Perfumy i czaszka fot. Pixinio.com / Publicdomainpictures.net

Perfumy i czaszka fot. Pixinio.com / Publicdomainpictures.net

Dior, Guerlain, Mugler, nie muszą być symbolami bezpieczeństwa zdrowia. Okazuje się, że wiele markowych perfum zawiera składniki rakotwórcze. Uwaga więc na kupowane pod choinkę podarunki.

W grudniowym wydaniu francuskiego magazynu „60 milionów konsumentów” podano wyniki badań wielu marek znanych perfum. Wyniki mogą szokować. W luksusowych produktach znaleziono substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, alergeny, potencjalnie rakotwórcze barwniki…

Badania przeprowadzono w okresie, kiedy wzrasta sprzedaż perfum. Magazyn „60 milionów konsumentów” ostrzega przed ich niektórymi składnikami. Chodzi zwłaszcza o kancerogenne barwniki i substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego. Swój artykułmagazy zatytułował – ofiaruj perfumy, a nie alergeny”.

Analizie poddano 16 najbardziej kultowych marek. Znaleziono w nich sześćdziesiąt alergenów (średnio 22 na opakowanie) . W laboratorium przebadano w sumie sześć wód toaletowych i dziesięć marek „eaux de parfume”. wody perfumowanej.

Badane perfumy zawierały średnio 22 alergeny. Występowały też barwniki podejrzewane o czynniki rakotwórcze, działania mutagenne i reprotoksyczne.

Negatywne oceny otrzymały m.in. drugie najlepiej się sprzedające w 2018 roku we Frncji perfumy „J’adore” Diora. Jako na potencjalnie niebezpieczne wskazano także markę „Angel” Thierry Muglera, które otrzymały oceny 9,5/20 i 9/20. Obydwa produkty zawierają niepożądane barwniki i alergeny.

„Coco Mademoiselle” Chanela i „Black Opium” Yves St Laurenta obrywa się za obecność podejrzanych substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego i silnych substancji uczulających.

Najlepiej w tym rankingu redakcji wypadły jednak i tak „Coco Mademoiselle” i „Sauvage” Diora, choć i one nie zawierają tylko neutralnych składników.

Źródło: Ouest France/ 60 milions de consomateurs

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to