Antyunijny banner na Marszu Suwerenności. Foto: Dominik Cwikła ⓒ

Antyunijny banner na Marszu Suwerenności. Foto: Dominik Cwikła ⓒ

Social Changes przeprowadził na zlecenie skrajnie propisowskiego portalu wpolityce.pl sondaż mający dowodzić, że Polacy kochają Unię Europejską. Była to odpowiedź na Eurobarometr, który pokazał antyunijne nastroje w społeczeństwach państw członkowskich UE, także w Polsce.

Czy Polacy rzeczywiście zaczynają sądzić, że poza Unią Europejską czeka ich lepsza przyszłość?” – pyta niepodający swojego nazwiska autor na portalu wpolityce.pl odnosząc się do badania Eurobarometru. Sondaż pokazał, że 47 proc. Polaków uważa, iż nasz kraj lepiej poradziłby sobie poza UE.

Czy jednak wyniki badania są wiarygodne? Z pewnością są sprzeczne z ogromną większości sondaży dotyczących problematyki europejskiej. Również najnowsze badanie pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl potwierdza, że rezultaty przedstawione przez Eurobarometr i cytowane przez Jażdżewskiego są więcej niż wątpliwe” – ogłasza skrajnie propisowski portal.

W pierwszym pytaniu sondażowni Social Changes zapytano badanych, czy zgadzają się z tezą, że „Polskę czeka lepsza przyszłość poza Unią Europejską„. Zdecydowanie tak odpowiedziało 7 proc. badanych, a 14 proc. raczej tak. 30 proc. respondentów odpowiedziało, że raczej nie i tyle samo zdecydowanie nie. 19 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

„Przeciwnicy tezy, że Polska miałaby się lepiej poza Unią, dominują w elektoracie dwóch największych partii. W przypadku wyborców PiS jest to jednak przewaga znacznie mniejsza niż w przypadku elektoratu Koalicji Obywatelskiej” – zaznacza wpolityce.pl.

Jeśli chodzi o PiS 31 proc. elektoratu uważa, że lepiej byłoby poza UE, zaś 49 proc., że nie. W przypadku KO, tylko 11 proc. jest przekonanych, że lepiej byłoby poza UE, a 86 proc. nie.

Drugie pytaniem, które padło, dotyczyło wyjścia z UE jako „zagrożenia dla Polski”. 38 proc. ankietowanych odpowiedziało zdecydowanie tak, 30 proc. raczej tak, 12 proc. raczej nie, a 5 proc. zdecydowanie nie.

Wyjście z UE jako zagrożenie dla Polski postrzega 60 proc. wyborców PiS i 94 proc. wyborców KO. Przeciwnego zdania jest 25 proc. wyborców PiS i 5 proc. wyborców KO.

Nasze badanie sugeruje więc, że sondaż, który wywołał tyle zamieszania, albo został źle przedstawiony, albo też zawiera jakiś poważny błąd metodologiczny” – przekonuje wpolityce.pl. A może to jednak ich sondaż jest trefny?