DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Arabia Saudyjska skazuje 5 na śmierć za zabicie Jamala Khashoggiego”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Grazyna Rebeca

Nie dziele sie ze swiatem wiadomosciami o sobie....

RIYADH, Arabia Saudyjska (AP) – Arabia Saudyjska skazała w poniedziałek na śmierć pięciu ludzi za zabicie felietonisty i krytyka rodziny królewskiej Washington Post Jamala Khashoggiego, którego morderstwo w konsulacie saudyjskim w Stambule wywołało ostrą krytykę międzynarodową i zepsuło relacje księcia z członkowie Kongresu w Waszyngtonie.

Sąd karny w Rijadzie uznał kolejne trzy osoby winne ukrywania przestępstwa. Zostali skazani na łączne 24 lata więzienia, zgodnie z oświadczeniem czytanym przez biuro saudyjskiego prokuratora generalnego w telewizji publicznej.

W sumie 11 osób było sądzonych w Arabii Saudyjskiej za zabójstwo, ale rząd nie podał ich nazwisk do wiadomości publicznej. Wszystkie wyroki są wstępne i można się odwołać.

Garstka dyplomatów, w tym z Turcji, a także członkowie rodziny Khashoggi’ego mogli uczestniczyć w dziewięciu sesjach sądowych, chociaż niezależne media zostały zablokowane.

Podczas gdy sprawa w Arabii Saudyjskiej została w dużej mierze zakończona, pytania pozostają w międzynarodowym sądzie opinii publicznej na temat winy księcia Mohammeda bin Salmana podczas zabójstwa.

Khashoggi, który był mieszkańcem USA, wszedł do konsulatu swojego kraju 2 października 2018 r. Na umówione spotkanie w celu odebrania dokumentów, które pozwolą mu poślubić swoją turecką narzeczoną . Nigdy nie wyszedł, a jego ciało nie zostało odnalezione.

Zespół 15 saudyjskich agentów polecono specjalnie do Turcji, aby spotkać się z Khashoggi tego dnia w konsulacie. Byli wśród nich lekarz sądowy, oficerowie wywiadu i bezpieczeństwa oraz osoby pracujące w biurze księcia koronnego, zgodnie z niezależną sondą ONZ.

Jego śmierć oszołomiła zachodnich sojuszników Arabii Saudyjskiej i natychmiast zadała pytania o to, jak można przeprowadzić operację na wysokim szczeblu bez wiedzy księcia Mahometa – nawet gdy królestwo upiera się, że książę koronny nie ma nic wspólnego z zabiciem.

W wywiadzie we wrześniu z„60 minut” CBS , książę Mohammed powiedział: „Biorę pełną odpowiedzialność jako przywódca w Arabii Saudyjskiej”. Powtórzył jednak, że nie wiedział o operacji, ponieważ nie był w stanie śledzić milionów pracowników tego kraju.

Ojciec księcia, król Salman, rozkazał zabić najwyższe stanowiska bezpieczeństwa po zabójstwie.

Tymczasem Turcja, rywal Arabii Saudyjskiej, wykorzystała zabójstwa na swojej ziemi, aby naciskać na królestwo. Turcja, która domagała się podejrzenia podejrzanych, najwyraźniej miała awantury w konsulacie saudyjskim i podzieliła się z kilkoma innymi informacjami o zabójstwie z CIA.

Arabia Saudyjska początkowo oferowała wiele kont przesuwnych o zniknięciu Khashoggi. Gdy międzynarodowa presja narastała z powodu wycieków z Turcji, królestwo ostatecznie ustąpiło wyjaśnienia, że został zabity przez nieuczciwych urzędników podczas bójki.

Według Shaalana al-Shaalana, rzecznika z biura saudyjskiego prokuratora generalnego, proces zakończył się zabiciem.

Raport 101-stronicowy wydany w tym roku przez Agnes Callamard, specjalnego sprawozdawcy ONZ ds pozasądowych, doraźnych i arbitralnych egzekucji, zawartych informacji od władz tureckich audio wspólnych z nią. Zgłosiła, że słyszała agentów Arabii Saudyjskiej czekających na przybycie Khashoggi, a jeden z nich pytał, jak zabiją ciało.

Nie martw się, lekarz powiedział: „Stawy zostaną rozdzielone. To nie jest problem ”, mówi w audio. „Jeśli weźmiemy plastikowe torby i pokroimy na kawałki, wszystko będzie gotowe. Zawiniemy każdy z nich. ”

Makabryczne zabójstwa zwróciły uwagę na dokładne obawy dotyczące praw człowieka, które Khashoggi spędził w zeszłym roku na emigracji w USA, pisząc w kolumnach dla „The Washington Post” – i być może dlatego, że był celem.

W czasach, gdy reformy społeczne księcia Mohammeda były szeroko witane na Zachodzie, kolumny Khashoggiego skrytykowały równoległe stłumienie protestów, które książę nadzorował. Wielu krytyków saudyjskiego księcia koronnego pozostaje uwięzionych i jest oskarżonych o bezpieczeństwo narodowe.

W Waszyngtonie kongres powiedział, że uważa, że książę Mohammed jest „odpowiedzialny za morderstwo”. Prezydent Donald Trump potępił zabójstwo, ale stoi przy 34-letnim księciu i bronił więzi amerykańsko-saudyjskich. Waszyngton ukarał 17 Saudyjczyków podejrzanych o udział.

Wśród osób objętych sankcjami są Saud al-Qahtani, jastrzębi dawny doradca księcia koronnego oraz Ahmed al-Asiri, również były doradca, który był zastępcą szefa wywiadu.

Biuro saudyjskiego prokuratora generalnego powiedziało, że w poniedziałek Al-Qahtani zostało zbadane i nie wykazano, że był zaangażowany w zabójstwo. Al-Asiri został osądzony i zwolniony z powodu niewystarczających dowodów.

Sąd karny Rijadu zarządził także zwolnienie w tym czasie konsulatu generalnego Arabii Saudyjskiej w Stambule Mohammeda al-Otaibi. Jest jednym z tych, którzy zostali ukarani przez USA ze względu na jego „udział w rażącym naruszeniu praw człowieka”. Departament Stanu USA wydał również zakazy podróży wobec jego najbliższej rodziny.

Callamard, specjalny sprawozdawca ONZ, zareagował na werdykt, tweetując, że „parodia śledztwa, ścigania i sprawiedliwości trwa nadal” w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej ostrzegła, że sprawa jest podatna na ingerencję polityczną.

Organizacja praw Amnesty International powiedziała, że wyrok jest „wybielaczem, który nie przynosi ani sprawiedliwości, ani prawdy” i pojawia się, gdy sądy w Arabii Saudyjskiej rutynowo prowadzą „rażąco niesprawiedliwe procesy”.

W Turcji Yasin Aktay, członek tureckiej partii rządzącej i przyjaciel Khashoggi, skrytykował werdykt, mówiąc, że saudyjski sąd nie postawił przed sądem prawdziwych sprawców.

„Prokurator skazał pięciu zabitych na śmierć, ale nie dotknął tych, którzy byli za tymi pięcioma”, Aktay powiedziała The Associated Press.

„Werdykt nie spełnia oczekiwań sumienia publicznego ani poczucia sprawiedliwości” – powiedział.

Chociaż zabójstwo Khashoggiego zniszczyło reputację księcia Mohammeda na Zachodzie, jest on niezwykle popularny w domu, szczególnie wśród młodych Saudyjczyków zadowolonych ze zmian społecznych, które wprowadził.

Z biegiem czasu szkody dla reputacji księcia zaczęły zanikać, a niektóre kompanie, które trzymały się z daleka z powodu publicznego sprzeciwu, ponownie podjęły interesy z królestwem.

Arabia Saudyjska w ciągu ostatnich miesięcy otworzyła notorycznie zamknięty kraj dla turystów i podróżników z całego świata w ramach dążenia do ożywienia gospodarki i zmiany postrzegania królestwa.

___

Batrawy zgłosił z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Powiązany pisarz prasowy Suzan Fraser w Ankarze w Turcji przyczynił się do powstania tego raportu.

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: