Rosyjska fregata rakietowa Jarosław Mądry (727) fot. You Tube @ GEORGE GBIDIS

Rosyjska fregata rakietowa Jarosław Mądry (727) fot. You Tube @ GEORGE GBIDIS

Marynarka wojenna Iranu rozpoczęła w piątek wspólne manewry z okrętami Rosji i Chin. To pierwsze takie ćwiczenia w historii.

Wspólne manewry mają miejsce w północnej części Oceanu Indyjskiego oraz na Zatoce Omańskiej. To pierwszy taki przypadek od momentu gdy władzę w Teheranie objęli ajatollahowie.

Cytowany przez telewizję dowódca sił morskich Iranu, admirał Hossein Chazadi oświadczył, że celem czterodniowych ćwiczeń jest wzmocnienie bezpieczeństwa szlaków żeglugowych w regionie. Za macierzystą bazę ćwiczeń posłużył położony w pobliżu granicy z Pakistanem irański port Czabahar.

Według irańskiej telewizji, realizowane zadania szkoleniowe obejmują ratowanie statków ogarniętych pożarem lub zaatakowanych przez piratów, jak również próbne strzelania.

Chińskie władze wojskowe poinformowały w czwartek, że do udziału w ćwiczeniach skierowały niszczyciel rakietowy klasy Type 052D Xining (117). Rosjanie wysłali fregatę „Jarosław Mądry” (727) oraz towarzyszące jej statki pomocnicze.

Jak zaznaczyła irańska telewizja, ćwiczenia są dowodem na to, że Iran nie jest izolowany mimo wycofania się USA z porozumienia w sprawie likwidacji irańskiego wojskowego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji wobec Teheranu.

Jest  to wyraźny sygnał pod adresem USA.

– Wspólne ćwiczenia jakie marynarka wojenna Iranu, Rosji i Chin, miejmy nadzieję, przeprowadzi w przyszłym miesiącu, niesie światu przesłanie, że te trzy kraje osiągnęły strategiczne porozumienie co do wspólnych jak i różniących je interesów, a przy tych drugich przy zachowaniu szacunku względem swoich narodowych interesów – mówił w listopadzie  Hossein Chazadi w wywiadzie dla Mehr News zapowiadając wspólne manewry.

Nie ma już sensu, aby jeden kraj stosował taktykę przymusu i zastraszania, aby obejmował sankcjami sprzedaż ropy przez inny kraj, ograniczając jego swobodę przepływu przez wody międzynarodowe – dodał zwracając się USA.

Na wodach Zatoki Omańskiej, gdzie ma odbyć się część ćwiczeń, przebywa także Grupa Uderzeniowa lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN-75).

Źródło: PAP/nczas