Izrael gościł w zeszłym tygodniu dziesiątki światowych liderów na Światowym Forum Holokaustu. Krajowy system cyberobrony odparł setki cyberataków wymierzonych w międzynarodowe lotnisko oraz samoloty przywódców państw.

Jak twierdzi Airports Authority Cyber Division, w stronę izraelskiego lotnictwa skierowano co najmniej 800 różnych cyberataków, podczas gdy światowi przywódcy, w tym m.in. wiceprezydent USA Mike Pence czy prezydent Rosji Władimir Putin lądowali w kraju. Wszystkie ataki udało się skutecznie odeprzeć – twierdzi „The Times of Israel”.

Ataki miały pochodzić z Iranu, Chin, Korei Północnej, Rosji oraz Polski. Według raportu „były skierowane w lotnisko i samoloty” i miały na celu zakłócenie torów lotu ponad 60 samolotów przewożących głowy państw, królów i prezydentów.

Zabezpieczenia Forum przewidywały taki atak, szczególnie, że Stany Zjednoczone oraz Izrael od lat zwiększają nakłady finansowe na cyberobronę.

„Hercules”, specjalny projekt izraelskiego organu ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, został uruchomiony w 2017 r. Powstał w celu określenia zagrożeń dla lotnictwa i opracowania rozwiązań, w tym badań i rozwoju, współpracy międzynarodowej oraz nowych szkoleń dla pilotów i innych powiązanych pracowników w zakresie radzenia sobie z cyberatakami.

Światowe Forum Holokaustu

W czwartek w Jerozolimie odbyło się V Światowe Forum Holokaustu. Podczas forum głos zabrało czterech przywódców reprezentujących zwycięskie kraje alianckie II wojny światowej oraz przywódca państwa sprawcy. Wystąpili: prezydent Rosji, wiceprezydent USA, prezydent Francji, brytyjski książę Karol oraz prezydent Niemiec.

Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie weźmie udziału w tym wydarzeniu, ponieważ jego organizatorzy nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta.

blob:https://onet.tv/bf4abfcb-4f54-464e-b594-e06501a5e99b

zrodlo:wiadomosci.onet.pl