Angela Merkel. Foto: PAP/EPA

Angela Merkel. Foto: PAP/EPA

Rośnie liczba zwolenników przedterminowych wyborów w RFN. Rozwiązania rządu Angeli Merkel chce już 34 proc. Niemców.

Niemiecka Agencja Prasowa opublikowała wyniki badania dot. ewentualnego rozwiązania rządu CDU/CSU z SPD. Za zerwaniem koalicji Angeli Merkel i rozpisaniem nowych wyborów opowiedziało się aż 34 proc. badanych.

Liczba zwolenników rozwiązania koalicji Merkel jest największa od ostatnich wyborów do Bundestagu. Najwięcej zwolenników wcześniejszych wyborów jest wśród wyborców lewicy i prawicy (Alternatywy dla Niemiec).

To właśnie partie lewicy i AfD rosną w sondażach poparcia dla formacji politycznych w Niemczech. Zwolennikami zerwania koalicji z chadekami są też nowe władze SPD, które nie kryją swojej niechęci do bardziej konserwatywnego CDU i CSU.

Ponadto nowe władze Socjaldemokratów chcą wymusić na Merkel zwiększenie nakładów na programy socjalne i klimatyczne. Nowa szefowa SPD Saskia Esken nie ukrywa, że chciałaby koalicji z Zielonymi.

Natomiast chadecy mają problem z swoją nową szefową Annegret Kramp-Karrenbauer. Przyjaciółka Merkel przejęła stery w CDU rok temu i od tego czasu spadła w badaniach zaufania z pierwszego na siódme miejsce.

Z badania opublikowanego przez Niemiecką Agencję Prasową wynika, że 39 proc. Niemców nie chce wcześniejszych wyborów w 2020 roku. Obecna kadencja Bundestagu kończy się na jesieni 2021 roku.

Źródło: Niemiecka Agencja Prasowa / TVP