UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
441 views

Wray: Raport o rosyjskiej sondzie znalazł „niedopuszczalne” problemy

WASHINGTON (AP) – W ogólnym raporcie inspektora Departamentu Sprawiedliwości z pierwszych dni rosyjskiego śledztwa zidentyfikowano problemy, które są „nie do przyjęcia i nie reprezentują tego, kim jesteśmy jako instytucja” – powiedział w poniedziałek dyrektor FBI Chris Wray, szczegółowo opisując zmiany, jakie planuje biuro w odpowiedzi.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W wywiadzie dla The Associated Press, Wray powiedział, że FBI w pełni współpracowało z inspektorem generalnym – który stwierdził w swoim raporcie, że dochodzenie w sprawie powiązań między kampanią Trumpa a Rosją było uzasadnione, ale również przytoczył poważne wady – i zaakceptował wszystkie jego zalecenia.

Wray powiedział, że FBI wprowadzi zmiany w sposobie, w jaki postępuje z poufnymi informatorami, w jaki sposób stosuje się do nakazów z tajnego Sądu Nadzoru Wywiadu Zagranicznego, w jaki sposób prowadzi odprawy na temat wpływów zagranicznych dla kandydatów na prezydenta oraz w jaki sposób organizuje delikatne dochodzenia, takie jak sonda z Rosji w 2016 r. Powiedział, że wznowił także szkolenie w zakresie etyki.

„Bardzo zależy mi na zwinności FBI w radzeniu sobie z zagranicznymi zagrożeniami” – powiedział Wray. „Wierzę jednak, że możesz być zwinny i nadal skrupulatnie przestrzegać naszych zasad, zasad i procesów”.

Wray nie był dyrektorem FBI, kiedy rozpoczęło się rosyjskie śledztwo i jak dotąd unikał dogłębnego komentowania sondy, jednego z najbardziej wrażliwych politycznie zapytań w historii biura i tego, który prezydent Donald Trump wielokrotnie potępiał jako „polowanie na czarownice”. Komentarze Wraya W poniedziałek podkreślono równowagę jego pracy, gdy próbuje on przyjąć krytykę rosyjskiej sondy, którą uważa za uzasadnioną, ograniczając jednocześnie publiczny osąd decyzji podejmowanych przez jego poprzedników.

Powiedział, że chociaż ważne jest, aby nie stracić z oczu faktu, że inspektor generalny Michael Horowitz uznał to dochodzenie za uzasadnione i nie stwierdził, że jest ono skażone stronniczością polityczną: „Naród amerykański słusznie oczekuje, że FBI, gdy działa w celu ochrony kraj zrobi to dobrze – za każdym razem, za każdym razem.

„I – dodał – pilność nie jest usprawiedliwieniem dla nieprzestrzegania naszych procedur”.

Raport wykazał, że FBI słusznie wszczęło śledztwo latem 2016 r. W sprawie tego, czy kampania Trumpa koordynowała z Rosją, aby przechylić wybory na korzyść prezydenta. Ale zidentyfikował również „poważne niepowodzenia wydajności” w łańcuchu dowodzenia biura, w tym 17 „znacznych nieścisłości lub przeoczeń” we wnioskach o wydanie nakazu z tajnego Sądu Nadzoru Wywiadu Zagranicznego w celu monitorowania komunikacji byłego doradcy kampanii Trumpa Cartera Page i późniejszego nakazu odnowienia.

Błędy, jak stwierdził organ nadzorczy, skutkowały „aplikacjami, które sprawiły, że informacje potwierdzające prawdopodobną przyczynę były silniejsze niż w rzeczywistości”.

Wray odmówił stwierdzenia, czy był jeden problem lub krytykę, które uznał za najbardziej niepokojące, ale zauważył: „Ogólnie rzecz biorąc, w sprawozdaniu jest wiele rzeczy, które moim zdaniem są niedopuszczalne i nie reprezentują tego, kim jesteśmy jako instytucja . ”

„To poważny raport – dodał – i traktujemy go poważnie”.

 

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: