IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
728 views

Karzai z Afganistanu mówi AP, że korupcja jest podsycana przez amerykańskie pieniądze

KABUL, Afganistan (AP) – były prezydent Afganistanu argumentował we wtorek, że Waszyngton pomógł podsycić korupcję w swoim kraju, wydając setki milionów dolarów w ciągu ostatnich dwóch dekad bez odpowiedzialności.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W wywiadzie dla The Associated Press Hamid Karzai odpowiedział na ustalenia z wielu nowo opublikowanych dokumentów, że kolejne administracje USA wprowadziły społeczeństwo w błąd w sprawie wojny w Afganistanie.

Karzai powiedział, że dokumenty uzyskane przez Washington Post potwierdzają jego długotrwałe skargi na wydatki USA.

Dokumenty opisują także Karzai, prezydenta Afganistanu od 14 lat, który kierował rządem, który „samoorganizował się w kleptokrację”. Karzai zaprzeczył przestępstwom, ale nie zaprzeczył udziałowi w korupcji ze strony urzędników swojego rządu.

Karzaj został prezydentem Afganistanu po inwazji pod dowództwem USA w 2001 r., Która obaliła rząd talibów. Tysiące stron dokumentów ostatnio uzyskanych przez Post przedstawia kolejne rządy USA kłamiące na temat sukcesów i ukrywania niepowodzeń. Po 18 latach i ponad 1 trylionie dolarów amerykańskich pieniędzy podatników wydanych na wojnę talibowie są teraz najsilniejsi i kontrolują lub kontrolują połowę kraju.

Karzai powiedział, że USA wydały setki milionów dolarów na wojnę z terroryzmem, a pieniądze trafiły do kontrahentów i prywatnych firm ochroniarskich, i że sprzyjało to korupcji.

„Co możemy zrobić? Przybyły tu amerykańskie pieniądze, które zostały przez nich wykorzystane i wykorzystane na środki, które nie pomogły Afganistanowi – powiedział Karzai.

Twierdził, że nie ma odpowiedzialności.

„Cieszę się, że ten raport został opublikowany i mam nadzieję, że stanie się on otwieraczem dla narodu amerykańskiego i że rząd USA zacznie teraz zmieniać swoje podejście do Afganistanu”, powiedział, opisując popieranie korupcji przez Amerykę jako „narzędzie ”, Aby narzucić swój plan gry.

Michael Kugelman, zastępca dyrektora programu azjatyckiego w amerykańskim Wilson Center, ocenił komentarze Karzai, mówiąc: „Nie jestem pewien, czy posunę się aż do stwierdzenia, że USA używały korupcji jako narzędzia, ale ma od dawna podejrzewano – a te nowe dokumenty jasno pokazują – że amerykańscy urzędnicy wrzucili ogromne kwoty pieniędzy do Afganistanu, wiedząc doskonale, że doprowadziłoby to do większej korupcji niż rozwoju lub pokoju ”.

Pentagon powiedział w poniedziałek, że „nie było intencji” wprowadzenia w błąd Kongresu ani opinii publicznej oraz że Departament Obrony regularnie informował ustawodawców o wyzwaniach USA w Afganistanie.

Tymczasem administracja Trumpa próbuje zawrzeć porozumienie pokojowe, które utoruje drogę wycofaniu sił USA.

W sobotę amerykański wysłannik pokoju Zalmay Khalilzad przeprowadził pierwsze oficjalne rozmowy z talibami Afganistanu, odkąd poprzednie pozornie udane wysiłki miały miejsce na mieliźnie we wrześniu.

Według oświadczenia USA rozmowy będą początkowo koncentrować się na obietnicy talibów ograniczenia przemocy, a ostatecznym celem jest trwałe zawieszenie broni. Khalilzad próbuje także położyć podwaliny pod negocjacje między Afgańczykami po obu stronach przedłużającego się konfliktu.

Jednak Suhail Shaheen, rzecznik talibów w Katarze, powiedział AP, że „zawieszenie broni i ograniczenie przemocy nastąpi po podpisaniu porozumienia pokojowego”.

„Kwestie te – wycofanie obcych wojsk i niedopuszczenie do wykorzystania ziemi afgańskiej przeciwko innym – są wymienione w umowie, w tym negocjacjach wewnątrz Afganistanu, które rozpoczną się po podpisaniu umowy”, powiedział Shaheen.

Tymczasem Karzaj wezwał USA do podjęcia pierwszego kroku i ogłoszenia jednostronnego zawieszenia broni.

„Amerykanie wzywali do zawieszenia broni przez ostatni rok (jeszcze), podczas gdy oni domagali się zawieszenia broni, prowadzili także najcięższe operacje, jakie kiedykolwiek przeprowadzili w Afganistanie. To sprzeczność – powiedział.

„Poprosiłeś o zawieszenie broni, a następnie zrzuciłeś setki bomb w ciągu miesiąca na nasz kraj. Jak to możliwe? Jak to może doprowadzić nas do zawieszenia broni? ”Zapytał Karzai. „Jeśli USA generalnie chcą pokoju i zawieszenia broni, powinny dawać przykład”.

Khalilzad, wysłannik pokojowy USA, wcześniej spotkał się w Kabulu z przywódcami afgańskimi, w tym afgańskim prezydentem Ashrafem Ghani. Talibowie do tej pory odmawiali bezpośredniej rozmowy z Ghani, nazywając go marionetką, ponieważ jego rząd został w 2014 r. Skompletowany przez USA po sondażach prezydenckich sfałszowanych.

Tymczasem talibowie nadal organizują niemal codzienne ataki skierowane przeciwko afgańskim siłom bezpieczeństwa i urzędnikom rządowym, ale także zabijają dziesiątki cywilów.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: