Trump: Gen. Ghasem Sulejmani był odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi… ale dopadliśmy go!

– Generał Ghasem Sulejmani zabił lub poważnie zranił tysiące Amerykanów przez dłuższy czas i planował zabić wielu innych … ale dopadliśmy go! Był bezpośrednio i pośrednio odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi, w tym niedawną dużą liczbę demonstrantów  w samym Iranie – oświadczył amerykański prezydent w drugim, nieco już dłuższym komentarzu do dzisiejszego zamachu na dowódcę sił Ghods, jednostki specjalnej w strukturach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Według opozycyjnego wobec rządu w Teheranie irańskiego prtalu Kaleme, antyrządowych demonstracjach które przetaczały się przez kraj w listopadzie i grudniu zeszłego roku, zginęło 631 osób. Spowodowało je ogłoszenie przez rząd podwyżki ceny paliwa o 50 procent. Oprócz haseł gospodarczych, powszechne były wezwania do zaprzestania finansowania pro-irańskich sił w regionie jako zbyt kosztownego dla społeczeństwa. Za tłumienie protestów odpowiedzialne były jednostki wchodzące w skład Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Trudno natomiast ocenić, co Trump miał na myśli pisząć o milionach ofiar Irańczyka.

– Chociaż Iran nigdy nie będzie w stanie odpowiednio tego przyznać, Sulejmani był zarówno znienawidzony, jak i budził przerażenie w tym kraju. Daleko im do takiego smutku, jaki ich przywódcy chcą światu zewnętrznemu wmówić. Powinien zostać zlikwidowany wiele lat temu! – dodał prezydent.

Co ciekawe, przed laty generał Sulejmani dostarczał Amerykanom informacji wywiadowczych, gdy ci zdecydowali się uderzyć na afgańskich talibów po 11 września 2011 r.

dzienniknarodowy.pl