DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Macron przysięga kontynuować walkę z ekstremizmem w Afryce Zachodniej”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

ABIDJAN, Wybrzeże Kości Słoniowej (AP) – prezydent Francji Emmanuel Macron poprzysiągł nasilenie walki z ekstremizmem islamskim w Afryce Zachodniej, gdy żołnierze francuscy zabili 33 islamskich ekstremistów w centralnym Mali.

Sobota była drugim dniem Macrona w jego trzydniowej podróży na Wybrzeże Kości Słoniowej i do Nigru, w której dominuje rosnące zagrożenie ze strony grup dżihadystów.

„Musimy pozostać zdeterminowani i zjednoczeni, aby stawić czoła temu zagrożeniu” – powiedział Macron podczas konferencji prasowej w Abidżanie. „Będziemy kontynuować walkę”.

Po stronie Macrona prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattara w Abidżanie ogłosił „historyczną” reformę wspieranej przez Francję waluty CFA Frank, założonej w 1945 r. I stosowanej przez osiem stanów w Afryce Zachodniej i Środkowej.

Nazwa waluty stanie się „ekologiczna” w przyszłym roku i wszyscy francuscy urzędnicy wycofają się z organów decyzyjnych, powiedział Ouattara. Ponadto zniesiony zostanie obowiązek państw członkowskich utrzymywania połowy swoich rezerw zagranicznych we Francji.

Waluta pozostanie związana z euro, co gwarantuje jej stabilność, podkreślił Ouattara.

Macron, który w sobotę skończył 42 lata, z zadowoleniem przyjął reformę i pochwalił wzmocnienie pozycji finansowej i gospodarczej regionu.

„Nie należę do pokolenia, które zna kolonializm … więc zerwijmy więzi!” Powiedział, dodając, że niektórzy, zwłaszcza afrykańska młodzież, uważali tę walutę za dziedzictwo postkolonialne.

Wcześniej tego dnia Macron ogłosił, że francuska operacja wojskowa zabiła w sobotę rano 33 ekstremistów islamskich w regionie Mopti w środkowym Mali.

Napisał na Twitterze, że „jest dumny z naszych żołnierzy, którzy nas chronią”. Powiedział, że dwóch malijskich żandarmów również zostało uratowanych podczas operacji.

Francja ma około 4500 pracowników wojskowych w Afryce Zachodniej i Środkowej, z których większość była rządzona przez Francję w epoce kolonialnej. W 2013 r. Francuzi przeprowadzili operację wojskową mającą na celu pozbawienie islamskich ekstremistów władzy w kilku większych miastach na północy Mali.

W kolejnych latach bojownicy przegrupowali się i pchnęli dalej do środkowego Mali, gdzie przeprowadzono operację w sobotę rano.

W piątek wieczorem Macron spotkał się z francuskim personelem wojskowym stacjonującym na Wybrzeżu Kości Słoniowej, które dzieli długą granicę z niestabilną Mali i Burkina Faso. Wizyta obejmowała komandosów, którzy brali udział w operacji w Mali w zeszłym miesiącu, podczas której 13 żołnierzy zginęło w kolizji helikoptera.

Wcześniej w sobotę Macron i Ouattara podkreślili rozpoczęcie nowego treningu. Międzynarodowa Akademia Walki z Terroryzmem będzie odpowiedzialna za „szkolenie na Wybrzeżu Kości Słoniowej niektórych wyspecjalizowanych sił z całej Afryki”, powiedział Macron. „Wtedy będziemy wspólnie lepiej przygotowani do walki z terroryzmem”.

W niedzielę Macron złoży hołd w Bouake ofiarom bombardowania lotnictwa z Wybrzeża Kości Słoniowej w 2004 r. Podczas wojny domowej w tym kraju, w którym zginęło dziewięciu francuskich żołnierzy i amerykański cywil, który szukał schronienia we francuskiej bazie wojskowej.

Odwiedzi także prezydenta Nigru Mahamadou Issoufou w Niamey przed powrotem do Francji, gdzie w połowie stycznia odbędzie się szczyt z przywódcami Afryki Zachodniej w celu wyjaśnienia strategii francuskiej operacji wojskowej w regionie Sahelu.

______

Krista Larson w Dakarze w Senegalu przyczyniła się do powstania tej historii.

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: