DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

„Eksperci ostrzegają, że Portoryko nie jest przygotowane na duże trzęsienia ziemi”

SAN JUAN, Puerto Rico (AP) – Ponad dwa lata temu huragan Maria ujawnił, że Puerto Rico było całkowicie nieprzygotowane na potężny huragan, mimo lokalizacji w jednym z najbardziej narażonych na sztorm regionów świata.

Teraz fala trzęsień ziemi o sile 6,4 stopnia, która zabiła jedną osobę i uszkodziła setki budynków, wielu oskarża rząd o ponowne złapanie.

„To udowodniło, że Portoryko nie jest przygotowane na ruch sejsmiczny” – powiedział Nazario Lugo, prezes stowarzyszenia kryzysowego na wyspie. „Rząd musi być proaktywny i widzieliśmy, że tak nie było, dopóki nie sięgnęli do szyi w wodzie”.

Lugo, były dyrektor ds. Zarządzania kryzysowego w Puerto Rico, powiedział The Associated Press, że rząd nie uruchomił swojego centrum dowodzenia, aż do następnego dnia po największym trzęsieniu ziemi, zrywając z protokołem.

W ten sposób porównano huragan Maria z 2017 roku, który zdewastował wyspę i spowodował tysiące ofiar śmiertelnych. Krytycy powiedzieli, że złapali lokalne i federalne rządy z ograniczonymi zapasami na wyspie o źle utrzymanej infrastrukturze i doprowadzili do opóźnionej reakcji wynikającej z braku komunikacji i organizacji.

Uderzenie setek małych trzęsień ziemi nawiedziło Portoryko 28 grudnia, a wstrząsy o sile 5,8 uderzyły w słynny punkt orientacyjny formacji skalnych, które uderzyły 6 stycznia, w Dzień Trzech Króli, wielkie święto na wyspie.

„Pierwszego dnia, kiedy rozdawano zabawki, powinni byli rozpocząć proces aktywacji planu awaryjnego” – powiedział.

Stało się to dopiero przed wtorkowym trzęsieniem ziemi 6.4 przed świtem. Powalił moc na całą wyspę, zawalił kilka domów i szkół oraz pękł mosty. Wielu mieszkających wzdłuż południowego wybrzeża pozostawiono bez usług wodnych, a ponad 4000 osób szukało schronienia w schroniskach rządowych.

Podczas gdy wielu Portorykańczyków było zaskoczonych, naukowcy nie byli zaskoczeni, w tym Christa von Hillebrandt, były dyrektor Sejsmicznej Sieci wyspy i kierownik programu ostrzegania przed tsunami Karaibów przez Narodową Oceaniczną i Atmosferyczną Administrację.

„Przez dziesięciolecia naukowcy i ludzie tacy jak ja informowali społeczności i rząd Portoryko o zagrożeniach fizycznych” – powiedziała. „W ciągu ostatnich 30 lat sumienie sejsmiczne zdecydowanie poprawiło się w Puerto Rico, ale podjęto niewiele działań. … Zobaczysz pewne ulepszenia, ale niektóre krytyczne obszary nie otrzymały wystarczającej uwagi. ”

Kilka dni po klęsce żywiołowej dyrektor ds. Zarządzania kryzysowego Carlos Acevedo przyznał reporterom, że rząd nie zrealizował jeszcze planu określającego protokół, kiedy trzęsienie ziemi nawiedzi wyspę.

Juan Alicea, prezes Stowarzyszenia Profesjonalnych Inżynierów Portoryko, powiedział AP, że otrzymał projekt planu dopiero 5 stycznia.

„Widzę to jako porażkę” – powiedział. „Wszyscy musimy wziąć na siebie odpowiedzialność”.

Acevedo nie zwrócił wiadomości do komentarza i nalegał, aby Portoryko było przygotowane na wypadek kolejnego trzęsienia ziemi.

Von Hillebrandt częściowo zgodził się z tą oceną, zauważając, że lokalni urzędnicy zidentyfikowali wszystkie strefy ryzyka tsunami do 2003 r. I ukończyli mapy ewakuacyjne w 2015 r. Do 2016 r. Wszystkie społeczności przybrzeżne w Puerto Rico otrzymały certyfikat gotowości do tsunami.

W październiku 1918 r. Trzęsienie ziemi o sile 7,3 uderzyło w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża Puerto Rico, wywołując tsunami i zabijając 116 osób.

Choć nadal istnieją obawy dotyczące gotowości Portoryko, władze federalne pochwaliły reakcję władz lokalnych.

Jeff Byard z amerykańską Federalną Agencją Zarządzania Kryzysowego powiedział, że jest bardzo zadowolony z operacji po trzęsieniu ziemi.

„Nie mogę pochwalić Rzeczypospolitej wystarczająco proaktywnej natury, jaką podjęli, zapewniając początkowe zasoby, początkowe wsparcie” – powiedział.

Ponad 2880 trzęsień ziemi nawiedziło południowy region Portoryko od 28 grudnia, ponad dwa tuziny z nich o wielkości 4,5 lub większej, zgodnie z US Geological Survey.

Biorąc pod uwagę tę aktywność, Alicea powiedziała, że niezwykle niepokojące jest to, że około 200 000 domów w Puerto Rico nie jest zbudowanych na kod, o czym świadczą szkody wyrządzone w ostatnich dniach.

„Jeśli nie podejmiemy działań, będzie nas to kosztować dużo pieniędzy i życia” – powiedział.

Niepokojące jest również to, że około 500 szkół publicznych w Puerto Rico zostało zbudowanych przed 1987 r. I nie przestrzegają nowych przepisów budowlanych, co według Alicea stanowi zagrożenie dla uczniów. Powiedział, że rząd zainwestował pieniądze, aby zaktualizować wiele innych szkół, ale pozostałe nie są zbudowane tak, aby wytrzymać trzęsienia ziemi.

We wtorek trzęsienie ziemi spłaszczyło kilka szkół i uszkodziło około dwa tuziny ogółem, zmuszając urzędników oświatowych do przesunięcia rozpoczęcia zajęć o dwa tygodnie i tylko szkoły otwarte, które przeszły kontrolę. Urzędnicy państwowi powiedzieli, że identyfikują najbardziej narażone szkoły i opracowują plan ich wzmocnienia, co może zająć miesiące i kosztować od 1 miliona do 5 milionów dolarów na szkołę.

W międzyczasie ludzie tacy jak 58-letnia Nancy Torres ślubują, że nie wrócą do domu, dopóki nie ustaną wstrząsy.

Spała w małym czterodrzwiowym kompaktowym samochodzie z mężem z przodu i ich 21-letnim synem stłoczonym z tyłu. Jej teść zbudował dom, w którym spali, gdy doszło do trzęsienia ziemi, i nie ufa mu.

„Nie mogłam nawet wstać z łóżka”, powiedziała o dniu, w którym doszło do wielkiego trzęsienia ziemi, dodając, że jeśli wejdzie do domu, nastąpi to bardzo krótko. „Nie mogę nawet wziąć porządnego prysznica”.

zrodlo:apnews

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: