DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„IMPERIUM NIERUCHOMOŚCI ZBUDOWANE NA DARK MONEY”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Rodzina Abdukadyr zarobiła miliony na nielegalnym handlu ładunkami w Azji Środkowej. Teraz wiemy, gdzie trafiły pieniądze: ekskluzywne wille, lśniące wieżowce i fantomowe inwestycje na całym świecie.

Od 2012 r. Setki milionów dolarów z Kirgistanu – jednego z najbiedniejszych krajów na Ziemi – przelały się na konta bankowe w Europie , Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie w imieniu jednej rodziny.

Dosc dlugi artykul dla lubiacych czytac

Krótka obietnica

Duża część tych pieniędzy trafiła do rozległego portfela nieruchomości, który rozciąga się od Zatoki Perskiej do wybrzeży Kalifornii .

Portfolio obejmuje prestiżowe przejęcia, takie jak rezydencja w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic Londynu i dom o wartości 1,2 miliona dolarów w pobliżu Waszyngtonu. Obejmuje także nowe projekty deweloperskie, takie jak 26-piętrowa wieża mieszkalna w Dubaju .

Ale chociaż niektóre z innych projektów zajmują najlepsze nieruchomości, utknęły w martwym punkcie z nieznanych przyczyn, co powoduje pytania o to, kto za nimi stoi.

„Czy jest już jakiś inwestor lub architekt?” Zapytał grupę prawodawców z niemieckiego miasta Augsburg o jedno z tajemniczo nieaktywnych placów budowy.

Śledztwo przeprowadzone przez Kyrgyz Service , OCCRP w RFE / RL i jego centrum członkowskie w Kirgistanie, Kloop , odpowiada na to pytanie – i łączy miliony tych inwestycji z mrocznym przedsiębiorstwem oddalonym o pół świata.

Kliknij każdy kraj, aby dowiedzieć się więcej o nieruchomościach, które Abdukadyrowie nabyli w Niemczech , Wielkiej Brytanii , Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratach Arabskich .

W zeszłym miesiącu trzy sklepy opublikowały śledztwo, które ujawniło publicznie Khabibulę Abdukadyr , tajnego etnicznego potentata ujgurskiego z siedzibą w Dubaju . Seria opowieści ujawniła, że on i jego rodzina prowadzą podziemne imperium ładunków w Azji Środkowej, które zarobiło miliony, przemycając towary, unikając podatków i stosując inne programy, które zależały od korupcji w kirgiskiej służbie celnej .

Morton House, ekskluzywna londyńska rezydencja, należy do przejęć Khabibuli Abdukadyra. (Zdjęcie: Coombe Residential)
Morton House, ekskluzywna londyńska rezydencja, należy do przejęć Khabibuli Abdukadyra. (Zdjęcie: Coombe Residential)

Niektóre dochody z tej ogromnej operacji, przekazane przez sieć firm Abdukadyrs, grupę spółek AKA, trafiły do istniejących nieruchomości i nowych projektów deweloperskich , zarówno zbudowanych, jak i niezabudowanych, na wielu kontynentach .

Aby przenieść te pieniądze za granicę, Abdukadyrowie polegali na usługach Aierkena Saimaitiego , samozwańczego pracza pieniędzy, który zdeponował miliony na swoich rachunkach i przekazał je za granicę , często wykonując przelewy za pośrednictwem swojej żony lub jego firmy kirgiskiej. Użył także sieci kurierów klasy robotniczej, aby fizycznie wynieść gotówkę z Kirgistanu i zdeponować ją na tureckich rachunkach bankowych . Stamtąd można go było wysłać tam, gdzie chcieli Abdukadyrzy.

Kim jest Khabibula Abdukadyr?

Saimaiti został zamordowany w Stambule w zeszłym miesiącu . Ale przed śmiercią zwrócił się do swoich byłych pracodawców, dostarczając reporterom szczegółowych opisów, w jaki sposób zarabiali pieniądze i technik, których używał, aby przelać je za granicę. Poparł swoje roszczenia obfitą dokumentacją, w tym osobistymi arkuszami kalkulacyjnymi i księgami, zapisami przelewów oraz deklaracjami pieniężnymi.

Aierken Saimaiti. (Zdjęcie: Aierken Saimaiti)
Aierken Saimaiti. (Zdjęcie: Aierken Saimaiti)

Ogółem Saimaiti wyprowadził z Kirgistanu ponad 700 milionów dolarów w ciągu pięciu lat pracy dla rodziny Abdukadyr. Nie dostarczył dokumentacji dla całej tej kwoty, ale zgodnie z późniejszym dochodzeniem prowadzonym przez krajową policję finansową łączna liczba może być znacznie wyższa.

Dokumenty, które przekazał reporterom, pokazują, że wysłał co najmniej 209 milionów dolarów pieniędzy Abdukadyrów do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich – krajów, w których rodzina dokonywała dużych inwestycji w nieruchomości.

Organizacja Open Democracy and Transparency International UK wsparła dokumentację tej historii o nieruchomościach rodziny Abdukadyr w Wielkiej Brytanii .

Podział

Korzystając z danych dotyczących gruntów i firmy, reporterzy byli w stanie zidentyfikować co najmniej 20 nieruchomości zakupionych przez rodzinę Abdukadyr. Nie można ustalić całkowitej wartości tych nieruchomości, od rezydencji i apartamentów miejskich po lśniące wieże hotelowe. Wiadomo, że rodzina zapłaciła 65 milionów dolarów za nieruchomości, ale liczba ta jest niekompletna, ponieważ rekordy nie były dostępne we wszystkich krajach i ponieważ nie obejmuje kosztów opracowania nieruchomości, które musiały wynieść dziesiątki milionów więcej.

Od lewej do prawej zdjęcie to pokazuje czterech braci w sercu rodzinnej firmy Abdukadyr: Alimujiang Hadeer, Nabi Hadeer, Maimaitili Hadeer i głowę rodziny, Khabibula Abdukadyr. (Zdjęcie: OCCRP)
Od lewej do prawej zdjęcie to pokazuje czterech braci w sercu rodzinnej firmy Abdukadyr: Alimujiang Hadeer, Nabi Hadeer, Maimaitili Hadeer i głowę rodziny, Khabibula Abdukadyr. (Zdjęcie: OCCRP)

Rodzina kupiła nieruchomości o wartości 44 milionów dolarów w Wielkiej Brytanii , 19 milionów dolarów w Dubaju i 2 miliony dolarów w Stanach Zjednoczonych . Niemieckie rekordy nie były dostępne.

Materiały dostarczone przez Saimaiti ujawniają również oszukańcze metody , za pomocą których wysyłał pieniądze Abdukadyrów za granicę.

Jednym z nich było tworzenie fałszywych umów pożyczek, które miały stanowić wstępną historię przelewów bankowych.

Saimaiti przekazał reporterom to, co powiedział, że był to pozorny kontrakt przewidujący, że jego kirgiska firma Abdyraz pożyczy 30 milionów dolarów na rzecz AKA Petroleum , jednej z głównych niemieckich firm rodziny Abdukadyr. Umowa – sporządzona zgodnie z prawem niemieckim i datowana na 1 lipca 2014 r. – zawiera pieczęć korporacyjną AKA Petroleum i podpis przypominający podpis przedstawiciela Khabibuli Abdukadyra z siedzibą w Monachium.

Pozorna umowa pożyczki zapewniona przez Saimaiti (po lewej), a następnie przekaz bankowy, który odnosi się do tej umowy (po prawej), pokazują jedną metodę, którą rodzina Abdukadyr zastosowała do uzasadnienia przepływu swoich pieniędzy za granicę.
Pozorna umowa pożyczki zapewniona przez Saimaiti (po lewej), a następnie przekaz bankowy, który odnosi się do tej umowy (po prawej), pokazują jedną metodę, którą rodzina Abdukadyr zastosowała do uzasadnienia przepływu swoich pieniędzy za granicę.

Saimaiti dostarczył także kopie siedmiu zleceń przelewu na łączną kwotę 3,7 miliona dolarów, które wystawił na konta AKA Petroleum, które odnoszą się konkretnie do fałszywej umowy.

Inne transfery stosowały różne taktyki. W wielu przypadkach miały wyglądać jak uzasadnione płatności za towary, takie jak tekstylia. Ale firmy, które otrzymały pieniądze, prawdopodobnie nie działały w branży tekstylnej.

W jednym przypadku Saimaiti osobiście przekazał 700 000 USD na niemieckie konto bankowe Khabibuli Abdukadyra , a powód przeniesienia wymieniono jako „produkcję tekstyliów”. W innym przypadku wysłał 290 000 USD do dewelopera nieruchomości w Dubaju za pomocą oficjalnego kodu działki z napisem Na końcu dołączono „do tekstyliów”.

„Są to duże transfery pochodzące z biednego kraju i należy je uważnie przyjrzeć”, mówi Graham Barrow , specjalista od ciemnych pieniędzy, który doradził dużym bankom, jak wzmocnić ich praktyki w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Według nieistniejącej już strony internetowej AKA , jej głównymi firmami były AKA International i MBL Investments w Dubaju, AKA Petroleum i AKA Immobilien (obecnie nazywana AKA Group ) w Niemczech oraz AKA London Trading (obecnie Miran International ) w Wielkiej Brytanii.

„Paradoksalnie pralni pieniędzy nie lubią przenosić ani inwestować pieniędzy w niestabilne i skorumpowane systemy, które pozwalają im przede wszystkim przejąć nad nimi kontrolę” – powiedział. „To sprawia, że dojrzałe zachodnie gospodarki i stabilne, długoterminowe inwestycje, takie jak nieruchomości, są szczególnie atrakcyjne”.

Barrow powiedział jednak, że inwestycje niewiele przynoszą korzyści krajom, w których przybywają.

„Długofalowym efektem ciemnych pieniędzy … jest zniekształcenie rynku, często wypychanie samych mieszkańców, których obecność jest niezbędna do wspierania lokalnej gospodarki”, powiedział.

Ani Abdukadyr, ani jego współpracownicy nie odpowiedzieli na wiele próśb o komentarz .

Kliknij na każdy kraj, aby przeczytać więcej o nieruchomościach, które nabyli Abdukadyrzy:

Niemcy

Wielka Brytania

Stany Zjednoczone

Zjednoczonych Emiratach Arabskich

NIEMCY: „NAWIEDZONY DOM” I SIEDZIBA PHANTOM

Projekt budowy naprzeciwko sklepu z futrami w Augsburgu, jednym z najstarszych miast w Niemczech, trwa od lat. Ernst Franzmann nie jest z tego powodu szczęśliwy.

„Zawsze pojawiają się nowi ludzie. Działają, a następnie praca zostaje zatrzymana i jest zaśmiecona śmieciami. Wszyscy wyrzucają śmieci i ani właściciel, ani architekt nie pilnują tego ”- powiedział Franzmann , kuśnierz w czcigodnym sklepie z futrem i skórą Conrada Glocka , w wywiadzie przed sklepem we wrześniu.

„To bolesność dla miasta”, dodał Franzmann, okularnik, wąsaty mężczyzna, który narzeka, że plac budowy odrzucił biznes.

Pewnego wczesnego popołudnia w dniu roboczym tej jesieni reporterzy widzieli mężczyznę wchodzącego do skorupy budynku, ale nie prowadzili działalności budowlanej. Sąsiedzi powiedzieli, że tylko garstka pracowników pojawiała się na miejscu od czasu do czasu – choć Franzmann powiedział w zeszłym tygodniu, że niektóre prace budowlane znów się rozpoczęły. Mimo to budynek stał się znany wśród mieszkańców jako „nawiedzony dom”.

We wrześniu plac budowy Abdukadyrów utknął w Augsburgu. (Zdjęcie: RFE / RL)
We wrześniu plac budowy Abdukadyrów utknął w Augsburgu. (Zdjęcie: RFE / RL)

Od 2015 r. Ogłoszono różne terminy dla sześciopiętrowego, powojennego budynku rozciągającego się na całym bloku wzdłuż Schmiedberg , arterii komunikacyjnej wschód-zachód w centrum Augsburga . W pewnym momencie miał to być hotel ukończony do 2016 roku . Obecny plan przewiduje przekształcenie go w kompleks apartamentów, który miał zostać zbudowany do marca 2019 r .

„Czy jest już inwestor lub architekt?”, Zapytał grupę prawodawców z Augsburga w liście do burmistrza z lutego 2018 r. W sprawie inwestycji.

Jest. Od ośmiu lat nieruchomość jest w posiadaniu grupy spółek AKA Abdukadyrs .

W rzeczywistości wstrzymany projekt jest tylko jednym z kilku niemieckich wydarzeń przedstawionych na nieistniejącej już stronie internetowej grupy . Obejmują również działkę pod Monachium i puste centrum biznesowe w mieście, które służy jako fantomowa siedziba główna grupy.

Dokładny zakres i wartość nieruchomości rodzinnych w kraju, w którym dokumentacja własności i sprzedaży nie są publicznie dostępne, jest niejasna. Ale na stronie prezentowane były również plany i renderingi architektoniczne dla dodatkowych inwestycji hotelowych, mieszkaniowych i biznesowych w kilku niemieckich miastach.

Siedziba Phantom

Dwie główne firmy rodziny Abdukadyr – AKA Immobilien (obecnie przemianowana na AKA Group) i jej spółka zależna, AKA Petroleum – są zarejestrowane w Niemczech . Zgodnie z najnowszymi aktami finansowymi z 2017 r. Firmy te posiadały ponad 106 mln USD , choć liczba ta prawdopodobnie obejmuje aktywa poza Niemcami.

Tymczasem podany przez nich adres korporacyjny wydawał się niczym więcej jak opuszczonym centrum biznesowym w parku przemysłowym we wschodnim Monachium, gdy reporterzy odwiedzili go w dzień powszedni tej jesieni.

Na parterze można było zobaczyć skrzynie i materiały budowlane porozrzucane przypadkowo. W środku nie było widać ani jednej osoby. Składane stoły i samotny zepsuty parasol leżały w pobliżu zakurzonego głównego wejścia, a dziedziniec był pełen chwastów i zaniedbanych krzewów.

Pusta siedziba grupy firm rodziny Abdukadyr w Monachium we wrześniu. (Zdjęcie: RFE / RL)
Pusta siedziba grupy firm rodziny Abdukadyr w Monachium we wrześniu. (Zdjęcie: RFE / RL)

Mała skrzynka pocztowa z przodu lokalu zawierała nazwiska AKA Immobilien , AKA Petroleum i dwóch innych niemieckich firm związanych z siecią Abdukadyr . Papierowy znak przyklejony do szklanych drzwi przy głównym wejściu skierował odwiedzających do centrum biznesowego po drugiej stronie ulicy, gdzie obok czterech dzwonków widniały nazwy czterech firm. Reporterzy kilkakrotnie zadzwonili dzwonkiem, ale nie otrzymali odpowiedzi.

Powtarzane połączenia z numerem podanym na papierowym znaku trafiły do automatycznej sekretarki. Wezwania zostały zwrócone przez przedstawiciela Abdukadyra z Monachium, Kudrata Nurmamata . Odmówił przedyskutowania działalności rodziny i od tego czasu odmawia kolejnych próśb o rozmowę.

Strona internetowa monachijskiej firmy architektonicznej Stark Architekten , która również pracowała nad „nawiedzonym domem” w Augsburgu , opisuje proponowany remont pustej siedziby AKA za 19,2 miliona dolarów . Przewiduje błyszczący, pięciogwiazdkowy cylindryczny szklany hotel z 196 pokojami – w komplecie z marką AKA International.

„Wyjątkowo głupi produkt fantasy”

Oprócz „nawiedzonego domu” w Augsburgu i opuszczonego centrum biznesowego w Monachium rodzina Abdukadyr kupiła działkę w Vaterstetten , na wschód od Monachium.

Nieistniejąca już strona internetowa AKA opisała planowany rozwój jako 220-pokojowy hotel z przewidywanym terminem zakończenia w grudniu 2017 r. Od tego czasu Abdukadyrowie sprzedali działkę.

Renderowanie dużego hotelu planowanego przez rodzinę Abdukadyr w Vaterstetten, na wschód od Monachium. (Źródło: strona internetowa AKA)
Renderowanie dużego hotelu planowanego przez rodzinę Abdukadyr w Vaterstetten, na wschód od Monachium. (Źródło: strona internetowa AKA)

Lokalny urzędnik w Vaterstetten powiedział, że przedstawiciele grupy pokazali plany dotyczące proponowanego hotelu, ale nigdy nie złożyli żadnych formalnych formalności związanych z realizacją projektu.

Wydaje się, że co najmniej dwa inne projekty AKA w Niemczech nigdy nie istniały.

Strona internetowa grupy zawierała proponowany hotel w niemieckim uzdrowisku Bad Vilbel , na północny wschód od Frankfurtu . Lokalny urzędnik odpowiedzialny za budownictwo komercyjne powiedział Immobilien Zeitung w kwietniu 2018 r., Że obrazy związane z rzekomym rozwojem były „wyjątkowo głupim produktem fantasy bez działki”.

Wydaje się, że to się nie zmieniło.

„Nie wiem nic o takim projekcie, więc oświadczenie radnego miasta nadal obowiązuje” , powiedział w e-mailu Yannick Schwander , rzecznik biura burmistrza Bad Vilbel .

Innym proponowanym projektem na terenie martwej siedziby AKA był rozwój hotelu w miejscowości Dietzenbach , na południowy wschód od Frankfurtu . Rzecznik samorządu powiedział, że nigdy nie złożono oficjalnego wniosku o planowanie takiego projektu.

Ale jeśli rodzina Abdukadyr nigdy nie ukończyła budowy nieruchomości w Niemczech, to nie z powodu braku pieniędzy.

Dane finansowe przekazane reporterom przez Saimaiti wskazują, że w 2014 i 2015 r. Przelał on co najmniej 46 mln USD na konta prowadzone przez Abdukadyra i jego dwie główne niemieckie firmy.

Biorąc pod uwagę zasoby finansowe rodziny, nie jest jasne, dlaczego tak wiele z ich niemieckich projektów wydaje się fantomami. Przynajmniej budownictwo w Augsburgu może teraz znów nabrać tempa. Ale nawet jeśli żadna z pozostałych nie zostanie ukończona, stanowią one już wiele milionów dolarów z powodzeniem wydalonych z Azji Środkowej.

Niemiecki dokument rejestracyjny jednej z niemieckich firm Abdukadyrów (po lewej) zawiera podpis Kudrata Nurmamata, lokalnego przedstawiciela rodziny. Po prawej stronie znajduje się pozorna umowa pożyczki przekazana reporterom przez Saimaiti, którą wykorzystał jako uzasadnienie transferu pieniędzy Abdukadyrów do Niemiec. Zawiera także podpis Nurmamat. (Kliknij, aby powiększyć)
Niemiecki dokument rejestracyjny jednej z niemieckich firm Abdukadyrów (po lewej) zawiera podpis Kudrata Nurmamata, lokalnego przedstawiciela rodziny. Po prawej stronie znajduje się pozorna umowa pożyczki przekazana reporterom przez Saimaiti, którą wykorzystał jako uzasadnienie transferu pieniędzy Abdukadyrów do Niemiec. Zawiera także podpis Nurmamat. (Kliknij, aby powiększyć)

Kliknij na każdy kraj, aby przeczytać więcej o nieruchomościach, które nabyli Abdukadyrzy:

Niemcy

Wielka Brytania

Stany Zjednoczone

Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wróć na górę

WIELKA BRYTANIA: A LUXURY MANSION AND UYGHUR KEBABS

Uxbridge Road , duża, handlowa arteria komunikacyjna w dzielnicy Ealing w zachodnim Londynie , zyskała nowe życie od czasu ogłoszenia w 2007 roku, że przez tę linię będzie przebiegać nowa linia kolejowa, znana jako Elizabeth Line .

To tutaj rodzina Abdukadyr kupiła nieruchomość o nazwie Dawley House za 28 milionów dolarów w 2016 roku.

Gdy nowa linia kolejowa zacznie funkcjonować w 2021 r., Obiekt będzie oddalony o 20 minut od centrum Londynu i lotniska Heathrow , co będzie atrakcyjną okazją do inwestycji.

Zgodnie z dokumentacją zezwalającą i nieczynną stroną internetową dla grupy firm AKA Abdukadyrs, rodzina miała duże plany dotyczące witryny: 12-piętrowy szklany hotel ze 113 mieszkaniami , „kawiarnię na parterze, zaplecze konferencyjne i centrum fitness” które wisiałyby nad okolicą.

Jednak według miejscowych miejsce to zostało praktycznie nietknięte od czasu, gdy poprzedni budynek został zburzony prawie trzy lata temu.

W ostatni dzień powszedni na placu nie było śladu budowy, pracowników ani ochroniarzy, tylko pusta działka za drewnianą przegrodą i kilkoma zamkniętymi na kłódkę metalowymi bramami.

Strona dawnego Dawley House jest teraz pustą działką. (Zdjęcie: OCCRP)
Strona dawnego Dawley House jest teraz pustą działką. (Zdjęcie: OCCRP)

Abdukadyrzy kupili nieruchomość za pośrednictwem jednej ze swoich brytyjskich firm, zwanej teraz Miran International . Dokumenty finansowe firmy za 2016 rok, w którym kupiła Dawley House , pokazują, że otrzymała 28 milionów dolarów od dwóch zagranicznych firm Abdukadyr w tym roku i że wykorzystała odpowiednią kwotę na inwestycję w nieruchomości.

Firmy te – AKA International i Palvan Insaat – były odbiorcami dziesiątek milionów dolarów, które Saimaiti , samozwańcza praczka pieniędzy pracująca dla Abdukadyrów, wysłała z Kirgistanu w imieniu rodziny.

Dokumenty finansowe Mirana pokazują również, że sam Khabibula Abdukadyr pożyczył firmie 2,5 mln USD w 2016 r. Firma przekazała mniej więcej tę kwotę swojemu synowi, Aibibula Nuermaimaiti , jako pożyczkę osobistą. Mniejsza kwota została wysłana do firmy Nuermaimaiti , która wykorzystała ją do nabycia dobrze ocenionej restauracji Uyghur w północnym Londynie . Zakład ten wydaje się być jedynym podmiotem powiązanym z Abdukadyrem, który wykazuje namacalną działalność gospodarczą w Zjednoczonym Królestwie poza nabywaniem nieruchomości.

Bezpośredni krewni Abdukadyra używają kilku nazwisk, w tym Hadeera , Palvana i Aibibuli . Dla uproszczenia członkowie rodziny związani ze swoją siecią biznesową nazywani są w tej historii Abdukadyrami, ponieważ Khabibula Abdukadyr jest głową ich imperium.

„Jeden z najlepszych domów”

Abdukadyrs właścicielem co najmniej cztery inne właściwości w Londynie , za co zapłacili w sumie około $ 16 mln . Jednym z nich jest pusta działka.

Inny syn Abdukadyra , Aibibula Paliwanmuhaimaiti , kupił w 2016 roku luksusowy apartament w budynku z widokiem na Tamizę za ponad 2 miliony dolarów . Mieszkanie znajduje się w Ascensis Tower , 17-piętrowym wieżowcu w dzielnicy Wandsworth w południowo-zachodnim Londynie .

Ale klejnotem koronnym Abdukadyrów w mieście jest dwór w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic – zielonej, prywatnej posiadłości Coombe Park w Kingston upon Thames .

Dwór, znany jako Morton House , służy również jako zarejestrowany adres działalności gospodarczej Abdukadyrs w Wielkiej Brytanii.

Chabibula Abdukadyr , jego żona i dwaj jego synowie są wymienieni jako właściciele rezydencji, którą rodzina kupiła za 6,8 miliona dolarów w 2015 roku.

Broszura dla domu siedem sypialni zachwala łodzi, obszar w polo i golfa możliwości, jak również jego bliskość do wielu międzynarodowych szkół i All England Lawn Tennis Club , który gospodarze roczne Wimbledon turnieju tenisowego. O samej nieruchomości broszura mówi: „Niewątpliwie jest to jeden z najlepszych domów w najbardziej ekskluzywnej drodze od Kingston Hill ”.

Rezydencja Abdukadyrów w Morton House. (Zdjęcie: Coombe Residential)
Rezydencja Abdukadyrów w Morton House. (Zdjęcie: Coombe Residential)

Publiczny dostęp do ulicy jest blokowany przez elektryczną bramę bezpieczeństwa – wzniesioną pośród kontrowersji w 2008 roku – którą zamożni mieszkańcy używają do otwarcia klucza.

Pobierz plik PDF z aktami własności nieruchomości wymienionych w tej historii.

Z dodatkowym raportem Open Democracy and Transparency International UK , który dostarczył informacji o niektórych nieruchomościach rodziny Abdukadyr w tym kraju.

Kliknij na każdy kraj, aby przeczytać więcej o nieruchomościach, które nabyli Abdukadyrzy:

Niemcy

Wielka Brytania

Stany Zjednoczone

Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wróć na górę

STANY ZJEDNOCZONE: OD MORZA DO LŚNIĄCEGO MORZA

Począwszy od 2013 r. Khabibula Abdukadyr rozszerzył swoją działalność na Stany Zjednoczone, gdzie wraz z rodziną założył szereg firm shellowych i dokonał dwóch zakupów nieruchomości, jednego w Kalifornii i jednego w Wirginii.

Ten pierwszy to czteropokojowy dom z trzema łazienkami na północ od Los Angeles z basenem i jacuzzi. Dwóch synów Abdukadyra nabyło nieruchomość w listopadzie 2013 r. Za 722 000 USD. (Sprzedali go w sierpniu 2019 r. Za 785 000 USD).

Przejęcie Abdukadyrów w Los Angeles. (Zdjęcie: Realtor.com)
Przejęcie Abdukadyrów w Los Angeles. (Zdjęcie: Realtor.com)

Drugi to dom w Great Falls w stanie Wirginia , zakupiony w kwietniu 2018 roku za prawie 1,3 miliona dolarów . Dwupiętrowy ceglany dom został oficjalnie zakupiony przez AKA Development , spółkę zarejestrowaną przez Aibibulę Yamaimaiti , człowieka, którego kilka źródeł zidentyfikowało jako syna Khabibuli Abdukadyra .

Firma jest notowanym importerem czterech dostaw materiałów budowlanych między sierpniem 2018 r. A czerwcem 2019 r., A także 29 mebli, które Abdukadyrowie wysłali w październiku od tureckiej firmy Palvan Insaat . Wizyta w parku biurowym, w którym zarejestrowana jest AKA Development, ujawniła, że dziesiątki firm i organizacji, które prowadzą gamę produktów od energii słonecznej po usługi prawne i opiekę nad zwierzętami, wykorzystują lokale jako biura wirtualne. Firma Abdukadyr nie miała widocznej obecności w budynku.

Oprócz mebli rodzina sprowadziła co najmniej dwa luksusowe pojazdy do Stanów Zjednoczonych . Lamborghini 2011 i 2008 Mercedes-Benz SUV klasy G zostały wysłane w imieniu Yamaimaiti do rodzinnego domu w Wirginii, pokazują dane importowe.

Chociaż rodzinne nieruchomości w USA są znacznie mniejsze niż w kilku innych krajach, ich zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych firmy otrzymały znaczne przelewy bankowe z zagranicy dzięki uprzejmości samozwańczego pralni pieniędzy, Saimaiti .

Głównym odbiorcą przeniesień była firma o nazwie AKA Energy , która została zarejestrowana w Nevadzie w lipcu 2014 r. I której kierownikami byli Abdukadyr, jego żona i dwóch jego synów.

Rodzina Abdukadyr zarejestrowała kilka innych amerykańskich firm, w tym Palwan Energy i AKA Food z siedzibą w Teksasie oraz Nur International Trading North America z siedzibą w Kalifornii . Te trzy firmy zostały rozwiązane.

Wewnętrzny arkusz kalkulacyjny i rekordy przelewów bankowych, które Saimaiti przekazał reporterom, pokazują, że podczas sześciomiesięcznego okresu w latach 2014–2015 jego kirgiska firma przekazała 29 mln USD na konta Bank of America w imieniu AKA Energy , która podała adres firmy w centrum handlowe w południowym Las Vegas .

Dokumenty pokazują, że pieniądze zostały wysłane w 63 oddzielnych przelewach w kwotach od 100 000 do 800 000 USD . W przypadku około 5 milionów dolarów tych przeniesień cel został opisany jako „zwrot długu” w przypadku umowy rzekomo zawartej 2 października 2014 r.

Nie jest jasne, co AKA Energy , która nadal jest aktywna, zrobiła z tymi pieniędzmi. Firma nie ma strony internetowej, a reporterzy nie mogli znaleźć żadnych dowodów na jej działalność. Abdukadyrzy nie odpowiedzieli na prośby o komentarz .

Pobierz plik PDF z aktami własności nieruchomości wymienionych w tej historii.

Kolejne 750 000 $ zostało wysłane na konto Bank of America w Yamaimaiti . W zleceniach przeniesienia, które Saimaiti przekazał reporterom, stwierdzono, że fundusze były przeznaczone na „zakup domu ”.

Kliknij na każdy kraj, aby przeczytać więcej o nieruchomościach, które nabyli Abdukadyrzy:

Niemcy

Wielka Brytania

Stany Zjednoczone

Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wróć na górę

DUBAJ: TOWERS AND VILLAS

Profil działalności rodziny Abdukadyr jest znacznie bardziej widoczny w Dubaju niż w Europie czy Ameryce Północnej .

Khabibula Abdukadyr i jego krewni wykorzystali dziesiątki milionów dolarów z Kirgistanu, aby zdobyć nieruchomości i rozpocząć projekty deweloperskie w emiracie, gdzie prowadzą firmę o nazwie AKA International (wcześniej znaną jako ABL Hospitality Management ).

Bank dokumentację dostarczoną przez reporterów Saimaiti , self-wyznał pieniędzy launderer, pokazują, że w 2014 i 2015 roku przewodowy co najmniej $ 104 mln do AKA Międzynarodówki i deweloperów Dubaju w oparciu o imieniu rodziny. Twierdził, że to tylko część znacznie większej sumy, choć nie dostarczył danych na poparcie tego roszczenia.

Saimaiti powiedział, że celem tych transferów było sfinansowanie rodzinnych inwestycji w nieruchomości. „Przenieśliłem dużo pieniędzy z Kirgistanu do Dubaju na cele lądowe” – powiedział.

Według Saimaiti miejsce, które nazwał „Marina”, było jednym z głównych osiągnięć Abdukadyrów.

Nieistniejąca obecnie strona internetowa AKA kiedyś reklamowała sztandarowy projekt o nazwie AKA Marina Hotel & Residences . „Nowa ikoniczna inwestycja budowlana”, zaledwie 500 metrów od nabrzeża, opisywana jest jako para wież – 23-piętrowy hotel i 60-piętrowy budynek apartamentowy – połączone „panoramicznym mostem wypoczynkowym” z basenem bez krawędzi . Witryna wymienia projekt jako „wstępnie przedłożony”, choć jego obecny stan jest niejasny.

Rendering planowanego flagowego rozwoju Abdukadyrów z nieistniejącej już strony internetowej ich firmy. Jego obecny status jest niejasny. (Zdjęcie: AKA Group)
Rendering planowanego flagowego rozwoju Abdukadyrów z nieistniejącej już strony internetowej ich firmy. Jego obecny status jest niejasny. (Zdjęcie: AKA Group)

Dwa inne duże projekty reklamowane na stronie AKA są na zaawansowanym etapie.

Jednym z nich jest AKA Residence , 26-piętrowa wieża mieszkalna z 220 mieszkaniami, która jest na ukończeniu, według mediów biznesowych ZEA . Budynek znajduje się w Jumeirah Village Circle , nowszej inwestycji w sercu Dubaju . Reporterzy nie byli w stanie potwierdzić, ile pieniędzy włożyli Abdukadyrowie w projekt, ale budżet głównego wykonawcy wyszczególniono na stronie internetowej branży jako 40 milionów dolarów . Witryny z ofertami wynajmu nieruchomości już oferują mieszkania do wynajęcia w budynku z 145-metrowym apartamentem z dwiema sypialniami za około 21 800 $ rocznie .

Drugi duży projekt AKA w budowie, zwany MBL Residence , to 45-piętrowy wysokiej klasy budynek mieszkalny, który jest częścią ogromnej inwestycji Jumeirah Lake Towers . Projekt był reklamowany na stronie AKA jako jedna z głównych inwestycji grupy.

Renderowanie rezydencji MBL. (Zdjęcie: strona internetowa AKA)
Renderowanie rezydencji MBL. (Zdjęcie: strona internetowa AKA)

Według pokazu slajdów reklamującego jego funkcje i udogodnienia, wieża jest wspólnym przedsięwzięciem AKA International i międzynarodowego konglomeratu z Dubaju o nazwie MAG Group . Przedstawiciel MAG powiedział, że firma nie chce komentować zaangażowania AKA .

Rodzina Abdukadyr zainwestowała również w pięciopiętrowy budynek wielofunkcyjny w Dubaju, który jest w końcowej fazie budowy. Ziemia, na której znajduje się strona, jest własnością żony Raimbka Matraimova , potężnego byłego zastępcy szefa służby celnej Kirgistanu. Jest także współinwestorem w projekcie. Wcześniejsze dochodzenie ujawniło, że wsparcie Matraimova było kluczowe dla sukcesu imperium transportowego rodziny Abdukadyrów w Azji Środkowej. ( Matraimov publicznie zaprzeczył zarzutom nadużycia i nie skomentował projektu w Dubaju ).

Oprócz dużych inwestycji w nieruchomości rodzina Abdukadyr dokonała w Dubaju czegoś, co wydaje się być osobistym zakupem.

Wyciekła baza danych własności prywatnej w emiracie zawiera co najmniej siedem nieruchomości nabytych przez rodzinę Abdukadyra i pracownika .

Wyciekła baza danych nieruchomości i rezydencji została opracowana przez specjalistów z branży nieruchomości, uzyskana przez grupę non-profit C4ADS i przekazana OCCRP. Chociaż dane nie zawierają dokładnych dat zakupu, pokazują lokalizację nieruchomości, aw wielu przypadkach ich ceny, a także dane kontaktowe kupujących. Obejmuje okres między 2015 a 2017 r.

Do tych nieruchomości należą cztery wille w Jumeirah Park , inwestycji obejmującej ponad 2000 domów , za które rodzina zapłaciła nieco ponad 5 milionów dolarów . Zostały one zakupione przez Khabibulę Abdukadyra , dwóch jego braci oraz pracownika, który prowadzi rodzinną turecką firmę.

Sam Khabibula jest także właścicielem willi w pobliskim kompleksie Wysp Jumeirah , za którą zapłacił 650 000 USD .

Dwa apartamenty – jeden w budynku na sztucznej wyspie Palm Jumeirah w kształcie drzewa , a drugi w pobliskiej wieży o nazwie Al-Dhafrah – zostały zakupione przez jednego z synów Chabibuli i krewnego kobiety za łączną kwotę 448 000 $ .

Rejestry przelewów przekazane reporterom przez Saimaiti potwierdzają niektóre informacje z wyciekającej bazy danych. Po pierwsze, niektóre z jego przewodów zostały wysłane do głównego dewelopera na rynku nieruchomości w Dubaju , Nakheel , który zbudował wszystkie oprócz jednej willi i mieszkań kupionych przez Abdukadyrs.

Ponadto, wyjaśnił Saimaiti, niektóre z tych przelewów zawierały oznaczenia alfanumeryczne wskazujące na określone właściwości, ale czasem z wprowadzającymi w błąd opisami. Na przykład przekazanie do Nakheel we wrześniu 2014 r. Kwoty 290 000 USD zawiera kod „JVC11 YHRG 001C dla tekstyliów”. Inni wskazują na „dostawę towarów” jako przyczynę transakcji.

Kody zawarte w transferach są zgodne z identyfikatorami właściwości zawartymi w wyciekanej bazie danych.

Kliknij na każdy kraj, aby przeczytać więcej o nieruchomościach, które nabyli Abdukadyrzy:

Niemcy

Wielka Brytania

Stany Zjednoczone

Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wróć na górę

Kredyty projektowe

„Grabież i patronat w sercu Azji Środkowej” to wspólny wysiłek Radia Azattyk, kirgiskiej Służby Radia Wolna Europa / Radio Liberty; OCCRP; oraz centrum członków Kirgistanu OCCRP, Kloop. Ponad dwa tuziny dziennikarzy z tych organizacji pracowało miesiącami, aby umożliwić śledztwo. Ze względu na wiele zagrożeń otrzymywanych przez reporterów i redaktorów w tym okresie ich nazwy nie są ujawniane.

zrodlo:rferl.org

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: