Donald Trump oraz Władimir Putin. / foto: PAP/
Donald Trump oraz Władimir Putin. / foto: PAP/

Czy wybuchnie wojna w Iranie?

Jeśli tak, wówczas może być to bardzo niekorzystne dla Polski. Redaktor naczelny „Najwyższego Czasu!” Tomasz Sommer przedstawia czarny scenariusz, że jeśli Rosja pozwoli na działania wojenne w Iranie, prawdopodobnie USA pozwolą Putinowi na zajęcie Białorusi. – Znów znajdziemy się pomiędzy Niemcami a Rosją – alarmuje Sommer.

Tomasz Sommer alarmuje, że obecny obrót spraw nie wróży dobrze Polsce. Może być to bowiem wymiana stref wpływów między mocarstwami. – Czarny scenariusz jest taki, że Ameryka będzie walczyć za Izrael w Iranie, a tymczasem Putin połknie Białoruś i Trump nawet nie piśnie. I tak, w efekcie, filosemickiego wzmożenia znów znajdziemy się pomiędzy Niemcami a Rosją – napisał na Twitterze redaktor naczelny „Najwyższego Czasu!” Tomasz Sommer.

Czarny scenariusz Sommera staje się niestety bardziej realny, jeśli przyjmiemy założenia Janusza Korwin-Mikkego, które powiedział dziś rano w Rzeczpospolita TV. Zwracał uwagę, że prezydent Trump „jest w dobrych relacjach z Putinem”. Wówczas zawarcie takiego nieoficjalnego układu odnośnie strefy wpływów jest bardzo realne.

Kryzys irański rozpoczął się w czwartek wieczorem na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie. Wówczas zginął jeden z najpotężniejszych ludzi w Iranie. Generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds został zabity na polecenie prezydenta USA Dolanda Trumpa.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że USA czeka „miażdżąca zemsta”. Operacja służb USA była odpowiedzą na niedzielny atak na amerykańską ambasadę w stolicy Iraku.

W ciągu ostatnich kilku dni sytuacja na Bliskim Wschodzie stała się wręcz dramatyczna. 31 grudnia, doszło do protestów przed amerykańską ambasadą w Bagdadzie.

Źródła: twitter.com/nczas.com