Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
462 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1039 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
825 views

Najnowsze:Parlament Izraela zaczyna się rozpadać na 3 wybory

JEROZOLIMA (AP) – parlament Izraela zaczął głosować, aby rozwiązać się w środę i utorować drogę do bezprecedensowych trzecich wyborów w ciągu roku. Głosowanie wstępne zostało przyjęte bez zastrzeżeń. Poza niemal niezgłębionym obliczem, spodziewane są trzy kolejne środki i zwołanie nowych wyborów 2 marca 2020 r.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli ustawa nie zostanie przyjęta przed północą, nowe wybory zostaną automatycznie ustawione na 10 marca.

Ten ruch przedłuża polityczny impas, który sparaliżował rząd i podważył wiarę wielu obywateli w proces demokratyczny.

Zarówno premier Benjamin Netanjahu, jak i jego główny pretendent Benny Gantz od tygodni upierali się, że chcą uniknąć kolejnej kosztownej kampanii wyborczej, która ma przynieść podobne wyniki. Ale żaden z nich nie był skłonny iść na kompromis w sprawie swoich podstawowych żądań porozumienia o podziale władzy. Niedawny akt oskarżenia Netanjahu o zarzuty korupcyjne dodał mętne prawne zamieszanie do sagi.

Po wrześniowych wyborach obaj mężczyźni nie zdołali samodzielnie utworzyć oficjalnej koalicji rządzącej. Następnie, w ostatnim trzytygodniowym okresie, nie mogli połączyć sił, aby uniknąć kolejnego głosowania.

Obie strony stwierdziły, że pracują do ostatniej chwili, aby znaleźć wyjście z impasu. Przełom wydawał się jednak bardzo mało prawdopodobny.

Biorąc pod uwagę podzielone państwo Izraela i głęboką nieufność między przeciwnymi obozami, nie ma gwarancji, że kolejny głos przerwie pętlę wyborów i niestabilność, która wstrząsnęła krajem w ubiegłym roku.

Kolejna kampania i święto narodowe Dnia Wyborów będzie kosztować izraelską gospodarkę miliardy.

Ale będzie jeszcze droższa cena spowodowana przez prawie 18 miesięcy rządów-opiekunów, które nie mogą przeprowadzić ważnego prawodawstwa, umówić się na spotkania lub uchwalić budżetów, powiedział Yohanan Plesner, prezes bezstronnego Izraelskiego Instytutu Demokracji.

„Cały aparat decyzyjny utknął w martwym punkcie i ma to szerokie implikacje we wszystkich obszarach” – powiedział. „Izraelczycy są sfrustrowani faktem, że nie ma decydującego wyniku. Ale istnieje również zrozumienie, że znajdujemy się w bardzo wyjątkowej i bezprecedensowej sytuacji, w której premier, który jest bardzo popularny w swoim okręgu wyborczym, jest także oskarżany o bardzo poważne przestępstwa. ”

Najprostszym wyjściem z impasu byłoby utworzenie centralnej partii Niebiesko-Białych Gantza w celu utworzenia rządu jedności z Likudem Netanjahu. Razem kontrolują zdecydowaną większość w 120-osobowym Knesecie.

Ale partia Gantza odmawia spotkania z Netanjahu, który został oskarżony w zeszłym miesiącu pod zarzutem przyjmowania łapówek, oszustw i nadużywania zaufania. Netanjahu, najdłużej służący przywódca Izraela, desperacko przylgnął do władzy, aby toczyć legalną bitwę ze sprzyjającego stanowiska premiera. Nalegał, aby zająć pierwsze miejsce w naprzemiennych układach przywódczych i odmówił porzucenia sojuszu z innymi nacjonalistycznymi i ultraortodoksyjnymi partiami żydowskimi.

Gantz powiedział, że zawrze umowę z innym przywódcą Likud. Ale Netanjahu do tej pory udało się odeprzeć rozrastające się powstanie w swojej partii, a tylko jedna ważna postać, Gideon Saar, odważyła się rzucić mu wyzwanie.

„Jeśli zostanę wybrany na szefa Likudu, poprowadzę go do zwycięstwa”, ogłosił we wtorek Saar, cytując sondaże, że bardziej prawdopodobne jest, że uda mu się zbudować stabilną koalicję. „Z drugiej strony jest bardzo jasne, że jeśli utrzymamy obecny kurs, nie osiągniemy lepszego wyniku niż w dwóch ostatnich wyborach”.

Po tym, jak ustawią się za nim inni czołowi urzędnicy Likud, Netanyahu ma pokonać Saar w pierwszym głosowaniu. Likud ogłosił w środę, że odbędzie głosowanie w sprawie przywództwa 26 grudnia.

Netanjahu nie jest prawnie zmuszony do ustąpienia po oskarżeniu, ale izraelskie prawo jest niejasne w kwestii tego, czy po kolejnych wyborach mógłby uzyskać uprawnienia do utworzenia nowego rządu. Prokurator generalny Avichai Mandelblit, który był ostro krytykowany przez obie strony podczas długiego procesu podjętego w związku z oskarżeniami prasowymi, będzie musiał teraz wypowiedzieć się również w tej kwestii przed prawdopodobnym zaskarżeniem przez sąd.

Ostatnie badania opinii publicznej zapowiadają podobny impas w przypadku nowych wyborów.

Twardy liniowiec Avigdor Lieberman, były sojusznik Netanjahu, wyrósł na upartego króla, odmawiając poparcia któregokolwiek z kandydatów, nie przekonując ich jednocześnie do rządu jedności.

Indywidualny polityk, który stawia twardą linię przeciwko Palestyńczykom, zyskał nowe poparcie w kręgach liberalnych, również stanowczo przeciwstawiając się ultra-ortodoksyjnym partiom, które mają wielki wpływ na rządy Netanjahu. Ale wziął również dużo ciepła na przedłużający się impas.

„Głosowanie na Liebermana jest pewną drogą do czwartych wyborów”, napisał Matti Tuchfeld w Israel Hayom. „Lieberman zmienił się w jednoosobową większość blokującą. Możesz go polubić, zgodzić się z jego opiniami, możesz pokochać jego zygzak. Nie ma problemu. Ale musisz wiedzieć, że głosowanie na niego to głosowanie za kontynuacją próżni politycznej i rządem nieustannych przemian. ”

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: