Co najmniej 36 milionów ludzi w Chinach zostało dotkniętych bezprecedensowymi blokadami nałożonymi w 13 miastach podczas najważniejszego święta w kraju, ponieważ urzędnicy próbują powstrzymać śmiertelnie nowego koronawirusa.

Ograniczenia w ruchu zostały rozszerzone w piątek, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, która zabiła 26 osób, dotknęła prawie 900 osób i została zgłoszona w Korei Południowej, Japonii, Singapurze, Hongkongu, Makao, Tajwanie, Stanach Zjednoczonych, Tajlandia i Wietnam.

Chociaż epicentrum wybuchu jest chińskie miasto Wuhan w środkowej prowincji Hubei, urzędnicy zwiększyli kontrolę w co najmniej 12 innych miastach prowincji i odwołali główne wydarzenia festiwalowe w całym kraju. Dwie osoby spoza prowincji Hubei zmarły po zarażeniu się chorobą.

Słynne targi świątynne w Pekinie, tradycja podczas obchodów Księżycowego Nowego Roku, nie będą kontynuowane, a Shanghai Disneyland zapowiedział, że zamknie się również na czas nieokreślony. McDonalds ogłosił, że zawiesił również działalność w pięciu dotkniętych miastach

Czym jest koronawirus i czy powinniśmy się martwić?

Istnieje obawa, że ​​księżycowe święto nowego roku, kiedy setki milionów ludzi podróżuje po całym kraju i za granicą, może przyczynić się do rozprzestrzeniania wirusa. Coraz więcej lotnisk wprowadza kontrolę bezpieczeństwa dla pasażerów przylatujących z Chin.

Chiny twierdzą, że wirus, który pochodzi z tej samej rodziny wirusów co Sars, mutuje i może być przenoszony poprzez kontakt z ludźmi.

Niektórzy zastanawiali się, czy zamknięcia lotnisk i dworców kolejowych w Wuhan w czwartek rano zostały wprowadzone zbyt późno, ponieważ wielu mieszkańców już wyruszyło na wakacje. W piątek główna gazeta „People’s Daily”, główna gazeta chińskiej partii komunistycznej, wezwała ludzi, którzy niedawno byli w Wuhan, do izolacji w domu, nawet jeśli nie mają objawów.

W Wuhan ulice były niesamowicie ciche, ponieważ większość mieszkańców pozostała w domu. Centralna dzielnica handlowa miasta, zwykle pełna ludzi, była całkowicie pusta.

Inne miasta, w tym Ezhou, Huanggang, Chibi, Qianjiang, Zhijiang, Jingmen i Xiantao, wprowadziły podobne środki.

W mieście Zhijiang zamknięto wszystkie miejsca publiczne z wyjątkiem szpitali, supermarketów, targów rolnych, stacji benzynowych i drogerii. Zamknięto także miejsca rozrywki w mieście Enshi.

„Społeczeństwo jest w porządku. Najbardziej cierpi personel medyczny ”, powiedziała Guardian 22-letnia kobieta z Wuhan, która poprosiła o nieużywanie nazwiska. „Tym razem to personel medyczny ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowe funkcjonowanie rządu. Od samego początku kłamali i nie przypominali opinii publicznej o podjęciu środków ochronnych – powiedziała.

Wiele osób w Chinach podejrzewa, że ​​urzędnicy mogą bagatelizować liczbę przypadków odnotowanych w ostatnich tygodniach, przypominając niechęć rządu do ujawnienia pełnej skali wybuchu Sars z lat 2002-03, w którym zginęło prawie 800 osób.

Powiedziała, że ​​niektórzy mieszkańcy utworzyli grupy wolontariuszy, które eskortują personel medyczny do iz szpitali. Cały transport publiczny został zawieszony, a taksówkarze często niechętnie prowadzą ludzi do placówek medycznych, obawiając się, że mogą zostać zainfekowani.

 Chiny nasilają walkę z koronawirusem, gdy chaos uderza w szpitale – wideo

„Wokół mnie są przyjaciele, którzy zgłaszają się na ochotników. Wszyscy moi przyjaciele w centrum badań fizykalnych szpitala w Tongji zostają przeniesieni do kliniki gorączki, aby pomóc. Na każdym oddziale niektóre osoby są przenoszone na pomoc w klinice gorączki – dodała.

Ludzie, którzy szukali leczenia w Wuhan w tym tygodniu, powiedzieli Guardianowi, że zostali odwróceni od szpitali zalanych pacjentami. Podobno kończy się w łóżkach i zestawach diagnostycznych dla pacjentów z objawami podobnymi do gorączki, co oznacza, że ​​wiele osób nie wie na pewno, czy ma wirusa.

Początkowe objawy są podobne do objawów przeziębienia i grypy i obejmują kaszel lub gorączkę. Większość osób, które zginęły w wyniku wybuchu choroby, to starsi mężczyźni, ale w piątek potwierdzono, że zmarł 36-letni mężczyzna, najmłodszy jak dotąd człowiek.

Personel szpitala myje wejście awaryjne do Centrum Leczniczego Wuhan, gdzie leczone są niektóre zainfekowane nowym wirusem

 Personel szpitala myje wejście awaryjne do Centrum Leczniczego Wuhan, gdzie leczone są niektóre zainfekowane nowym wirusem Zdjęcie: Dake Kang / AP

Materiał opublikowany na Weibo, który wydawał się być pobrany ze szpitali Wuhan, pokazał przeludnione obiekty, które walczą o przetrwanie. Jedno wideo, najwyraźniej zrobione w Hankou People’s Hospital, pokazało długie kolejki pacjentów w maskach, czekających na sprawdzenie. Mężczyzna filmujący twierdził, że dyżurowało tylko czterech lekarzy i że ludzie czekali kilka godzin na leczenie. Kolejne wideo pokazało pacjenta leżącego na podłodze, który prawdopodobnie zemdlał.

Co najmniej osiem szpitali w Wuhan ogłosiło publiczne wezwania do darowizn masek, gogli, fartuchów i innego ochronnego sprzętu medycznego, zgodnie z ogłoszeniami zamieszczonymi online. Administratorzy Szpitala Ludowego Uniwersytetu Wuhan ustanowili czat grupowy w popularnej aplikacji do przesyłania wiadomości WeChat w celu koordynowania darowizn.

Na obrzeżach Wuhan w czwartek wieczorem rozpoczął się wyścig o budowę nowego szpitala na 1000 łóżek w zaledwie sześć dni. Szpital, który ma zostać otwarty w przyszłym tygodniu, jest wzorowany na szpitalach założonych w Pekinie w 2003 r., Kiedy miasto doświadczyło wybuchu Sars, który dotarł do prawie 30 krajów.

Brytyjczyk z Wuhan, który nadał tylko swoje imię Paulowi, powiedział, że jego rodzina ma się dobrze, ale pragnie odejść. Powiedział, że przebywał głównie w domu, ale przyjaciele, którzy mieszkali w pobliżu, chętnie go odwiedzili. Rodzina miała przylecieć do Japonii na wakacje, ale teraz utknęli w Wuhan po odwołaniu wszystkich lotów.

„Noszenie masek jest najważniejszą rzeczą, na którą ludzie w naszym kompleksie nalegają” – powiedział. „Sprawdzamy temperaturę przychodzącą i wychodzącą z miejsca zamieszkania”.

Podczas spotkania w tym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia nie ogłosiła, że ​​epidemia jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, ale wezwała globalną społeczność do współpracy w walce z wirusem.

Reuters przyczynił się do tego raportu

Screenshot_2

Chińskie centrum wybuchu epidemii, rozpoczęło budowę szpitala na 1000 łóżek, który ma zostać ukończony w ciągu zaledwie sześciu dni, aby leczyć ofiary epidemii z powodu obaw o brak łóżek i sprzętu.