Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił w 3 dni żałoby narodowej po śmierci Kasema Sulejmaniego. Foto: print screen z YouTube/CHANNEL WIN

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił w 3 dni żałoby narodowej po śmierci Kasema Sulejmaniego. Foto: print screen z YouTube/CHANNEL WIN

Iran zapowiada wojskowy odwet na USA. Doradca ajatollaha potwierdził, że Iran szykuje Amerykanom piekło.

– [Donald Trump] powinien pogodzić się z tym, że jest zbrodniarzem wojennym i musi zostać osądzony – zapowiedział Hosejn Dehghan. Dehghan jest doradcą wojskowym Najwyższego Przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneiego.

W niedzielnym wywiadzie dla CNN Dehghan wyjaśnił, że reakcja będzie miała charakter wojskowy i będzie skierowana na cele militarne.

– To Ameryka rozpoczęła wojnę. Dlatego Amerykanie powinni pogodzić się z tym, że nastąpi stosowna reakcja. Jedyną rzeczą, która może zakończyć ten okres wojny, jest to, że otrzymają oni cios równy ciosowi, który zadali – podkreślił doradca ajatollaha.

Sam prezydent Trump zapowiedział, że w razie ataku Amerykanie wybrali 52 cele, ważne dla Iranu i irańskiej kultury, które zostaną „uderzone bardzo szybko i bardzo mocno”.

– [Trump] nie zna prawa międzynarodowego. Do tego nie uznaje rezolucji ONZ. Zasadniczo jest prawdziwym gangsterem i hazardzistą. Nie jest politykiem, brak mu stabilności psychicznej – komentował groźby prezydenta USA Dehghan.

Dehghan dodał, że jeżeli USA zaatakują to „żaden amerykański żołnierz, żaden amerykański ośrodek polityczny, żadna amerykańska baza wojskowa, żaden amerykański statek” nie będzie bezpieczny. – Są w naszym zasięgu – stwierdził Dehghan.

Groźby Iranu i USA to reakcja na śmierć gen. Sulejmaniego. Kasim Sulejmani zginął w nalocie USA w piątek, niedaleko lotniska w Bagdadzie. W sobotę w Bagdadzie tłumy Irańczyków przeszły w kondukcie żałobnym, wznosząc okrzyki m.in. „śmierć Ameryce!”.

Źródło: CNN / Gazeta.pl