Przerażające wyniki kontroli. Gigantyczne ilości antybiotyków w polskim mięsie
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Polacy mają twardy orzech do zgryzienia – wybrać IKE czy ZUS? Marek Belka odpowiada od razu ☀Autor Gabi☀ - 8 marca 2021
- Wywłaszczać, nic się nie bać ☀Autor Gabi☀ - 8 marca 2021
- Prezydent podpisał czternastą emeryturę. Emeryci mogą już czekać na pieniądze ☀Autor Gabi☀ - 8 marca 2021
- GORĄCY TEMAT! „Nie smakuje ci jedzenie? To wyp***dalaj!”. Klienci restauracji w dużym szoku ☀Autor Gabi☀ - 8 marca 2021
- PiS przegrywa wybory parlamentarne. Sensacja w nowym sondażu ☀Autor Gabi☀ - 8 marca 2021
Antybiotyki w polskim mięsie wykazała Europejska Agencja Leków. Wydała ona raport dotyczący sprzedaży środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich w latach 2010-2017. Wyniki dla Polski są tragiczne.
Antybiotyki w polskim mięsie potwierdziła także kontrola NIK. Wynika z niej, że ok. 70 proc. hodowców przyznało się do podawania antybiotyków hodowlanym zwierzętom, a wśród producentów drobiu odsetek wyniósł nawet 80 proc.
Polska w czołówce
Polska na tle innych krajów na naszym kontynencie wypada fatalnie. Według European Medicines Agency, sprzedaż środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich w całej Europie spadła przez ostatnie lata o 20 proc. Niestety w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat ilość sprzedawanych środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt wzrosła prawie o 30 proc.
Dla przykładu, w Norwegii, gdzie sprzedaje się najmniej antybiotyków, stosuje się ich zaledwie 3 mg na 1 kg mięsa. Podobnie jest w Islandii, w przypadku której jest to 4,6 mg/1 kg. Polska zajmuje pod tym względem czwarte miejsce na 31 państw. To niepokojące dane – oceniają eksperci.
GIF podejmuje działania
Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że podjął działania mające na celu ograniczenie zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej w naszym kraju
– Stworzyliśmy ramowy dokument „Deklaracja polskiej branży drobiarskiej w zakresie racjonalnego stosowania przeciwdrobnoustrojowych produktów leczniczych weterynaryjnych w hodowli i chowie drobiu”. Dotyczy on rozważnego stosowania przeciwdrobnoustrojowych produktów leczniczych weterynaryjnych i w swych założeniach obejmuje wszystkie gospodarstwa utrzymujące drób – komentuje GIF.
Inspektorat informuje również, że przygotował stanowisko w sprawie antybiotykooporności. Wezwano do wdrożenia strategii mającej na celu „bezwzględne dążenie do ograniczenia zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej”.
Zgodnie z zaleceniami, producenci mięsa mogą stosować lecznicze produkty weterynaryjne u zwierząt wyłącznie wtedy, gdy leki są zalecone przez lekarza weterynarii. Stosowane muszą być one ściśle według jego wskazań.
– Lekarz weterynarii, leczący chore stado, zobowiązany jest każdorazowo do pozostawienia w gospodarstwie dokumentacji leczenia zwierząt. Hodowca potwierdza własnoręcznym podpisem przyjęcie do wiadomości zasad stosowania produktu leczniczego weterynaryjnego oraz zobowiązuje się do zachowania okresu karencji, od ostatniego dnia podania leku. Samodzielne stosowanie antybiotyków oraz nielegalny ich zakup jest karalny – podaje GIF.
Lekarze alarmują
Jak podkreślają eksperci, antybiotyki w nadmiarze powodują, że coraz więcej szczepów bakterii uodparnia się na ich działanie. W organizmie metabolizowany jest jedynie określony procent leku. Pozostała część, wciąż w formie aktywnej, trafia do gleby i wód m.in. z odchodami zwierząt. Pozostałości antybiotyków spożywamy wraz z mięsem, ponieważ nie likwidują ich ani zamrażanie, ani obróbka termiczna.
Lekarze alarmują, że niekontrolowane dostarczanie antybiotyków w produktach żywnościowych wpływa niekorzystnie na rozwój dzieci. Przyczynia się do występowania w późniejszym wieku przewlekłych chorób zapalnych jelit, zaburzeń metabolicznych, cukrzycy, otyłości.
Niektóre antybiotyki, jak np. najczęściej wykrywane w produktach zwierzęcych doksycyklina oraz fluorochinolony, mogą powodować wiele niebezpiecznych działań niepożądanych u noworodków.
W w skrajnych przypadkach wywołują niedorozwój niemowląt.
Źródło: wp.pl / nik.gov.pl
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol
Oferuje leki przeciw pasozytom:
Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 06.2021, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej.
Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.
Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek – przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry.
Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2021, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu.
Zentel Albendazol 400mg 7.5zł – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.
Zen Plus – lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 12.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno.
Metronidazol 400mg 1.5zl – pierwotniaki pasożyty bakterie beztlenowe giardia rzęsistek odleżyny owrzodzenia ameboza giardiaza lamblioza
Jan Krongboon
massagewarsaw gmail com