Bank i pieniądze Foto: Pixabay

Bank i pieniądze Foto: Pixabay

W ciągu minionych 12 miesięcy zadłużenie Polaków zwiększyło się o 5,5%. W październiku 2019 r. wynosiło 742 mld zł. W porównaniu z 2018 r. wartość udzielonych kredytów gotówkowych i innych kredytów konsumpcyjne wzrosła o ponad 5 mld zł.

Zadłużenie Polaków z tytułu kredytów konsumpcyjnych to aż 178 mld zł. Dług w wysokości 444 mld zł przypisany jest kredytom hipotecznym.

Dodatkowo kwota 120 mld zł to pozostałe należności wynikające z korzystania innych produktów jak karty kredytowe czy debet na koncie.

Kredyt gotówkowy na święta

Kredyt gotówkowy zaciągamy najczęściej na konkretny cel. Aż 45% Polaków przyznaje, że korzysta z tego produktu bankowego, by móc sfinansować zakup sprzętu RTV i AGD lub samochodu. 35% kredytobiorców deklaruje, że gotówkę z kredytu zamierza przeznaczyć  na remont mieszkania. Pozostałe 7% ankietowanych wskazuje, że dzięki zastrzykowi dodatkowych środków sfinansuje wymarzoną podróż lub inną przyjemność.

Badanie  obejmuje także okres świąteczny. Według najnowszych danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, Polacy najwięcej pieniędzy wydali na prezenty 553 zł. Większość osób twierdzi, że upominki dla bliskich kupuje z własnych oszczędności i środków bieżących. Jednak wśród badanych są też tacy, którzy otwarcie mówią, że zaciągnęli pożyczkę na święta. Najwięcej, bo aż 36% Polaków  ocenia, że na organizację świąt i prezenty potrzebuje od 1000 do 2000 zł.

Mieszkanie na kredyt

Kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Według danych AMRON SARFIN, ich wartość w III kwartale 2019 roku była najwyższa od 43 kwartałów. Rosła średnia wartości kredytu mieszkaniowego, która przekroczyła w III kwartale br. 282 tys. zł.

Biorąc kredyty, Polacy nie sugerują się informacjami z rynku. Jak wynika z badania Związku Banków Polskich, świadomość aż 32% naszych rodaków co do wzrostu stóp procentowych jest niska lub bardzo niska.

Polacy mają ogromne zadłużenie w sektorze bankowym. Jak wynika z danych KNF, jednocześnie rosną depozyty gospodarstw domowych. Na koniec października 2019 roku wynosiły one 899,9 mld zł. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy zwiększyliśmy swoje oszczędności o 11%. Polacy zabezpieczają się już na trudne czasy.

Źródło: money.pl