Władimir Putin i Angela Merkel. Foto: PAP/EPA

Władimir Putin i Angela Merkel. Foto: PAP/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel przeprowadzili wczoraj rozmowę telefoniczną. Jak podały służby prasowe Kremla, zgodzili się co do wspierania budowy gazociągu Nord Stream 2.

Putin i Merkel dokonali ustaleń w sprawie dalszej budowy Nord Stream 2. Uznali także, że potrzebne jest wzmożenie wysiłków politycznych i dyplomatycznych, by rozwiązać kryzys w Libii. Wspomniany kraj od 2011 roku jest podzielony między rywalizujące ze sobą frakcje polityczne i wojskowe. Rząd porozumienia narodowego (GNA) walczy z wojskami generała Chalify Haftara, kontrolującymi wschodnią część kraju z centrum administracyjnym w Bengazi.

Kreml poinformował też, że Putin i Merkel w czasie rozmowy wyrazili zadowolenie z wymiany jeńców między Ukrainą a prorosyjskimi separatystami, którą przeprowadzono w niedzielę pod Gorłówką.

Wymianę uzgodniono w Paryżu 9 grudnia podczas szczytu czwórki normandzkiej, który tworzą kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Francji, Ukrainy i Rosji – Emmanuel Macron, Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin.

Wart 11 mld dolarów Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej. Prowadzi ona przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Ma mieć moc przesyłową 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Jednocześnie Rosja wraz z jego uruchomieniem zamierza znacznie ograniczyć tłoczenie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Prezes spółki Nord Stream 2 to Matthias Warnig, były oficer wywiadu NRD – Stasi. Szpiegował zachodnioniemieckie firmy jak Krupp, Rheinbraun Thyssen, BASF czy Data Becker. Dosłużył się stopnia kapitana.

Przeciwne budowie Nord Stream 2, którego budowa planowo miała zakończyć się przed końcem bieżącego roku, są m.in. Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA. Prezydent USA Donald Trump 20 grudnia podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Wpisano w nią m.in. sankcje wobec firm budujących Nord Stream 2.

Źródła: PAP/nczas.com