Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: PAP/EPA
Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: PAP/EPA

Chińczycy ujawnili dane na temat śmiertelności koronawirusa. Zdecydowana większość zmarłych to osoby starsze lub cierpiące na inne choroby.

Według chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia wskaźnik śmiertelności koronawirusa 2019-nCoV wynosi 2,1 procenta w skali całego kraju. Obliczono go na podstawie danych zgromadzonych do poniedziałku.

Śmiertelność w prowincji Hubei w środkowych Chinach wynosi 3,1 procenta, podczas gdy w Wuhan City, epicentrum wybuchu choroby, 4,9 procenta.

Według komisji w prowincji Hubei odnotowano 97 procent wszystkich ofiar śmiertelnych, co oznacza, że z wyłączeniem prowincji Hubei, współczynnik śmiertelności wynosi 0,16 procenta.

To oznacza, iż jest zbliżony do wskaźnika śmiertelności wirusa grypy, który wynosi 0,1 procenta. Nie oznacza to, iż nie jest niebezpieczny. Epidemie grypy zabijają co roku od 300 do 700 tys. ludzi na całym świecie.

Podobnie jak w przypadku grypy około 80 procent zgonów przypada na pacjentów w wieku powyżej 60 lat. 75 procent z nich cierpiało na inne schorzenia, takie jak choroby sercowo-naczyniowe i mózgowo-naczyniowe oraz cukrzyca, ujawniła przedstawicielka Narodowej Komisji Zdrowia.

Gdyby jednak przyjąć wskaźnik na poziomie 2,1 procenta, to byłby on porównywalny z epidemią grypy „hiszpanki”.  W latach 1918-1919 zabiła ona około 50 mln ludzi.

Źródło: CGTN/nczas