DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Protest Irakijczyków przed ostatecznym terminem mianowania nowego premiera”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

BAGHDAD (AP) – Tysiące protestujących wylewało się na ulice Bagdadu i południowych prowincji Iraku w niedzielę, odrzucając kandydata na stanowisko premiera, który według niektórych jest zbyt blisko Iranu.

Demonstracje nadchodzą w niedzielę o północy w celu mianowania tymczasowego premiera, bez widocznego rozwiązania.

Protestujący zamknęli drogi w południowych prowincjach, w tym bogatą w ropę Basrę, mówiąc, że nie zaakceptują nominacji odchodzącego ministra szkolnictwa wyższego, Qusaya al-Suhaila.

Bezbronne powstanie w Iraku ogarnęło kraj od 1 października, w wyniku którego zginęło co najmniej 400 osób. Tysiące protestujących wyszły na ulice Bagdadu i przeważnie szyitów na południu, aby potępić korupcję, słabe usługi i brak miejsc pracy, a jednocześnie wzywając do położenia kresu systemowi politycznemu narzuconemu po inwazji kierowanej przez USA w 2003 r.

Naciski z demonstracji doprowadziły premiera Adila Abdula-Mahdiego do rezygnacji pod koniec zeszłego miesiąca, po tym jak najpotężniejszy autorytet religijny w Iraku, Grand Ayatollah Ali al-Sistani, wycofał poparcie dla rządu Abdula-Mahdiego.

W piątek al-Sistani w swoim cotygodniowym kazaniu wygłoszonym przez przedstawiciela wezwał bloki polityczne do szybkiego utworzenia rządu. Urodzony w Iranie al-Sistani powiedział, że nowy premier powinien zostać zaakceptowany przez społeczeństwo.

Konstytucja Iraku wymaga, aby największy blok parlamentu wyznaczył kandydata na premiera w ciągu 15 dni od przyjęcia rezygnacji premiera. Termin ten upłynął w ubiegły czwartek, ale został przedłużony do północy niedzieli.

Polityczny impas pogłębił spór o to, który blok jest w rzeczywistości największy w parlamencie. Liczby wciąż się zmieniają od zeszłorocznych wyborów, a nieznana liczba prawodawców opuszcza niektóre bloki i dołącza do innych.

Federalny Sąd Najwyższy udzielił wskazówek w oświadczeniu w sobotę, ale powstrzymał się od wskazania największego bloku. Powiedział, że decyzja powinna opierać się na pierwszej sesji parlamentu po objęciu urzędu w zeszłym roku. Ale sąd powiedział również, że zaakceptuje, jeśli dwie lub więcej list połączy się, aby stać się największym blokiem w tej sesji.

Dwóch irackich urzędników powiedziało, że prezydent Barham Saleh wysłał odpowiedź sądu do parlamentu, prosząc ustawodawcę o określenie, który jest największym blokiem. Urzędnicy zabrali głos pod warunkiem zachowania anonimowości zgodnie z przepisami.

W parlamencie Iraku istnieją obecnie dwa główne bloki: Sairoon, kierowany przez populistycznego szyickiego kapłana Moqtada al-Sadra, i Fatah, w skład którego wchodzą przywódcy związani z paramilitarnymi Ludowymi Jednostkami Mobilizacyjnymi, kierowanymi przez Hadi al-Amiri.

Al-Suheil został nominowany na stanowisko premiera przez Fatah i ich sojuszników. Sairoon nalega, aby kandydat został wybrany przez antyrządowych protestujących na ulicy. Protestujący antyrządowi wzywają do szybkich wyborów i zreformowanego prawa wyborczego, które dałoby im większy wpływ na to, jak wybierani są ustawodawcy. Uważają, że obecny projekt uważany przez Parlament za nieodpowiedni.

Zgodnie z oświadczeniem wojskowym w północnej miejscowości Beiji członkowie grupy Państwa Islamskiego zaatakowali w sobotę wieczorem siły policyjne chroniące rafinerię ropy naftowej przed policjantami. Dodał, że policjanci zabili jednego napastnika, który miał na sobie wybuchowy pas.

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: