Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
444 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1034 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
814 views

Raport: USA wprowadziły w błąd opinię publiczną na temat postępów w wojnie w Afganistanie

WASHINGTON (AP) – Rząd Stanów Zjednoczonych w trzech administracjach Białego Domu wprowadził w błąd opinię publiczną o niepowodzeniach w wojnie w Afganistanie, często sugerując sukces tam, gdzie nie istniał, według tysięcy stron dokumentów uzyskanych przez Washington Post.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dokumenty ujawniają głęboką frustrację dotyczącą prowadzenia przez Amerykę wojny w Afganistanie, w tym ciągle zmieniającą się strategię USA, walki o rozwinięcie skutecznej afgańskiej siły bojowej oraz uporczywe porażki w walce z talibami i zwalczaniem korupcji w całym rządzie.

„Pozbyliśmy się fundamentalnego zrozumienia Afganistanu – nie wiedzieliśmy, co robimy”, powiedział Douglas Lute, trzygwiazdkowy generał armii, który służył jako afgański car wojny w Białym Domu podczas administracji Busha i Obamy, powiedział dziennikarzom w 2015 r.

Wywiady zostały przeprowadzone w ramach projektu „Lessons Learned” przez Specjalnego Generalnego Inspektora ds. Odbudowy Afganistanu w ciągu ostatnich kilku lat. SIGAR opublikował dotychczas siedem raportów z ponad 400 wywiadów, a kilka kolejnych jest w przygotowaniu. Post szukał i otrzymywał surowe dane z wywiadu poprzez ustawę o wolności informacji i procesy sądowe.

Dokumenty cytują urzędników blisko 18-letnich działań wojennych opisujących kampanię prowadzoną przez rząd USA w celu zniekształcenia ponurej rzeczywistości wojny.

„Każdy punkt danych został zmieniony, aby przedstawić najlepszy możliwy obraz” – powiedział w wywiadzie dla dziennikarzy Bob Crowley, pułkownik armii, który był doradcą dowódców wojskowych USA w 2013 i 2014 r. „Na przykład ankiety były całkowicie niewiarygodne, ale potwierdziły, że wszystko, co robiliśmy, było słuszne i staliśmy się liżącym się rożkiem do lodów”.

Pentagon opublikował w poniedziałek oświadczenie, w którym napisano, że „nie ma zamiaru”, aby wprowadzać Kongres lub opinię publiczną w błąd.

Przedstawiciele Departamentu Obrony „konsekwentnie informowali o postępach i wyzwaniach związanych z naszymi wysiłkami w Afganistanie, a DoD regularnie przedstawia Kongresowi sprawozdania, które podkreślają te wyzwania” – powiedział ppłk Thomas Campbell, rzecznik departamentu. „Większość ankietowanych rozmawiała z perspektywy czasu. Hindsight umożliwił także departamentowi ocenę poprzednich podejść i zrewidowanie naszej strategii, podobnie jak w 2017 r. Wraz z wprowadzeniem strategii prezydenta Azji Południowej. ”

SIGAR często wypowiadał się na temat niepowodzeń wojny w raportach z ponad dekady, w tym obszernych pytań na temat ogromnych marnotrawstwa w wysokości prawie 1 bln USD wydanych na konflikt.

Post powiedział, że John Sopko, szef SIGAR, potwierdził, że dokumenty pokazują, że „Amerykanie byli ciągle okłamywani”. SIGAR został utworzony przez Kongres w 2008 r. W celu przeprowadzenia audytów i dochodzeń w sprawie marnotrawienia wydatków rządowych na wojnę w Afganistanie .

Demokraci na Kapitolu szybko poparli odkrycia tej historii.

Rep. Ted Lieu, D-Calif., Napisał na Twitterze: „Wojna w Afganistanie to epicka dwustronna porażka. Od dawna wzywałam do wycofania wojsk amerykańskich z tego bagna. Teraz wygląda na to, że urzędnicy USA wprowadzili w błąd amerykańską opinię publiczną o wojnie. Czas opuścić Afganistan. Teraz.”

Rep. Ro Khanna, D-Calif., Powiedział w tweecie: „Rozlokowano 775,000 naszych żołnierzy. 2400 Amerykanów straciło życie. Ponad 20 000 rannych Amerykanów. 38 000 cywilów zabitych. Tryliony wydane. Rumsfeld w 2003 roku: „Nie mam pojęcia, kim są źli”.

Sarah Kreps, profesor ds. Rządowych i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Cornell, powiedziała, że wywiady ujawniają ogromny rozdźwięk między tym, co przywódcy cywilni i wojskowi wiedzieli o wojnie, a tym, co społeczeństwo wiedziało, szczególnie o jej kosztach.

Post powiedział, że chociaż wywiady zawierają niewiele informacji o operacjach wojskowych podczas wojny, zawierają wiele krytyki, która obala narrację, którą urzędnicy często reklamują o poczynionych postępach.

James Dobbins, były starszy dyplomata USA, który był specjalnym wysłannikiem do Afganistanu za Busha i Obamy, był tępy w swojej ocenie wojny w swoim wywiadzie.

„Nie atakujemy biednych krajów, aby uczynić je bogatymi” – w jednym z wywiadów cytowany był post Dobbins. „Nie atakujemy krajów autorytarnych, aby uczynić je demokratycznymi. Atakujemy brutalne kraje, aby je uspokoić, i wyraźnie ponieśli porażkę w Afganistanie. ”

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: