NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE + NAJNOWSZE
Poland matters
1164 views
POLITYKA 2019
778 views
JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
AKCJA PUBLICZNEGO ZADAWANIA PYTAŃ - POLITYKOM - "POLAK PYTA POLITYKA"
"Nie daj się dźgnąć szczepionką COVID-19!!!!!, dopóki tego nie przeczytasz!!!!!!
POSEŁ MAJKA UJAWNIA - KULISY SEJMOWE R.P III - SZANTAŻE , KORUPCJA , KARIERY
"Polska rżnie lasy. Puste place widać z kosmosu!!!!" ☀Autor Gabi☀
Posłuchaj tego doktora i byłego profesora szkoły medycznej o spisku kryminalnym i eksperymentalnych szczepionkach ☀Autor Gabi☀
To oni zniechęcają Polki i Polaków do szczepień! ☀Autor Gabi☀
SPORE ZMIANY!  RZĄD ZMIENIA KOLEJNOŚĆ SZCZEPIEŃ! ZASKAKUJĄCA DECYZJA ☀Autor Gabi☀
!! 16.04.2020 pilne !!ZMIANY NA STRONIE !!! ODBLOKUJ TREŚCI I FILMY NA STRONIE M-FORUM -1 ROK , 90 DNI ,1 MIESIĄC ,1 TYDZIEŃ, 1 DZIEŃ-  INSTRUKCJA A.V

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Najnowsze:” Japonia wzywa do złagodzenia napięć na Bliskim Wschodzie”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

TEHRAN, Iran (AP) – Najnowsze informacje o napięciach między USA i Iranem po amerykańskim nalocie, który zabił najwyższego generała Iranu (zawsze lokalnie):

7:40

Wszystkie światła są włączone w oknach Zachodniego Skrzydła Białego Domu po wiadomości o ataku rakietowym na iracką bazę lotniczą, w której przebywają żołnierze USA, we wtorek, 7 stycznia 2020 r., W Waszyngtonie. (AP Photo / Alex Brandon)

Japonia twierdzi, że wezwie rządy do dołożenia wszelkich starań, aby złagodzić napięcia po irańskim ataku rakietowym na bazy w Iraku używane przez siły amerykańskie.

Strajk przyszedł w odwecie za zabicie irańskiego generała.

Rzecznik japońskiego gabinetu Yoshihide Suga powiedział w środę, że jego „rząd będzie koordynować z powiązanymi rządami w celu gromadzenia danych wywiadowczych, podczas gdy my zapewniamy bezpieczeństwo japońskim obywatelom w regionie”.

Dodał: „Japonia również wezwie wszystkie pokrewne narody, aby dołożyły wszelkich starań dyplomatycznych w celu poprawy stosunków”.

Powiedział, że Japonia jest na dobrej drodze, aby wkrótce rozmieścić okręt wojenny w Zatoce, aby pomóc w ochronie japońskich statków i tankowców tranzytujących ten obszar.

___

7:15

Premier Australii Scott Morrison mówi, że wszystkie wojska i personel dyplomatyczny w Iraku są bezpieczne po wystrzeleniu przez Iran pocisków w dwóch bazach wojskowych w tym kraju.

W Iraku stacjonuje około 300 australijskich pracowników obrony.

Morrison powiedział, że rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem o sytuacji między USA i Iranem we wtorek podczas apelu o szalejących pożarach w Australii.

Nawiązując do dziennikarzy w środę, Morrison powiedział w odniesieniu do zabójstwa Gwardii Rewolucyjnej gen. Qassem Soleimani: „Stany Zjednoczone podjęły działania, które muszą podjąć, aby odpowiedzieć na wywiad, który, jak twierdzą, otrzymali i który stawia ich interesy na ryzyko i zagrożone ”.

___

6:45

Prezydent Donald Trump mówi „Wszystko w porządku!” Po tym, jak kilkanaście pocisków irańskich zostało wystrzelonych z dwóch baz, w których przebywały wojska amerykańskie w Iraku.

Trump tweety, że oceny wypadków i szkód są w toku, ale dodaje: „Jak dotąd, tak dobrze!”

Mówi, że wygłosi oświadczenie w sprawie strajków w środę rano.

Irańska telewizja państwowa mówi, że uderzenia pocisków były odwetem za zabicie Gwardii Rewolucyjnej gen. Qassem Soleimani, którego śmierć w zeszłym tygodniu podczas amerykańskiego ataku na drony pod Bagdadem wywołała gniewne wezwania, by pomścić jego zabójstwo.

__

6:05

Minister spraw zagranicznych Iranu nazywa wtorkowy atak rakietowy na bazy irackie, w których przebywają wojska amerykańskie, „proporcjonalne środki w samoobronie”.

Minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif również napisał na Twitterze: „Nie szukamy eskalacji ani wojny, ale będziemy bronić się przed jakąkolwiek agresją”.

Jego tweet śledzi atak rakietowy w odwecie za zabicie irańskiej Gwardii Rewolucyjnej gen. Qassem Soleimani podczas amerykańskiego ataku na drony w Bagdadzie w zeszłym tygodniu.

__

6 rano

Iran pochował czołowego generała Gwardii Rewolucyjnej zabitego przez nalot amerykański w Bagdadzie po tym, jak zginęło na jego pogrzebie, zabijając 56, a Iran rozpoczął w odpowiedzi atak rakietowy na bazy irackie, w których przebywały wojska amerykańskie.

Urzędnicy opuścili owinięte całunem resztki Qassem Soleimani do ziemi w południowo-wschodnim mieście Kerman tuż przed środą o 6 rano.

Żałobnicy w grobie zawodzili.

Śmierć Soleimani w nalotach drastycznie zwiększyła napięcia między Teheranem a Waszyngtonem. Iran rozpoczął atak rakietowy zaledwie kilka godzin wcześniej na dwie bazy irackie, w których przebywają żołnierze amerykańscy.

__

5:55

Amerykański urzędnik twierdzi, że było bardzo niewiele, jeśli w ogóle, ofiar śmiertelnych z irańskiego ataku rakietowego na dwie bazy w Iraku, w których przebywały wojska amerykańskie.

Urzędnik zabrał głos pod warunkiem zachowania anonimowości przed odprawą Pentagonu.

Urzędnik twierdzi, że wystrzelono 15 pocisków. Dziesięciu uderzyło w bazę lotniczą Ain al-Asad w zachodniej prowincji Anbar w Iraku. Jeden uderzył w bazę w Irbil w półautonomicznym kurdyjskim regionie Iraku. Cztery pociski nie trafiły w cel.

Urzędnik twierdzi, że bazy są nadal przeszukiwane pod kątem ofiar.

Irańska telewizja państwowa twierdzi, że uderzenia pocisków były odwetem za zabicie USA przez gen. Gwardii Rewolucyjnej Qassema Soleimaniego, którego śmierć w zeszłym tygodniu – podczas amerykańskiego ataku na drony pod Bagdadem, wywołała gniewne wezwania, by pomścić jego zabójstwo.

– Lolita C. Baldor

__

5:10

Federalna Administracja Lotnicza zabrania amerykańskim pilotom i przewoźnikom latania na obszarach powietrznych w Iraku, Iranie i niektórych rejonach Zatoki Perskiej.

Agencja ostrzega przed „potencjalnym błędem obliczeniowym lub błędną identyfikacją” cywilnych statków powietrznych w związku ze zwiększonymi napięciami między USA a Iranem. Ograniczenia lotów w nagłych wypadkach wynikają we wtorek ze strajku pocisków balistycznych na dwóch bazach w Iraku, w których przebywają żołnierze USA.

Ograniczenia takie mają często charakter zapobiegawczy, aby zapobiec pomyleniu samolotów cywilnych z samolotami uczestniczącymi w konflikcie zbrojnym. FAA twierdzi, że ograniczenia są wydawane z powodu „wzmożonej działalności wojskowej i zwiększonych napięć politycznych na Bliskim Wschodzie, które stanowią nieumyślne ryzyko dla operacji amerykańskiego lotnictwa cywilnego”.

__

4:30

Wiceprezydent Mike Pence poinformował czołowych demokratów w Kongresie o irańskich strajkach na instalacjach w Iraku trzymających siły amerykańskie.

Asystenci przewodniczącej Izby, Nancy Pelosi i przywódca mniejszości Senatu Chuck Schumer, potwierdzili, że ustawodawcy rozmawiali telefonicznie z wiceprezydentem we wtorek.

Justin Goodman, rzecznik Schumer, mówi, że nowojorski demokrata ściśle monitoruje sytuację i modli się o bezpieczeństwo członków służby i innego personelu.

Rzecznik Pelosi Drew Hammill napisał na Twitterze, że mówca oddzwonił wiceprezydenta chwilę po tym, jak przewodniczył Izbie.

Katie Waldman, rzeczniczka wiceprezydenta, mówi, że Pence utrzymuje stały kontakt z urzędnikami bezpieczeństwa narodowego i dzwoni do kierownictwa kongresu pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa.

__

3:45

Pentagon potwierdza, że Iran wystrzelił „kilkanaście pocisków balistycznych” na dwa cele, które są przeciwne siłom zbrojnym USA i siłom koalicyjnym w Iraku.

Rzecznik Departamentu Obrony, Jonathan Hoffman, powiedział: „Jest jasne, że pociski te zostały wystrzelone z Iranu”.

Mówi, że ataki „skierowane były na co najmniej dwie irackie bazy wojskowe” na Ain Assad i Irbil.

Hoffman mówi, że USA „pracują nad wstępną oceną szkód bitewnych”.

Irańska telewizja państwowa twierdzi, że atak był zemstą za zabicie Gwardii Rewolucyjnej gen. Qassema Soleimaniego, którego pogrzeb we wtorek wywołał gniewne wezwania, by pomścić jego śmierć.

__

12:15

Iran protestuje przeciwko „zapalnym” i groźnym oświadczeniu izraelskich urzędników i wzywa Radę Bezpieczeństwa ONZ do pociągnięcia Izraela do odpowiedzialności.

Ambasador Iranu ONZ Majid Takht Ravanchi zwrócił uwagę na izraelskiego ministra spraw zagranicznych Izraela Katza, który powiedział w wywiadzie z 6 grudnia, że bombardowanie Iranu jest „opcją”. Wspomniał także uwagi kilku izraelskich przedstawicieli obrony, którzy wspomnieli o możliwej konfrontacji z Iranem.

List Ravanchiego do Sekretarza Generalnego Antonio Guterresa został rozesłany we wtorek, ale został napisany 27 grudnia, przed atakiem z powietrza USA, który zabił najwyższego generała Iranu, Qassama Soleimaniego, wywołując obawy przed odwetem przeciwko sojusznikowi USA, Izraelowi i innym amerykańskim celom.

11:00 wieczorem

Chevron mówi, że wyprowadził wszystkich irackich pracowników i kontrahentów z Iraku w związku z rosnącymi napięciami między Stanami Zjednoczonymi a Iranem.

Chevron w oświadczeniu we wtorek oświadczył, że bezpieczeństwo pracowników jest „najwyższym priorytetem”. Chevron działał tylko w samorządowym kurdyjskim regionie północnego Iraku.

W oświadczeniu stwierdzono, że Chevron ma „miejscowy personel, który nadzoruje nasze bieżące operacje” w regionie kurdyjskim.

Napięcia na Bliskim Wschodzie wzrosły po niedawnym nalocie amerykańskim w powietrze, który zabił czołowego irańskiego generała, wkrótce po przybyciu na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie. Iran zobowiązał się do odwetu.

22:30

Prezydent Francji Emmanuel Macron zatelefonował do swojego irańskiego odpowiednika, aby wyrazić zaniepokojenie wydarzeniami w Iraku, prosząc Teheran o „uniknięcie wszelkich środków, które mogłyby pogorszyć trwającą eskalację”.

Napięcia wzrosły po niedawnym nalocie amerykańskim, który zabił czołowego irańskiego generała, wkrótce po tym, jak przybył na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie. Iran zobowiązał się do odwetu.

W oświadczeniu z biura Macrona we wtorek powiedział Hassanowi Rouhani, że iracka suwerenność i bezpieczeństwo zostaną wzmocnione dzięki obecności międzynarodowej koalicji w Iraku. Powiedział, że kierowana przez USA koalicja wojskowa „jedynym celem jest walka z Daechem”, używając alternatywnego akronimu dla grupy Państwa Islamskiego.

Macron wezwał również Iran do „szybkiego powrotu” do zobowiązań w ramach umowy nuklearnej z 2015 r. Zabójstwo generała irańskiego już zmusiło Teheran do porzucenia pozostałych granic porozumienia.

20:50

Najwyższy generał Kanady mówi, że wojsko jego kraju tymczasowo przenosi niektórych żołnierzy z Iraku do Kuwejtu.

Generał Jonathan Vance ogłosił to we wtorek. Oddziały zachodnie w Iraku były w pogotowiu od czasu zabicia najwyższego generała Iranu przez uderzenie drona w USA w zeszłym tygodniu w Bagdadzie.

Kanada ma około 500 żołnierzy w Iraku, którzy pomagają w walce z grupą Państwa Islamskiego. Kanada obecnie prowadzi misję szkoleniową NATO w Iraku.

20:40

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii mówi, że podejmowane są pilne działania w celu ochrony brytyjskich interesów na Bliskim Wschodzie, gdy napięcia między USA i Iranem rosną.

Ben Wallace powiedział we wtorek, że rząd brytyjski przygląda się implikacjom głosowania w irackim parlamencie, który wezwał zagranicznych żołnierzy. Stało się to po tym, jak amerykański atak powietrzny zabił czołowego irańskiego generała wkrótce po przybyciu na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie. Iran zobowiązał się do odwetu.

Wallace powiedział prawodawcom: „Nasze zaangażowanie w stabilność i suwerenność Iraku jest niezachwiane i apelujemy do rządu irackiego, aby zapewnił koalicji możliwość kontynuowania naszej pracy w walce z tym wspólnym zagrożeniem” w odniesieniu do grupy państwa islamskiego.

Powiedział, że siły brytyjskie w regionie są w gotowości, a nieistotny personel został przeniesiony z Bagdadu do miasta Taji, około 30 kilometrów (18 mil) na północ.

Wallace powiedział: „Mały region został wysłany do regionu w celu zapewnienia dodatkowej świadomości sytuacyjnej i pomocy w planowaniu awaryjnym”.

20:15

Brytyjska sekretarz obrony wzywa przywódców Iranu, by nie odwet za niedawne zabicie ich najwyższego generała przez Stany Zjednoczone.

Ben Wallace zaapelował o spokojny wtorek, nawet gdy powiedział Izbie Gmin, że „agresywne zachowanie Iranu, takie jak przejęcie cywilnych statków„ nigdy nie pozostanie bezdyskusyjne ”.

Niemniej jednak twierdzi, że dalszy konflikt nie jest w niczyim interesie. Dodał, że „rząd Jej Królewskiej Mości wzywa Iran do powrotu do normalnego zachowania w kraju, do którego aspiruje”.

Główny opozycyjny lider Partii Pracy zakwestionował legalność działań USA.

Jeremy Corbyn nazywa zabójstwo generała irańskiego „zabójstwem”, które naraziło brytyjskich żołnierzy i cywilów na „niebezpieczeństwo”. Ostrzega również przed pogrążeniem kraju w kolejnej wojnie.

Wallace mówi, że to USA muszą wyjaśnić swoją decyzję. Dodaje, że z wywiadu, który widział, „jasno wynika, że istniała możliwość obrony własnej osoby, która przybyła do Iraku, aby koordynować morderstwa i ataki na obywateli USA”.

19:40

Ambasady USA w rosnącej liczbie krajów poza Bliskim Wschodem wysyłają alarmy bezpieczeństwa do obywateli USA.

Ambasady we Francji, Algierii i Maroku wydały we wtorek alarmy ostrzegające o „podwyższonym napięciu na Bliskim Wschodzie, który może powodować zagrożenia bezpieczeństwa dla obywateli USA za granicą”.

Ostrzeżenia zostały również wydane w niektórych ambasadach w Afryce Subsaharyjskiej. Ambasada USA w Tanzanii wydała jeden poniedziałek.

Rządy i firmy na całym świecie zastanawiają się, jak zareagować po tym, jak amerykański atak powietrzny zabił w zeszłym tygodniu najwyższego generała irańskiego w pobliżu lotniska w Bagdadzie i Teheran przyrzekł „surowe odwet”.

18:30

Szwecja dołączyła do szeregu innych krajów, mówiąc swoim obywatelom, aby nie podróżowali do Iraku, z wyjątkiem samorządnego regionu kurdyjskiego. We wtorek oświadczenie cytowało „zmiany w sytuacji bezpieczeństwa”.

Sąsiadująca z Danią dwa dni temu zauważyła „bardzo wysokie ryzyko bezpieczeństwa” i powiedziała, że ci, którzy decydują się na podróż do Iraku „powinni skorzystać z profesjonalnej porady”.

Rządy i firmy na całym świecie zastanawiają się, jak zareagować na rosnące napięcia na Bliskim Wschodzie po tym, jak w zeszłym tygodniu podczas amerykańskiego nalotu zabito czołowego irańskiego generała w pobliżu lotniska w Bagdadzie. Teheran przyrzekł „ostre odwet”.

17:25

Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien mówi, że USA „nie będą tolerować” najnowszych gróźb ze strony Iranu, ponieważ rosną napięcia w związku z zabiciem przez USA głównego irańskiego generała w ubiegłym tygodniu w Bagdadzie.

O’Brien powiedział we wtorek „Fox and Friends” stacji Fox News Channel, że irańskie groźby dla Amerykanów, amerykańskie interesy wysyłkowe i inne „istnieją już od 40 lat” od rewolucji irańskiej.

Mówi, że USA uważnie obserwują sytuację.

W komentarzach dla dziennikarzy później O’Brien bronił także ataku dronów, który zabił Gwardię Rewolucyjną gen. Qassem Soleimani, oraz wywiadu, na którym administracja Trumpa twierdzi, że operacja była oparta. Nazwał tę informację „bardzo silną”.

USA zapewniły, że Soleimani planuje zabić znaczną liczbę amerykańskich dyplomatów i żołnierzy.

16:35

Krajowa linia lotnicza Egiptu EgyptAir tymczasowo zawiesiła loty do Bagdadu. Według oświadczenia krajowego lotnictwa cywilnego wynika to z zawirowań, które mają tam miejsce.

Rzecznik władz, Bassem Abdel Karim, powiedział, że linie lotnicze zatrzymają loty w środę do piątku w tym tygodniu. Mówi, że władze ocenią sytuację i wznowią loty, kiedy ponownie uznają sytuację za bezpieczną.

Rządy i firmy na całym świecie zastanawiają się, jak zareagować na rosnące napięcia na Bliskim Wschodzie po tym, jak amerykański atak powietrzny zabił w zeszłym tygodniu najwyższego dowódcę wojskowego Iranu w pobliżu lotniska w Bagdadzie, a Teheran przyrzekł „surowe odwet”.

16.00

Prezydent Libanu twierdzi, że kraj stara się zapobiec rosnącym napięciom w regionie, które mogłyby wpłynąć na stabilność w kraju.

Michel Aoun wypowiedział się we wtorek podczas osobnych spotkań ze specjalnym koordynatorem ONZ ds. Libanu i dowódcą sił pokojowych ONZ rozmieszczonych wzdłuż granicy z Izraelem.

W oświadczeniu urzędu Aouna zacytowano go, mówiąc, że ważne jest, aby spokój utrzymywał się wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej i „zapobiegać tam negatywnym wydarzeniom”.

Przywódca libańskiej grupy Hezbollah, wspieranej przez Iran, powiedział, że wojsko USA zapłaci cenę za zabicie w Iranie przywódcy irańskiego przywódcy milicji w Bagdadzie w ubiegłym tygodniu.

15:45

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto mówi, że stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Iranem są „w stanie krytycznym”, a skutki kryzysu „grożą rozprzestrzenieniem się także poza region”.

We wtorek oświadczył, że społeczność międzynarodowa „musi użyć wszelkich środków” do nawiązania dialogu.

Fińska głowa państwa skontaktowała się także z sąsiadem premiera Szwecji Stefanem Lofvenem. Oba narody nordyckie mają wojska w Iraku, które są częścią międzynarodowej koalicji.

Nie powiedział, czy żołnierze zostaną wyprowadzeni z Iraku, jak robią to inne narody europejskie.

15:20

Chorwackie Ministerstwo Obrony mówi, że 14 żołnierzy tego kraju w Iraku zostało przeniesionych do Kuwejtu wśród rosnących napięć po tym, jak amerykańska nalot zabiła w zeszłym tygodniu głównego dowódcę Iranu w Bagdadzie.

W oświadczeniu stwierdzono, że wszelkie przyszłe kroki zostaną podjęte również w porozumieniu z sojusznikami NATO.

Coraz więcej krajów europejskich przenosi wojska z Iraku.

Niemcy mówią, że przeniósł 35 żołnierzy służących w Iraku do sąsiedniej Jordanii i Kuwejtu. Słowacja twierdzi, że przeniosła siedmiu swoich członków służby z Iraku w bliżej nieokreśloną lokalizację.

Słowenia twierdzi jednak, że przebywa tam sześciu żołnierzy w Iraku. Są one wysyłane do bazy Erbil w północnym Iraku. Ministerstwo obrony twierdzi, że stale monitoruje sytuację i podejmie dalsze decyzje w oparciu o przyszłe wydarzenia.

15:10

Dominic Raab, brytyjski minister spraw zagranicznych, udaje się we wtorek do Brukseli na rozmowy z europejskimi odpowiednikami na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie w związku z rosnącymi napięciami po tym, jak amerykańska nalot zabiła jednego z najlepszych irańskich generałów.

Oczekuje się, że rozmowy oceni stan irańskiego porozumienia nuklearnego z mocarstwami światowymi w 2015 r. Po tym, jak Teheran ogłosił w niedzielę wycofanie się z dalszych zobowiązań w ramach porozumienia.

Raab odbędzie dwustronne spotkanie z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drianem, a następnie spotka się z odpowiednikami z Niemiec i Włoch.

15.00

Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało ostrzeżenie do swoich obywateli na Bliskim Wschodzie, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa po tym, jak Iran powiedział, że zemści się na USA po zabiciu najwyższego dowódcy wojskowego Teheranu.

Japońskie ostrzeżenie z niedzieli mówi obywatelom, aby pozostali w bezpiecznym miejscu, utrzymywali kanały komunikacji oraz informowali rodzinę i przyjaciół o miejscu pobytu.

Japoński gigant motoryzacyjny Toyota twierdzi, że nie wprowadził żadnych zmian w polityce dotyczącej podróży swoich pracowników na Bliski Wschód.

13:20

Chiny krytykują USA za podobno odmowę wydania wizy irańskiemu ministrowi spraw zagranicznych Mohammadowi Javadowi Zarifowi na udział w spotkaniach ONZ w Nowym Jorku.

Rzecznik MSZ Geng Shuang powiedział we wtorek w Pekinie, że USA mają międzynarodowy obowiązek wydawania wiz na takie spotkania, jak kraj będący gospodarzem ONZ

Zarif powiedział, że Stany Zjednoczone odmówiły wydania mu wizy, dodając, że „dzieje się tak, ponieważ obawiają się, że ktoś tam pojedzie i powie prawdę narodowi amerykańskiemu”. Napięcie wzrosło w związku z zabiciem czołowego irańskiego generała podczas nalotu w USA w zeszłym tygodniu .

Geng powiedział również, że Chiny są bardzo zaniepokojone sytuacją na Bliskim Wschodzie i wezwał USA, aby nie nadużywały użycia siły. Wezwał wszystkie strony do zachowania powściągliwości, aby zapobiec spirali eskalacji.

1 po południu

Pozostałości starszego irackiego dowódcy milicji, zabitego w zeszłym tygodniu w amerykańskim nalocie na drony, zostały przywiezione do Iraku z Iranu w celu pochówku. Tysiące żałobników ubranych na czarno intonowało „Ameryka to wielki szatan” podczas procesji od granicy.

Abu Mahdi al-Muhandis, weteran irackiego bojownika, który był blisko związany z Iranem, zginął w strajku, w którym zginął również iracki generał Qassem Soleimani w Bagdadzie.

Szczątki Al-Muhandisa zostały zabrane do Iranu na badania DNA. Zostali odesłani przez przejście graniczne Shalamsheh do jego rodzinnego miasta Basra w południowym Iraku, zanim zostali przewiezieni do świętego miasta Najaf w celu pochówku.

Tysiące żałobników w centrum miasta Basra zebrało się, by przyjąć ciało. Wielu machało sztandarami Kataeb Hezbollah lub Brygad Hezbollahu, które założyli al-Muhandis. USA obwiniły grupę, która jest niezależna od libańskiego ruchu Hezbollah, za atak rakietowy w północnym Iraku pod koniec grudnia, który zabił amerykańskiego kontrahenta. To spowodowało nalot w zeszłym tygodniu.

12:30 po południu

Słowacja twierdzi, że przeniosła siedmiu swoich członków służby z Iraku w bliżej nieokreśloną lokalizację. Jest to najnowszy kraj europejski, który przeniósł wojska w odpowiedzi na gwałtowne napięcia po tym, jak amerykańska nalot zabiła w ubiegłym tygodniu szefa Iranu w Bagdadzie.

Biuro słowackiego premiera Petera Pellegriniego poinformowało we wtorek, że skonsultuje się z sojusznikami NATO w sprawie dalszych kroków. Jej siedmiu członków służby przebywało w Iraku w ramach misji szkoleniowej NATO.

Niemcy planują przenieść część ze swoich około 120 żołnierzy w Iraku do sąsiedniej Jordanii i Kuwejtu. Minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer i minister spraw zagranicznych Heiko Maas napisali do ustawodawców, że żołnierze w bazach w Bagdadzie i Taji zostaną „tymczasowo przerzedzeni”, poinformowała agencja prasowa dpa.

Dwaj urzędnicy podkreślili, że rozmowy z rządem irackim będą kontynuowane w sprawie kontynuacji misji szkolenia żołnierzy irackich. Większość żołnierzy niemieckich nie stacjonuje w Taji i Bagdadzie, ale gdzie indziej w Iraku.

08:30

Przywódca Gwardii Rewolucyjnej Iranu zagroził „podpaleniem” miejsc wspieranych przez Stany Zjednoczone w związku z zabiciem czołowego irańskiego generała podczas nalotu USA w zeszłym tygodniu, wywołując okrzyki tłumu zwolenników „Śmierci Izraelowi!”

Hossein Salami złożył przysięgę we wtorek przed tłumem tysięcy ludzi na centralnym placu w Kerman, rodzinnym mieście zabitego gen. Qassem Soleimani. Jego ślubowanie odzwierciedlało żądania najwyższych irańskich urzędników o odwet przeciwko Ameryce za zabójstwo, które drastycznie wywołało napięcia na Bliskim Wschodzie.

Żałobnicy nosili plakaty z wizerunkiem Soleimani, człowieka, którego zabójstwo skłoniło najwyższego przywódcę Iranu do płaczu nad swoją trumną w poniedziałek, gdy tłum mówi, że policja znajduje się na milionach wypełnionych ulicami Teheranu.

zrodlo:apnews

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: