Wolontariuszka koronawirusa Qingdao w kombinezonie ochronnym dezynfekuje dzielnicę Qingdao w Chinach.

Pracownik dezynfekuje dzielnicę Qingdao we wschodniej prowincji Shandong. Źródło: Yu Fangping

Naukowcy są coraz bardziej zaniepokojeni nowym wirusem, który zainfekował tysiące ludzi i może być śmiertelny. Wirus jest koronawirusem i należy do tej samej rodziny co wirus, który powoduje ciężki zespół ostrego oddechu lub SARS. Powoduje chorobę układu oddechowego, może rozprzestrzeniać się między ludźmi i pojawiła się w chińskim mieście Wuhan w grudniu.

Oto najnowsze wiadomości o wybuchu.

31 stycznia 05:00 GMT – Eksperci zastanawiają się, co będzie dalej

W miarę wzrostu liczby przypadków koronawirusa eksperci rozważają najlepsze i najgorsze scenariusze oparte na zachowaniu poprzednich epidemii i tym, co naukowcy już wiedzą. Liczba przypadków w Chinach wzrosła 30 stycznia do 9 692. Jeden model szacuje, że wirus może zainfekować około 39 000 z 30 milionów ludzi żyjących w regionie Wuhan. „Wygląda na to, że wirus wymknął się spod kontroli w Chinach, rozprzestrzenił się za daleko, zbyt szybko, aby go naprawdę powstrzymać” – mówi Ian Mackay, wirusolog z University of Queensland w Brisbane w Australii.

Jedno duże pytanie dotyczy tego, czy koronawirus nadal będzie krążył w społeczności. Jeśli próby powstrzymania wirusa nie powiodą się, istnieje uzasadniona szansa, że ​​stanie się on endemiczny. Podobnie jak w przypadku grypy, może to oznaczać, że zgony zdarzają się co roku, gdy patogen krąży. Podczas obecnej epidemii wystąpiło kilka przypadków zarażenia osób bez objawów. Jeśli takie przypadki są powszechne, trudniej będzie kontrolować rozprzestrzenianie się choroby, zwiększając prawdopodobieństwo, że wirus stanie się endemiczny.

30 stycznia 19:45 GMT – Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza globalny stan wyjątkowy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że ​​epidemia koronawirusa jest globalnym stanem zagrożenia zdrowia. Dyrektor generalny organizacji, Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział, że jego głównym zmartwieniem jest to, że epidemia może rozprzestrzenić się na kraje o niestabilnym systemie opieki zdrowotnej.

Chiński koronawirus: ile artykułów opublikowano?

Ogłoszenie „stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym” (PHEIC) jest najwyższym poziomem alarmowym WHO – krok, który rezerwuje na zdarzenia, które stanowią zagrożenie dla wielu krajów i które wymagają skoordynowanej reakcji międzynarodowej.

WHO rozważyło ogłoszenie w ubiegłym tygodniu koronawirusa globalnym zagrożeniem, ale ostatecznie zdecydowało się nie podejmować tej decyzji. W tym czasie tylko jeden kraj poza Chinami – Wietnam – potwierdził przenoszenie wirusa między osobami na jego granicach.

Teraz cztery inne miejsca poza Chinami kontynentalnymi – Japonia, Tajwan, Niemcy i Stany Zjednoczone – zgłosiły transmisję typu „osoba do osoby”, wraz ze wzrostem rozmiarów i zasięgu epidemii. WHO twierdzi, że w 18 krajach potwierdzono ogółem 7 818 przypadków. Prawie 99% z nich – 7736 przypadków – przebywa w Chinach.

Tedros pochwalił Chiny za ich opanowanie i odradzał ograniczanie międzynarodowego handlu z tym krajem i podróżowania do niego. „Ta deklaracja nie jest wotum zaufania dla Chin” – powiedział. „To czas na solidarność, a nie piętno”.

Alexandra Phelan, prawniczka ds. Globalnego zdrowia na Georgetown University w Waszyngtonie, pochwaliła decyzję i przesłanie Tedrosa. „Historycznie, PHEIC jest postrzegane jako ostrzeżenie dla wszystkich krajów”, mówi. „Jednak skupienie się na krajach o słabym systemie opieki zdrowotnej podkreśla obowiązek bogatszych krajów o silniejszych systemach opieki zdrowotnej, aby pomóc im przygotować się na potencjalne przypadki”.

30 stycznia 17:45 GMT – Potwierdzenie transmisji z człowieka na człowieka w Stanach Zjednoczonych

Pierwszy przypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa między ludźmi w Stanach Zjednoczonych został potwierdzony. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom mówi, że kobieta mieszkająca w Illinois, która odwiedziła Wuhan, przekazała wirusa swojemu małżonkowi.

Koronawirus EM, powodujący SARS

Koronawirusy biorą swoją nazwę od kształtu przypominającego koronę. Źródło: Getty

29 stycznia 04:00 GMT – Australijscy naukowcy hodują wirusa w hodowli komórkowej

Naukowcy z Melbourne w Australii jako pierwsi poza Chinami ogłosili, że wyhodowali nowego koronawirusa w hodowli komórkowej. Grupa z Peter Doherty Institute for Infection and Immunity twierdzi, że wyizolowała wirusa od pierwszej osoby, u której zdiagnozowano infekcję w Australii, 25 stycznia.

Zespół będzie teraz udostępniał wirusa laboratoriom badawczym na całym świecie zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), aby pomóc w opracowaniu dokładniejszych testów diagnostycznych i szczepionek, mówi Mike Catton, zastępca dyrektora instytutu. „Jest kilka rzeczy, które są znacznie łatwiejsze do zrobienia, gdy masz wirusa”, mówi Catton.

Chociaż naukowcy z Chin twierdzą, że byli w stanie wyhodować wirusa w laboratorium, nie udostępnili jeszcze próbek międzynarodowym badaczom – udostępnili tylko sekwencję genetyczną wirusa, mówi Julian Druce, kierownik laboratorium identyfikacji wirusów w Doherty Instytut. Mówi, że on i jego zespół słyszeli, że laboratoria poza Chinami walczą o hodowlę wirusa, ale stwierdzili, że było to dość łatwe. Uważa, że ​​sukces był wynikiem połączonej wiedzy laboratorium w zakresie diagnozowania infekcji, a także izolowania i wzrostu wirusów w hodowli. „Mamy dwie części układanki w jednym laboratorium” – mówi.

Catton twierdzi, że posiadanie próbek wirusa pozwoli naukowcom stworzyć testy, które wykrywają określone komórki odpornościowe – przeciwciała – które wskazują, czy dana osoba została zarażona nowym wirusem. Takie testy są szczególnie przydatne dla osób z łagodnymi objawami lub bez objawów. Mówi, że wykonanie testu na obecność przeciwciał jest trudne bez próbek wirusa.

Badanie rodziny w Shenzhen w Chinach wykazało dziecko, które zostało zarażone wirusem, ale nie wykazało żadnych objawów. WHO poinformowała również, że trzy osoby z infekcją poza Chinami są bezobjawowe.

Ian Mackay, wirusolog z University of Queensland w Brisbane, Australia, mówi, że ogłoszenie grupy w Melbourne jest fantastyczną wiadomością. Mówi, że próbki wyhodowane w laboratorium są niezbędne do badań nad zachowaniem wirusa w hodowli lub gospodarzu zwierzęcym. Chociaż próbki wirusów można również wykorzystać do weryfikacji molekularnych testów diagnostycznych, większość laboratoriów zrezygnowała z wykorzystywania całych wirusów na rzecz syntezy wytwarzającej części wirusa z częściowych genomów, mówi Mackay.

Pracownik produkuje kombinezony ochronne w fabryce w Nantong we wschodniej prowincji Jiangsu w Chinach

Pracownik produkuje kombinezony ochronne w fabryce w Nantong we wschodniej prowincji Jiangsu w Chinach. Źródło: AFP / Getty

28 stycznia 16:00 GMT – Pierwsza transmisja z człowieka na człowieka poza Chinami

Nowy koronawirus po raz pierwszy rozprzestrzenił się między ludźmi poza Chinami.

Niemiecki mężczyzna zaraził się od kolegi, który wrócił z Wuhan, według doniesień prasowych i oświadczenia ministerstwa zdrowia Bawarii. W aktualizacji z 27 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że ​​osoba w Wietnamie nabyła wirusa od zainfekowanego członka rodziny. A doniesienia mediów wskazują dzisiaj, że kierowca autobusu wycieczkowego w Japonii, który przewoził turystów z Wuhan, również uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Chiński koronawirus: Sześć pytań zadawanych przez naukowców

Ministerstwo zdrowia Bawarii podało, że uważa, że ​​ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa jest niskie. Jednak prawdopodobne jest, że więcej przypadków rozprzestrzeniania się człowieka na człowieka poza Chinami, powiedział Michael Head, epidemiolog z University of Southampton w Wielkiej Brytanii, w oświadczeniu rozpowszechnianym przez brytyjskie Science Media Centre. „Ale na tym etapie istnieją wskazówki, że transmisja będzie ograniczona”.

David Heymann, epidemiolog z London School of Hygiene and Tropical Medicine, zgadza się, że prawdopodobne są dalsze przypadki przenoszenia się człowieka z Chinami poza Chiny. Organy zdrowia mogą ograniczyć transmisję, izolując zarażone osoby i ściśle obserwując osoby, z którymi miały kontakt.

Ale te środki będą skuteczne tylko wtedy, gdy wirus nie będzie w stanie rozprzestrzeniać się szeroko w powietrzu. „Ogólnie można utrzymać ognisko na bardzo niskim poziomie, chyba że jest ono w aerozolu”, mówi Heymann. Jeśli wirus może rozprzestrzeniać się w powietrzu, śledzenie kontaktów i izolacja prawdopodobnie nie powstrzymają transmisji.

Dotychczasowe dowody sugerują, że koronawirus rozprzestrzenia się tylko poprzez bliski kontakt i kropelki śliny, ale Heymann mówi, że istnieje pilna potrzeba ustalenia, czy może on również rozprzestrzeniać się w powietrzu. „Frustrujące jest to, że do tej pory nie mamy wszystkich dowodów, które mogłyby dokładnie powiedzieć, w jaki sposób ta choroba jest przenoszona”.

28 stycznia 05:00 GMT – Liczba przypadków wzrosła o ponad 60%

Według chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom liczba potwierdzonych przypadków w Chinach wzrosła do 4515, w porównaniu z 2744 w dniu 26 stycznia. Władze informują również, że w wyniku infekcji zmarło ponad 100 osób. Potwierdzone przypadki poza Chinami osiągnęły co najmniej 37, ale nie zgłoszono żadnych zgonów poza tym krajem.

Naukowcy z Wuhan: Jak to jest być zamkniętym

Raina MacIntyre, epidemiolog z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney w Australii, twierdzi, że chociaż wzrost liczby przypadków prawdopodobnie odzwierciedla wzrost liczby organów testujących i wykrywających wirusa, dramatyczny skok jest niepokojący. „To bardzo dynamiczny obraz i dopóki nie pojawią się przesłanki wskazujące, że liczba przypadków spada, nadal będzie to niepokojące” – mówi.

Ale MacIntyre zauważa również, że badacze starają się dokładnie modelować epidemię i przewidzieć, jak może się ona wydarzyć, ponieważ dane z opisów przypadków, które są udostępniane przez chińskie władze, są niekompletne. „Musimy zidentyfikować, kiedy ludzie zachorują, a nie kiedy zgłoszono przypadki, a wszystko, co do tej pory widzieliśmy, to przypadki zgłoszenia”.

27 stycznia 13:30 GMT – Naukowcy szacują, jak szybko rozprzestrzenia się wirus

Gdy liczba potwierdzonych przypadków nowego koronawirusa rośnie do tysięcy, naukowcy z całego świata szacują, jak łatwo wirus jest przenoszony między ludźmi – i próbują ustalić, czy osoby bez objawów mogą go rozprzestrzeniać.

Jedną z liczb, którą epidemiologowie chcą wiedzieć, jest to, ile osób jedna osoba z wirusem ma skłonność do zarażania – znana jako R 0 lub R-nic. R 0 powyżej 1 oznacza, że ​​konieczne będą środki zaradcze, takie jak kwarantanna, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się patogenu.

W czwartek wieczorem, po posiedzeniu komisji nadzwyczajnej w odpowiedzi na wybuch, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała szacunkowe R 0 z 1,4 do 2,5. Inne zespoły wymyśliły nieco wyższe wartości 1 , 2 . Szacunki te są podobne do R 0 SARS we wczesnych stadiach wybuchu 2002–2003 oraz nowego szczepu grypy H1N1, który spowodował pandemię w 2009 r. Są jednak wyższe niż liczby R 0 oszacowane podczas wybuchów Środka Wirus wschodniego zespołu oddechowego (MERS), koronawirus podobny do SARS.

Co musisz wiedzieć o nowym koronawirusie

„Teraz obejmuje szereg innych ważnych epidemii, co wskazuje na potencjał, że spowoduje podobną skalę problemów zdrowia publicznego, jeśli nic innego się nie wydarzy” – mówi Mark Woolhouse, epidemiolog z University of Edinburgh, Wielka Brytania.

Ale badacze ostrzegają, że szacunki R 0 wiążą się z dużą niepewnością z powodu luk w danych i założeń zastosowanych do obliczenia tej liczby. Wskazują również, że R 0 jest ruchomym celem, który zmienia się w trakcie epidemii – w miarę wdrażania środków kontroli – i zmienia się w zależności od miejsca. W najbliższych dniach władze ds. Zdrowia i badacze będą szukać oznak, że kroki podjęte przez władze w celu powstrzymania transmisji, takie jak ograniczenia podróży w Wuhan i innych chińskich miastach, zmniejszyły tam R 0 .

Innym ważnym pytaniem bez odpowiedzi na temat rozprzestrzeniania się wirusa jest to, czy – i jak szeroko – osoby bez objawów mogą zarazić innych. Badanie grupy pięciu zakażeń w rodzinie w Shenzhen wykazało dziecko, które zostało zarażone wirusem, ale nie wykazało żadnych objawów 3 . Naukowcy twierdzą, że jeśli takie bezobjawowe przypadki są powszechne i osoby te mogą rozprzestrzeniać wirusa, wówczas powstrzymanie jego rozprzestrzeniania się będzie znacznie trudniejsze. Niewiele przypadków SARS było bezobjawowych, co było kluczem do kontrolowania wirusa.

Ten naukowiec ma nadzieję przetestować leki koronawirusowe na zwierzętach w zamkniętym Wuhan

„Zdefiniowanie skali bezobjawowej transmisji pozostaje kluczowe: jeśli jest to rzadkie zdarzenie, jego wpływ powinien być minimalny pod względem ogólnej epidemii”, powiedział Jonathan Ball, wirusolog z University of Nottingham, Wielka Brytania, w oświadczeniu rozpowszechnianym przez UK Science Media Centre. „Ale jeśli ten tryb transmisji wnosi znaczący wkład, kontrola staje się coraz trudniejsza”.

Według Sheili Bird, biostatysty z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii, jednym ze sposobów ustalenia, czy ludzie bezobjawowi mogą rozprzestrzeniać wirusa, byłoby zbadanie jego rozprzestrzeniania się w indywidualnych gospodarstwach domowych w Chinach. Poprzez ścisłe monitorowanie wszystkich członków gospodarstwa domowego, w którym jedna osoba jest zarażona, powinno być możliwe ustalenie, kto jeszcze zaraża się wirusem i jak. Takie badania byłyby również pomocne w identyfikacji sposobów powstrzymania rozprzestrzeniania się w gospodarstwach domowych, dodaje Bird.

Chińscy oficerowie paramilitarni w maskach stoją na straży przy wejściu do zamkniętego dworca kolejowego Hankou w Wuhan.

Podróż do iz chińskiego miasta Wuhan została zawieszona. Źródło: China Daily przez Reuters

27 stycznia 12:45 GMT – Naukowcy przemawiają z zamkniętego Wuhan

Natura rozmawiała z kilkoma naukowcami przebywającymi w Wuhan , którzy byli zablokowani od zeszłego tygodnia w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. „Ulica jest prawie pusta”, mówi Fei Chen, naukowiec na Politechnice Wuhan. Naukowcy twierdzą, że spędzają większość czasu w domu, a niektórzy musieli odwołać podróż na konferencje.

Naukowiec, który próbuje dostać się do Wuhan – aby współpracować ze współpracownikami w celu przetestowania związków leków, które mogłyby działać przeciwko koronawirusom – również opisał swoje doświadczenia i motywację do natury . Rolf Hilgenfeld, który ma siedzibę na uniwersytecie w Lubece w Niemczech, próbuje opracować leki koronawirusowe od wybuchu SARS w latach 2002–2003 i chce przetestować dwa związki na modelach zwierzęcych w Wuhan.

27 stycznia 03:00 GMT – Wzrasta liczba ofiar śmiertelnych

Co najmniej 80 zgonów zostało powiązanych z wirusem, wszystkie w Chinach, a potwierdzone przypadki infekcji, głównie w Chinach kontynentalnych, minęły 2700. Przypadki zostały również potwierdzone na Tajwanie – oraz w Tajlandii, Australii, Malezji, Singapurze, Francji, Japonii, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych, Wietnamie, Kanadzie i Nepalu.

24 stycznia 20:00 GMT – Co musisz wiedzieć o wirusie

24 stycznia 16:30 GMT – Druga infekcja w USA

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) potwierdziło 24 stycznia, że ​​druga osoba w Stanach Zjednoczonych została zarażona nowym koronawirusem. Kobieta po sześćdziesiątce wróciła do domu w Chicago w stanie Illinois 13 stycznia po wizycie w Wuhan, chińskim mieście, w którym wybuchła epidemia. Kilka dni później doświadczyła objawów. Lekarze natychmiast podejrzewali zakażenie koronawirusem na podstawie jej historii podróży. Przyjęli ją do izolatki i wysłali próbki krwi do laboratorium CDC. Pozostaje w szpitalu, ale w komunikacie prasowym CDC mówi, że ma się dobrze.

Agencja ostrzega, że ​​prawdopodobnie będzie więcej przypadków koronawirusa w USA w nadchodzących tygodniach. Ale dodaje: „Uważa się, że bezpośrednie ryzyko tego nowego wirusa dla amerykańskiej opinii publicznej jest obecnie niskie”.

23 stycznia 20:00 GMT – Światowa Organizacja Zdrowia podejmuje decyzję o odrzuceniu zgłoszenia awaryjnego

WHO postanowiła nie ogłaszać wybuchu koronawirusa globalnym stanem zdrowia, powiedział 23 stycznia.

„W tej chwili nie ma dowodów na przeniesienie człowieka z człowieka poza Chiny”, powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „To nie znaczy, że tak się nie stanie.”

Komitet WHO, który rozważył, czy ogłosić globalny stan wyjątkowy – najwyższy poziom alarmu agencji – spotkał się na dwa dni przed wydaniem wyroku. Panel postanowił częściowo odstąpić od deklaracji, ponieważ stopień rozprzestrzeniania się wirusa między ludźmi pozostaje nieznany. „Na razie wydaje się, że ogranicza się do grup rodzin i pracowników służby zdrowia opiekujących się zakażonymi pacjentami” – powiedział Tedros.

Wiele pasiastych cech Bungarus multicinctus.

Zespół naukowców wskazał wielopasmowego węża Krait jako jedno z możliwych źródeł koronawirusa, który powstał w Azji. Źródło: Alamy

23 stycznia 15:45 GMT – Naukowcy odrzucają twierdzenie, że węże rozprzestrzeniają wirusa

Naukowcy próbują zidentyfikować zwierzęta, u których prawdopodobnie rozpoczęła się epidemia. W kontrowersyjnym badaniu opublikowanym wczoraj zespół naukowców w Chinach stwierdził, że winowajcami byli winni.

Ale wielu naukowców jest sceptycznie nastawionych do tego twierdzenia i twierdzi, że nie ma dowodów na to, że wirusy takie jak te, które wybuchły, mogą zainfekować gatunki inne niż ssaki i ptaki. „Nic nie pozwala na zaangażowanie węży”, mówi David Robertson, wirusolog z University of Glasgow, UK.

23 stycznia 15 : 00 GMT – chińskie władze blokują Huanggang

Drugie miasto w Chinach – Huanggang – przechodzi blokadę podobną do tej w Wuhan. Huanggang ma populację około 7 milionów ludzi i jest około 70 kilometrów od Wuhan. Reuters podaje, że operacje autobusowe i kolejowe będą zawieszone od północy. Trzecie miasto, w pobliżu Ezhou, zamknęło swoje stacje kolejowe.

23 stycznia 04: 00 GMT – chiński rząd zamyka Wuhan

Chińskie władze zawiesiły wszystkie podróże do i z Wuhan – miasta w centrum wybuchu epidemii, w którym mieszka ponad 11 milionów ludzi – w celu opanowania pogarszającej się epidemii. Od 10:00 czasu lokalnego w Chinach samoloty i pociągi opuszczające miasto zostały zawieszone, a autobusy i metro również przestały jeździć.

Ogłoszenie to stanowi znaczną eskalację reakcji Chin na wybuch, ale nie wiadomo, czy będzie on skuteczny, mówi Ian Mackay, wirusolog z University of Queensland w Brisbane. Chociaż poddanie miasta kwarantannie może pomóc w ograniczeniu międzynarodowego rozprzestrzeniania się wirusa, nie powstrzyma go przed przenoszeniem się między ludźmi w mieście. Mackay martwi się, że władze mogły „właśnie stworzyć dużą płytkę do hodowli komórkowej, na której wszyscy ci ludzie będą dzielić infekcję i tworzyć o wiele więcej przypadków utkniętych w Wuhan”.

Indonezyjski urzędnik kwarantanny zdrowia posiada skaner termiczny, międzynarodowe lotnisko Soekarno-Hatta, Indonezja

Władze monitorują podróżnych na kilku lotniskach w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Źródło: Mast Irham / EPA-EFE / Shutterstock

Mackay zastanawia się również, czy miasto będzie w stanie wyżywić swoich mieszkańców i zarządzać rosnącą liczbą osób, które zachorowały na wirusa, a także na grypę sezonową, bez swobodnego przepływu zapasów i pomocy spoza miasta. Mówi, że blokada może mieć psychologiczny wpływ na ludzi.

22 stycznia 20:00 GMT – Światowa Organizacja Zdrowia opóźnia decyzję w sprawie zgłoszenia awaryjnego

WHO odroczyła decyzję o tym, czy ogłosić epidemię „stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym” – krok, który rezerwuje na wydarzenia stanowiące zagrożenie dla wielu krajów i wymagające skoordynowanej reakcji międzynarodowej. Przeniesienie następuje po spotkaniu komitetu zorganizowanego w celu zareagowania na wybuch epidemii. Ten sam komitet spotka się ponownie 23 stycznia.

