Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
485 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
854 views

Dyplomaci: USA wycofują się ze spotkania w sprawie praw człowieka w Korei Północnej

NARODY ZJEDNOCZONE (AP) – Stany Zjednoczone zmieniły zdanie i teraz odmawiają podpisania listu, który upoważniłby Radę Bezpieczeństwa ONZ do zorganizowania spotkania w sprawie sytuacji w zakresie praw człowieka w Korei Północnej, poinformowali w poniedziałek dyplomaci.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bez wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych, Europy i innych krajów, które chciałyby, aby najsilniejszy organ ONZ rozmawiał o prawach człowieka w Korei Północnej, nie mogą pójść do przodu we wtorek, ponieważ brakuje im teraz jednego głosu do minimum dziewięciu wymaganych głosów „tak”, dyplomaci mówili, mówiąc pod warunkiem anonimowości, ponieważ dyskusje były prywatne.

Ambasador ONZ w Korei Północnej, Kim Song, wysłał list do wszystkich 14 członków rady z wyjątkiem USA w zeszłą środę, ostrzegając, że zorganizowanie spotkania na temat jego praw człowieka byłoby „kolejną poważną prowokacją” wynikającą z „wrogiej polityki Ameryki”. Kim powiedział, że spotkanie będzie zwiększą napięcia na Półwyspie Koreańskim, a Północ „zareaguje zdecydowanie na ostatnie”.

Rzecznik Departamentu Stanu USA, zapytany o spotkanie na temat praw człowieka, powiedział, że misja USA przy ONZ będzie w tym tygodniu dążyć do dyskusji Rady, która obejmowałaby „kompleksową aktualizację ostatnich wydarzeń na Półwyspie Koreańskim, w tym niedawne wystrzelenie rakiet i możliwość eskalacja … prowokacja ”Korei Północnej.

Departament Stanu powiedział, że instruuje misję USA, aby zaproponowała dyskusję „w świetle ostatnich wydarzeń na półwyspie koreańskim” oraz spotkanie prezydenta Donalda Trumpa podczas lunchu 5 grudnia z ambasadorami z 15 krajów Rady Bezpieczeństwa. Nie wspomniał o prawach człowieka.

Korea Północna przeprowadziła 13 odrzutów rakiet balistycznych od maja, aw niedzielę poinformowała, że ​​wykonała „bardzo ważny test” w miejscu wystrzelenia rakiet dalekiego zasięgu. To wywołało szeroką spekulację, że test obejmował nowy silnik albo kosmicznego pojazdu nośnego, albo rakiety dalekiego zasięgu.

Dyplomata rady powiedział, że otwarte środkowe spotkanie na temat nieproliferacji w Korei Północnej jest zaplanowane na środowe popołudnie.

W ostatnich miesiącach Korea Północna przyspieszyła testy rakietowe, a eksperci twierdzą, że premiery prawdopodobnie będą kontynuowane w celu wywarcia presji na Waszyngton w celu zaspokojenia zapotrzebowania Pjongjangu na nowe propozycje ożywienia dyplomacji nuklearnej do końca grudnia.

Ambasador Korei Północnej wydał w sobotę oświadczenie, w którym stwierdził, że denuklearyzacja – kluczowe żądanie USA – nie wchodzi w grę przy negocjacjach i że jego kraj nie musi prowadzić długich rozmów ze Stanami Zjednoczonymi.

Komentarze Kim są zgodne z innymi niedawnymi oświadczeniami Korei Północnej, które wskazują, że szanse na wznowienie dyplomacji nuklearnej USA-Korei są słabe.

Wysiłki dyplomatyczne w dużej mierze pozostają w impasie od czasu drugiego szczytu Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, który zakończył się w lutym ubiegłego roku.

Korea Północna zasugerowała zniesienie moratorium na nuklearne i dalekiego zasięgu testy rakietowe, jeśli administracja Trumpa nie poczyni znaczących ustępstw w dyplomacji nuklearnej przed nowym rokiem.

W ostatnią środę Rada Bezpieczeństwa przeprowadziła zamknięte konsultacje w sprawie ostatniego wystrzelenia rakiety w Korei Północnej 28 listopada.

Rada nie wydała żadnego oświadczenia, ale jej pięciu europejskich członków, którzy poprosili o spotkanie, oraz Estonia, która dołączy do rady w styczniu, wydały później oświadczenie. Stany Zjednoczone, które w tym miesiącu sprawują przewodnictwo w Radzie, nie dołączyły do ​​swoich zwykłych sojuszników.

W europejskim oświadczeniu potępiono 13 „prowokujących” rakiet balistycznych Korei Północnej od maja, mówiąc, że naruszają one rezolucje Rady Bezpieczeństwa i „podważają bezpieczeństwo i stabilność w regionie, a także pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe”.

Europejczycy ponownie wezwali Koreę Północną „do zaangażowania się w dobrej wierze w sensowne negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w celu denuklearyzacji oraz do podjęcia konkretnych kroków w celu porzucenia wszelkiej broni masowego rażenia i programów rakiet balistycznych w sposób kompletny, weryfikowalny i nieodwracalny”.

Ponura sytuacja w zakresie praw człowieka w Korei Północnej od wielu lat jest potępiana w rezolucjach przyjętych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i jest ostro krytykowana przez specjalnego śledczego ONZ w sprawie sytuacji w tym kraju.

Komisja praw człowieka zgromadzenia jednogłośnie zatwierdziła w zeszłym miesiącu projekt rezolucji potępiającej Koreę Północną za „ciągłe systematyczne, powszechne i rażące naruszenia praw człowieka”, w tym te, które według komisji śledczej ONZ mogą stanowić zbrodnie przeciwko ludzkości.

Walne Zgromadzenie złożone z 193 członków jest praktycznie pewne, że przyjmie projekt rezolucji jeszcze w tym miesiącu.

Rada Bezpieczeństwa omówiła sytuację w zakresie praw człowieka w Korei Północnej w latach 2014–2017, ale pominęła 2018 r.

W swoim liście ambasador Korei Północnej nazwał każdą dyskusję na temat praw człowieka w Korei Północnej „rażącym naruszeniem” Karty Narodów Zjednoczonych oraz „aktem pochlebstwa i uległości wobec wrogiej polityki Stanów Zjednoczonych”.

 

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: