Junaid Hafeez/Fot. screen YouTube/ Expose it

Junaid Hafeez/Fot. screen YouTube/ Expose it

Pakistańczyk Junaid Hafeez został skazany na karę śmierci. Wszystko przez prowadzoną przez niego stronę na Facebooku. Jego studenci dopatrzyli się tam bowiem „uwłaczających uwag” pod adresem Mahometa. Pakistański sąd uznał to za bluźnierstwo.

Pakistańskie prawo za bluźnierstwo przewiduje karę śmierci. W marcu 2013 roku wykładowca jednego z tamtejszych uniwersytetów, Junaid Hafeez, został aresztowany i oskarżony o publikowanie w mediach społecznościowych obraźliwych komentarzy na temat Mahometa.

Hafeez zdobył tytuł magistra w USA. W trakcie stypendium Fulbrighta specjalizował się w literaturze amerykańskiej, fotografii i teatrze. Po studiach wrócił do Pakistanu, gdzie objął stanowisko wykładowcy na Uniwersytecie Bahauddin Zakariya w Multanie. Pracował tam aż do momentu zatrzymania.

Pierwszy z prawników Hafeeza, Rashid Rehman, został zastrzelony w 2014 roku, po tym jak zgodził się prowadzić tę sprawę. Ponadto zatrzymany wykładowca doznał wielokrotnych prześladowań za murami więzienia. Z ich powodu został osadzony w izolatce. Ostatecznie na Junaida Hafeeza wydano wyrok śmierci.

Obecny prawnik mężczyzny, Asad Jamal, zapewnił, że odwołają się od decyzji sądu. Ocenił także wyrok jako „najbardziej niefortunny”. Dodał jednak, że jest świadomy niebezpieczeństwa, w jakim się znajduje. Mężczyzna może bowiem podzielić los swojego poprzednika.

Po stronie Pakistańczyka stanęła także Amnesty Internationa, opisując wyrok jako pogwałcenie sprawiedliwości oraz „wyjątkowo rozczarowujący i zaskakujący”.

Kara za obrazę muzułmanów

Pakistańskie prawo przewiduje surowe kary za obrazę uczuć religijnych wyznawców islamu. Przepisy, których korzenie sięgają XIX-wiecznych Indii, zostały rozszerzone w 1927 roku. Pakistan przejął je po podziale Indii w 1947 roku.

W myśl przepisów, zbrodnią jest zakłócanie zgromadzenia religijnego, wkraczanie na teren pochówku oraz obraza wierzeń religijnych, celowe nieszczelnie lub profanacja miejsca lub przedmiotu kultu muzułmanów.

Od lat 70. XX wieku stwierdzenia „uwłaczające” postaciom związanym z islamem prawo karze dożywociem. Za „umyślne” zbezczeszczenie Koranu lub obrazę Mahometa grozi dożywocie lub kara śmierci.

Co prawda, tej pory nie przeprowadzono jeszcze w Pakistanie żadnej egzekucji za bluźnierstwo. Jednak w celi śmierci oczekuje 40 osób.

Głośny przypadek, związany z karą za bluźnierstwo, dotyczył pakistańskiej chrześcijanki Asi Bibi. Kobieta spędziła osiem lat w celi śmierci. Ostatecznie zwolniono ją z więzienia, po tym jak Sąd Najwyższy unieważnił wyrok. Decyzja ta wywołała zamieszki w kraju. W efekcie, kobieta musiała opuścić Pakistan.

Źródła: BBC/dw.com