Śnieg na Kasprowym Wierchu. zdjęcie ilustracyjne / fot.kasprowy-wierch.webcamera.pl

Śnieg na Kasprowym Wierchu. zdjęcie ilustracyjne / fot.kasprowy-wierch.webcamera.pl

Pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu w piątek rano wynosiła 107 cm; na szczycie było dziewięć stopni mrozu. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenie lawinowego.

Tatrzański Park Narodowy (TPN) informuje, że wszystkie szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, który w wielu miejscach jest nieprzetarty. Od wysokości 1600 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Wybierając się w wyższe partie gór należy mieć ze sobą sprzęt do zimowej turystyki jak m.in. raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC, czyli detektor lawinowy, sondę i łopatkę.

Grubość pokrywy śnieżnej w całych górach przekroczyła 1 metr. Powstała ona jednak bardzo szybko. Jest więc słabo związana i niestabilna. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, ale w niektórych miejscach może być wyższy. Szczególnie zagrożonym obszarem jest ten wokół szlaku na Rysy.

Tatrzańskie jeziora skute są cienką warstwą lodu. Władze TPN przestrzegają przed wchodzeniem na taflę, ponieważ z łatwością może się ona załamać.

n.czas.com