DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Putin robi ruch w półksiężycu w Libii”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ilekroć główny region produkujący ropę naftową jest pochłonięty przedłużającymi się wojnami, zaczynają się pojawiać spekulacje dotyczące wszystkich potencjalnych zmian w polityce naftowej i gazowej oraz firm chcących wziąć udział w swoich projektach. Przyszłość wydobycia ropy naftowej w Iraku wydaje się mniej więcej ustalona na nadchodzące lata.

Libia Sharara

Międzynarodowe firmy prowadzą najbardziej złożone i wielkie przedsiębiorstwa, podczas gdy irackie spółki państwowe generują know-how. Wydaje się, że także Syria, pomimo sporadycznych zaostrzeń, zdecydowała, w którą stronę pójść ze swoimi projektami węglowodorowymi – prawdopodobieństwo, że spółki powiązane z Rosji lub Chin odegrają kluczową rolę w odbudowie zniszczonej infrastruktury kraju, jest większe niż kiedykolwiek. A co z Libią?

Powyższe pytanie może być nieco inaczej – projekty, które pozostały bezpieczne przez ostatnie miesiące i lata, z pewnością pozostaną takie, jak funkcjonują dzisiaj, ale co by się stało z tymi w pobliżu lub wewnątrz stref konfliktu? Decyzja o zainwestowaniu w górną część Libii wymaga znacznej odwagi, ponieważ kraj Afryki Północnej wciąż jest rozdarty między dwoma rywalizującymi ze sobą rządami, wciąż stara się pogodzić z ofensywą feldmarszałka Haftara na Trypolisie. Tak więc, jeśli ktoś ma inwestować w projekty na lądzie (produkcja morska pozostała nieprzerwana przez całą wojnę domową), szczególnie na terytoriach, które można uznać za sporne, potrzebne jest solidne wsparcie. Być może powrót rosyjskiej firmy naftowej może być kompasem dla przyszłych projektów.

Tatneft wznowił poszukiwania na obszarze Bloku 04 w dorzeczu Ghadames na początku grudnia, niecałe 2 miesiące po tym, jak publicznie wyraził zainteresowanie powrotem do kraju Afryki Północnej. Po zlikwidowaniu ośmiu bloków w Libii w rundach licencyjnych 2006-2007, a wszystkie pod 100% kontrolą i operatywnością, Tatneft udało się wywiercić 6 żbików w pierwszych latach oceny (2 komercyjne odkrycia ogłoszono w bloku 04). Badania sejsmiczne bloków Ghadames nie zostały jeszcze sfinalizowane – AGESCO otrzymało zadanie kontynuacji pozostałej powierzchni, która nie była jeszcze objęta w 2014 r., Kiedy Tatneft ogłosił zawieszenie wszystkich działań.Powiązane: Czy to początek kryzysu łupkowego?

Wykres 1. Areał Tatneft w Libii.

Źródło: autor.

Tatneft twierdzi, że do 2040 r. Będzie starał się zainwestować 15 mld USD w nowe inwestycje wydobywcze, choć większość z nich trafiłaby na projekty w dorzeczu Wołga-Ural w Rosji. Przeprowadzka za granicę byłaby również uważana za dobry krok dla Tatneft, ponieważ nadal ma pewną reputację do poprawy po inwestycjach w Libii i Syrii w 2000 roku. Wydało w Libii ponad 200 milionów dolarów bez namacalnych rezultatów, stąd presja na dostarczenie jest oczywista. Chociaż można słusznie twierdzić, że wojna domowa uniemożliwiła rozwój pola i że minęło mniej niż połowa z 14 lat, które minęły od podpisania pierwszej umowy o podziale produkcji, to jednak libijski przełom może być najlepszą opcją Tatneft prawdziwy przełom.Powiązane: Kolejne duże raty naftowe za łupki Marcellusa

Doniesiono, że libijski NKOl może zmusić Tatneft do przyjęcia jeszcze bardziej aktywnej roli w libijskim górnym biegu rzeki, przy wsparciu politycznym, aby utrzymać nienaruszone narastające negocjacje. Sednem sprawy jest relatywny brak doświadczenia LNOC z ciężkimi lepkimi rudami, segmentem, w którym Tatneft (dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu z rudami siarkowymi ze zubożonych zbiorników) może być bardzo pomocny. Był to jeden z powodów, dla których LNOC skontaktował się z Tatneftem, aby rozpocząć wspólną pracę również przy ciężkich projektach. Tatneft jest jednym z kluczowych odbiorców rosyjskich zwolnień podatkowych, ponieważ większość jego produkcji pochodzi z pól uważanych za „zubożone” – co pozwala utrzymać względnie opłacalną produkcję pomimo stosowania metod odzyskiwania ropy z podwyższonym zużyciem (EOR).

Wykres 2. Produkcja surowca Tatneft w latach 2010–2019.

Źródło: raporty Tatneft.

Uzasadnienie decyzji Tatneftu jest dość proste – zmuszone do pracy w dojrzałym regionie Wołga-Ural (tj. W Tatarstanie i okolicach) przy bardzo niewielkiej międzynarodowej ekspansji wydobywczej, firma potrzebuje wysoko cenionych aktywów, które mogłyby odizolować ją od nagłego ryzyka i zdywersyfikować jego baza zasobów. Produkcja rosyjskiej firmy rośnie w ciągu ostatnich 5 lat, w 2019 r. Ma osiągnąć 588 kbpd, ale jej dalszy postęp zależy w dużej mierze od efektów zewnętrznych – tj. Od tego, czy rząd nadal dotuje dojrzałą produkcję poprzez zwolnienia podatkowe, czy nie rozdziela ciężkiej kwaśnej ropy Tatneft na okazjonalnie obnoszący się strumień Ural Heavy i czy ceny zewnętrzne wspierałyby stosowanie technik EOR.

Biorąc pod uwagę, że jest to Libia, do której chce powrócić, naród, z którym Moskwa od dawna dąży do rozwijania przyjaznych stosunków, państwo rosyjskie potwierdzi swoje roszczenia w przyszłości. Tatneft może również zdecydować się na rozwój areału w Sirte Basin, jednak Ghadames uznał, że bardziej opłacalny jest zakład. Może to wydawać się dziwne, biorąc pod uwagę konstruktywne relacje między Moskwą a feldmarszałkiem Haftarem – Sirte jest znacznie głębiej na terytorium kontrolowanym przez Haftar, a zatem może być postrzegana jako bezpieczniejsza do pracy – jednak w tym przypadku są to 3 poprzednie odkrycia, które ostatecznie przyniosły ten dzień . Jeśli do portfela Tatniefti zostaną dodane ciężkie strumienie lub jeśli Gazprom zdecyduje o wznowieniu prac nad blokiem offshore, powiązanie polityczne między Moskwą a Trypolisem może być jeszcze dokładniejsze.

Autor Viktor Katona 

zrodlo:Oilprice.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: