Policyjna kontrola prędkości Fot. PAP

Policyjna kontrola prędkości Fot. PAP

Nawet ponad 6 tys. policjantów wyjedzie na polskie drogi podczas akcji pod nazwą „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie” – podał podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

We wtorek 24 grudnia od godz. 6 w całej Polsce trwa policyjna akcja pod nazwą „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”. Działania zakończą się o godz. 22 w niedzielę.

W tym czasie na drogi każdego dnia akcji wyjedzie średnio ponad 5 tys. policjantów. Policja nie wyklucza jednak, że pierwszego i ostatniego dnia działań liczba funkcjonariuszy przekroczy 6 tys. Policjanci będą patrolować głównie miejsca szczególnie niebezpieczne, a także drogi wjazdowe i wyjazdowe z największych miast.

Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego. Zwrócą uwagę na poruszanie się z dozwoloną prędkością, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach podtrzymujących. Będą również sprawdzać stan trzeźwości kierujących pojazdami oraz reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem – informuje policja.pl.

Najbardziej obawiamy się wyników badań trzeźwości kierujących pojazdem – zaznacza w rozmowie podinsp. Radosław. Zaznacza jednak, że nie to będzie priorytetem policji, która po pierwsze będzie miała za zadanie pilnować płynności ruchu. Dużą uwagę policjanci będą zwracać również na przestrzeganie ograniczeń prędkości.

Zdaniem Kobrysia w tym roku część osób zdecydowała się na świąteczne wyjazdy już w piątek i w sobotę, co pokazują również tragiczne statystyki policji. Z danych KGP wynika bowiem, że od 20 do 22 grudnia na drogach w 279 wypadkach zginęło 20 osób. Zatrzymano 782 osoby, które kierowały pojazdami będąc pod wpływem alkoholu.

Policjanci zwracają uwagę, że w tym samym okresie ubiegłego roku zginęło 32 osoby. Zatrzymano 624 pijanych kierowców.

Z kolei jeśli chodzi o akcję policji w okresie Świąt Bożego Narodzenia, to w ubiegłym roku podczas sześciodniowych działań doszło do 457 wypadków. Zginęło w nich 46 osób, a 559 zostało rannych. Policjanci zatrzymali także 1275 kierowców prowadzących będąc pod wpływem alkoholu.

W ubiegłym roku statystycznie każdego dnia w okresie świątecznym na drogach ginęło 8 osób, a ponad 90 osób dziennie odnosiło obrażenia. Warto więc zastanowić się, czy naprawdę nie możemy nic zrobić, żeby nie brać udziału w tej statystyce. Wypadków naprawdę może być mniej – podkreślił podinsp. Radosław Kobryś.

Źródło: PAP / policja.pl