w Niemczech. Na przykład w Bawarii. Przed strażakami kolejny trudny rok.

Zdjęcie: unsplash.com, autor: jasper wilde

Źródło: tagesschau.de