„To zmieniająca się i złożona sytuacja”, powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji prasowej po spotkaniu.

22 stycznia 16:45 GMT – Pięć pytań badaczy na temat chińskiego wirusa

Naukowcy z całego świata ścigają się, aby dowiedzieć się więcej o koronawirusie – w tym o jego rozprzestrzenianiu się oraz o jego sekwencjach genetycznych. Naukowcy zsekwencjonowali już kilka szczepów wirusa pobranych od zainfekowanych osób. Informacje te mogą pomóc ujawnić, jak łatwo wirus może przenosić się między ludźmi i czy epidemia może się utrzymywać. Naukowcy z Chin mają również nadzieję na zbadanie, czy można opracować leki do walki z wirusem.

21 stycznia 19:45 GMT – Pierwszy przypadek w USA potwierdzony

Stany Zjednoczone potwierdziły swój pierwszy przypadek nowego koronawirusa, podało 21 stycznia amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). U 30-letniego mężczyzny w stanie Waszyngton zdiagnozowano tę chorobę po podróży do Chin, dzięki czemu Stany Zjednoczone są piątym krajem, który zgłosił tę chorobę – i pierwszym poza Azją.

Mężczyzna został przyjęty do szpitala w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu z zapaleniem płuc, ale „jest teraz bardzo zdrowa”, powiedziała dziennikarzom Nancy Messonnier, dyrektor Narodowego Centrum ds. Szczepień i Chorób Oddechowych CDC w Atlancie w stanie Georgia. On jest obserwowany w szpitalu.

Jak szybko rozprzestrzenia się wirus Wuhan?

CDC mówi, że mężczyzna nie miał objawów po przybyciu do Seattle w Waszyngtonie, ale 16 stycznia miał gorączkę i szukał leczenia. Szpital w stanie Waszyngton zebrał krew od mężczyzny i wysłał ją do CDC, która 20 stycznia zidentyfikowała wirusa w próbkach. CDC śledzi teraz osoby, które miały kontakt z mężczyzną.

Międzynarodowe lotniska w Nowym Jorku, Los Angeles i San Francisco w Kalifornii od 17 stycznia sprawdzają przybywających pasażerów pod kątem oznak zakażenia koronawirusem. Wszystkie trzy otrzymują bezpośrednie loty z Wuhan. CDC twierdzi, że teraz rozszerzy zakres kontroli na lotniska w Atlancie i Chicago w stanie Illinois. Wszyscy podróżni opuszczający Wuhan do Stanów Zjednoczonych zostaną przekierowani na jedno z pięciu lotnisk, które mają programy kontroli bezpieczeństwa.

21 stycznia – naukowcy muszą udostępniać sekwencje

artykule redakcyjnym , Natura mówi, że naukowcy mają do odegrania kluczową rolę w publikowania i dzielenia się sekwencje genomu. Wzywa również chińskie organy ds. Zdrowia do dalszego informowania o tym, co wiedzą i co więcej odkrywają, oraz do WHO o kierowanie i koordynowanie globalnej reakcji.

21 stycznia – zainfekowani chińscy pracownicy służby zdrowia

Zakażenia potwierdzono u 15 pracowników służby zdrowia w Wuhan ; naukowcy twierdzą, że sugeruje to, że wirus jest bardziej biegły w przenoszeniu się człowieka z człowiekiem, niż początkowo sądzono. Wcześniej chińskie władze i WHO stwierdziły, że zdarzały się ograniczone przypadki przenoszenia człowieka między członkami rodziny, ale zwierzęta wydają się być najbardziej prawdopodobnym źródłem wirusa.

W odpowiedzi na pogarszającą się epidemię Światowa Organizacja Zdrowia zwołała spotkanie w dniu 22 stycznia, aby zdecydować, czy ogłosić stan zagrożenia zdrowia publicznego.

nature.com