DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Wschodnie siły Libii przejmują statek z turecką załogą”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

BENGHAZI, Libia (AP) – Siły Libii na wschodzie kraju twierdzą, że zajęły statek wraz z członkami tureckiej załogi pośród napięć we wschodniej części Morza Śródziemnego w związku z kontrowersyjną umową na granicy morskiej z Trypolisem i Ankarą.

Rozwój nastąpił, gdy Turcja ostatnio zwiększyła swoje wsparcie dla wspieranego przez ONZ rządu Libii z siedzibą na zachodzie kraju, w stolicy Trypolisu. W przeciągającym się konflikcie w Libii administracja jest zaciekłym rywalem w stosunku do wschodniego. Libia jest podzielona między obie strony, każda wspierana przez szereg milicji i obcych rządów.

W oświadczeniu z późnej soboty samozwańcza libijska armia narodowa – która wspiera administrację na wschodzie – powiedziała, że ​​statek pływający pod banderą Grenady z kilkoma członkami tureckiej załogi został przymusowo zabrany do libijskiego portu w celu kontroli. Jednak nie było jasne, czy ruch był rzeczywiście zajęciem.

Samozwańcza armia i jej dowódca, Khalifa Hifter, próbują zdobyć Trypolis od kwietnia. Ofensywa grozi pogrążeniem Libii w kolejnym ataku przemocy, skali konfliktu z 2011 r., Który wyparł i zabił wieloletniego dyktatora Moammara Kaddafiego.

Rząd Turcji i Libii w Trypolisie podpisał w zeszłym miesiącu umowę morską, wzbudzając międzynarodowe oburzenie i troskę ze strony kilku krajów śródziemnomorskich. Umowa daje Turcji dostęp do spornej strefy ekonomicznej we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Parlament Turcji zatwierdził także w sobotę umowę o bezpieczeństwie z Trypolisem, pozwalającą Turcji na szkolenie wojskowe i wyposażenie na żądanie Trypolisu, co jeszcze bardziej rozwścieczyło wschodnią administrację.

Późną sobotę Departament Stanu USA wyraził „zaniepokojenie” zarówno wnioskiem rządu Trypolisu o wsparcie wojsk tureckich, jak i samozwańczą groźbą LNA do zaciągnięcia „aktywów lotniczych i najemników dostarczanych przez zagranicę” w ataku na stolicę, mówiąc, że takie działania grożą „ perspektywy rozwiązania konfliktu ”i wezwanie wszystkich stron do powstrzymania się od dalszych eskalacji.

W odpowiedzi na Departament Stanu minister spraw zagranicznych rządu Trypolisu Mohamed Sayala podkreślił, że rząd wspierany przez ONZ jest „prawowitym i jedynym przedstawicielem” Libii i wzywa Waszyngton do wykazania „jasnej i otwartej pozycji” przeciwko postępowi Hiftera w sprawie Trypolisu.

Umowa morska z Trypolisu z Ankarą zraziła nawet tradycyjnych europejskich zwolenników. Grecja, długoletni rywal Turcji, wypędziła ambasadora Libii, aw niedzielę grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias odwiedził Bengazi, siedzibę administracji wschodniej i LNA Hiftera.

W oświadczeniu ze spotkania zacytowano Dendiasa jako krytykującą umowę o bezpieczeństwie jako „zagrożenie dla jedności Libii i całego regionu”.

Po opuszczeniu Bengazi Dendias zatrzymał się na lotnisku w Kairze, gdzie przeprowadził rozmowy ze swoim egipskim odpowiednikiem Sameh Shoukry, później w niedzielę, zgodnie z egipskim ministerstwem spraw zagranicznych.

Starszy prawodawca w parlamencie Bengazi powiedział The Associated Press, że umowy tureckie są „prowokacją” dla sąsiednich krajów arabskich i europejskich.

„Przedłuży to konflikt i zagrozi narodom Afryki Północnej… rozprzestrzeniając chaos w regionie”, powiedział Talal Al-Mihoub, przewodniczący parlamentarnej komisji obrony i bezpieczeństwa narodowego.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja może wysłać wojska do Libii, jeśli formalnie poprosi to rząd Trypolisu. „W razie potrzeby zwiększymy wojskowy aspekt naszego wsparcia dla Libii”, oświadczył Erdogan ponownie w niedzielę.

Libijscy i amerykańscy urzędnicy oskarżyli Rosję o rozmieszczenie bojowników w Libii za pośrednictwem prywatnego wykonawcy bezpieczeństwa, czego Moskwa zaprzecza.

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: