DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Gest gestowi nierówny, czyli takie same zwyczaje o różnych konsekwencjach”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Chociaż wiele powszechnie używanych gestów uważamy za uniwersalne – okazuje się, że niektóre z nich mogą mieć bardzo dwuznaczny wydźwięk w różnych częściach świata.

Zwłaszcza na południu Europy i w Azji, nieodpowiedni gest czy zachowanie może wywołać gwałtowną reakcję, doprowadzić do niezręcznych sytuacji, a nawet grozić poważnymi konsekwencjami. Dlatego stworzyliśmy dla Was londynkowy poradnik, czyli savoir-vivre gestów.

Gest gestowi nierówny, czyli takie same zwyczaje o różnych konsekwencjachNieodpowiedni gest czy zachowanie może wywołać gwałtowną reakcję, doprowadzić do niezręcznych sytuacji, a nawet grozić poważnymi konsekwencjami. (Fot. Getty Images)

“Z kwiatem w dłoni”

Jedni je lubią dostawać albo sprawiać, inni – niekoniecznie. Warto jednak wiedzieć, że szczególnie w Rosji, należy wręczać nieparzystą liczbę kwiatów. Składający się z parzystej liczby “wiecheć” zarezerwowany jest na… pogrzeby.

“Kciuk w górę”

Popularny i powszechnie uważany za wyrażenie aprobaty znak palcami, w Europie, USA, czy w Grecji, odebrany może być jako obraźliwy, albo… jako propozycja stosunku seksualnego. Także w Europie należy się go wystrzegać, zwłaszcza na Sardynii i w Rosji. A w krajach Bliskiego Wschodu, w Iranie, Afryce Zachodniej i Australii, równoznaczny jest z wyciągniętym środkowym palcem.

“OK”

Kolejny pozytywny symbol – “OK”, mający wyrażać zadowolenie lub akceptację, we Francji i Belgii oznacza zero. Jeśli więc chcemy coś pochwalić, raczej wyraźmy to słowami. Ten sam gest w Turcji, Niemczech i Ameryce Południowej może oznaczać, że przypisujemy komuś skłonności homoseksualne, albo że mamy go za “dup…a”, natomiast na Bliskim Wschodzie jest to jednocześnie symbol zła.

“Victoria”

Gest “zwycięstwa”, czyli dwóch skierowanych w górę palców, ma podobne znaczenie w kręgu kultury zachodniej. Należy jednak pamiętać, by wierzch dłoni był skierowany w naszą stronę, a wewnętrzna strona i palce w kierunku do odbiorcy. W odwrotnym przypadku, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii, jest to gest oznaczający lekceważenie i zachętę do bójki.

“Otwarta dłoń”

Ruch ręki, bez którego nie wyobrażamy sobie na przykład policjanta kierującego ruchem w razie wypadku. Dłoń skierowana w naszą stronę oznacza stop, poczekaj. Jednak w Grecji można tak obrazić lub ośmieszyć osobę, w kierunku której gest ten wykonamy. Ciekawe tylko, jak grecki policjant wstrzymuje ruch?

“Przywołanie palcem”

Ileż to razy zdarzyło się Wam wskazującym palcem usiłować przywołać kogoś? Pewnie nie raz. Należy jednak być ostrożnym, zwłaszcza w Azji, bo na tym kontynencie przywołuje się tak wyłącznie psy. Szczególnie obraźliwy gest ten jest w stosunku do kobiet, ponieważ skinieniem przywołuje się… prostytutkę. Na Filipinach za przywołanie palcem może nawet grozić kara.

“Figa z makiem”

Niewinny, zdawałoby się, gest. Popularny szczególnie wśród najmłodszych, zwłaszcza w centralnej i wschodniej Europie. Jeśli jednak ktoś pokaże Wam “figę” w Grecji, albo w krajach Dalekiego Wschodu czy Ameryki Centralnej, najlepiej oddalić się – bo oznacza to, że nie jesteście tam mile widziani.

“Rogi”

Wyciągnięty mały i wskazujący palec, popularny szczególnie na zdjęciach z koncertów i eventów, a oznaczający zazwyczaj dobrą zabawę. Ale nie dla Włochów, Greków czy Hiszpanów, bo w tych kulturach jest to symbol zdrady i oszustwa. Natomiast w kręgu kultury buddyjskiej i hinduskiej, ma on odstraszać złe moce.

“Lewa dłoń”

W islamie praworęczne osoby czeka nie lada wyzwanie, bowiem lewa ręka jest uznawana za „nieczystą”. Nie należy nią witać się, jeść, ani nawet podawać czegokolwiek drugiej osobie. Zasada ta obowiązuje we wszystkich krajach arabskich, a także w Indiach, na Sri Lance oraz Afryce.

“Fotografie”

Zwłaszcza w dobie digital i smartfonów, świat oszalał na punkcie zdjęć. Fotografujemy wszystko i wszędzie (długo by podawać przykłady). Jednak robienie zdjęć obiektów wojskowych czy budynków administracji publicznej jest nie tylko zabronione, ale może nam także przysporzyć nie lada kłopotów. Wystrzegać się powinniśmy więc fotografowania ich zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, Rosji, Azji Środkowej czy Afryki.

“Buziaczki, papatki…”

Publiczne okazywanie uczuć w Arabii Saudyjskiej jest jednoznaczne z karą pieniężną. W większości krajów Bliskiego Wschodu, a także w Emiratach Arabskich, w tym chętnie odwiedzanym przez rodaków Dubaju, należy zaniechać czułości w miejscach publicznych.

“Napiwki”

W Europie napiwki są najczęściej wliczone w cenę (niestety?). Wystarczy zerknąć na dół rachunku. Szczególnie jednak w krajach Bliskiego Wschodu napiwki są mile widziane, bowiem często przewyższają one dzienną pensję. W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Meksyku niepozostawienie drobnej kwoty jest olbrzymim nietaktem. Za to w Japonii napiwek jest obraźliwy, a w Chinach oznacza łamanie prawa!

“Z góry pluć, gumę żuć, tu wszystko wypada”…

… śpiewa Beata Kozidrak w przeboju “Co mi Panie dasz”. Okazuje się jednak, że nie wszędzie “wypada”. W Singapurze za żucie gumy w miejscu publicznym, a tym bardziej za jej wyplucie, grożą wysokie kary pieniężne. I jeszcze ostrzeżenie dla palaczy! Absolutny zakaz palenia w miejscach publicznych.

“Coś na ząb”

W Singapurze nie wolno także jeść i pić w środkach komunikacji publicznej. Zakaz ten jest restrykcyjnie przestrzegany i takie zachowanie grozi mandatem. W niektórych krajach Azji Południowo-Wschodniej niemile widziane jest spożywanie zwłaszcza owoców duriana, bowiem ich zapach nie należy do wykwintnych…

„Salut wolkański”

Z angielskiego: vulcan salute, to gest stworzony na potrzeby serialu telewizyjnego „Star Trek: Seria oryginalna” Leonarda Nimoya. Jest to jeden z bardziej rozpoznawalnych symboli serii Star Trek, a stanowi powitanie fikcyjnej, kosmicznej rasy Wolkan.

Pamiętajmy także, że bez względu na nasze przekonania, nie należy okazywać braku szacunku symbolom religijnym i państwowym. Szanujmy więc wizerunki świętych, bóstw, bogów oraz flagi, godła, insygnia czy herby oraz uważajmy na gesty!

ZDJĘCIA: GETTY IMAGES

zrodlo:londynek.net

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: