DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Biuro Watykanu stara się nadążyć za przypadkami nadużyć duchowieństwa”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

VATICAN CITY (AP) – Watykańskie biuro odpowiedzialne za rozpatrywanie skarg dotyczących nadużyć seksualnych duchownych odnotowało w tym roku rekord 1000 przypadków z całego świata, w tym z krajów, z których wcześniej nie słyszało – co sugeruje, że najgorsze może jeszcze nadejść kryzys, który dotknął Kościół rzymskokatolicki.

Prawie dwie dekady po przyjęciu przez Watykan odpowiedzialności za rozpatrzenie wszystkich przypadków nadużyć, Kongregacja Nauki Wiary jest dziś przytłoczona, walcząc ze szkieletowym personelem, który nie urósł w tempie umożliwiającym czterokrotny wzrost liczby sprawy przybywają w 2019 r. w porównaniu do dekady temu.

„Wiem, że klonowanie jest sprzeczne z nauczaniem katolickim, ale gdybym mógł faktycznie sklonować moich urzędników i pozwolić im pracować trzy zmiany dziennie lub pracować siedem dni w tygodniu”, mogliby dokonać niezbędnych postępów, powiedział prałat John Kennedy, szef kongregacji sekcja dyscypliny, która rozpatruje sprawy.

„W tej chwili skutecznie obserwujemy tsunami spraw, szczególnie z krajów, z których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy”, powiedział Kennedy, odnosząc się do zarzutów nadużycia, które miały miejsce przez większość lat lub dziesięcioleci temu. Argentyna, Meksyk, Chile, Włochy i Polska dołączyły do USA wśród krajów, w których najwięcej przypadków przybywa do zboru, znanego jako CDF.

Kennedy rozmawiał z The Associated Press i wpuścił fotografa AP i dziennikarzy wideo do wewnętrznych komnat CDF – po raz pierwszy w historii trybunału dostęp do mediów z wiadomościami wizualnymi. Nawet najbardziej skryta instytucja Watykanu odczuwa teraz potrzebę wykazania się pewną przejrzystością, gdy hierarchia kościelna stara się odbudować zaufanie wśród szeregowych katolików, którzy rozczarowali się dekadami znęcania się i klerowania duchowieństwa .

Papież Franciszek zrobił krok w kierunku większej przejrzystości, podejmując w tym tygodniu decyzję o zniesieniu tak zwanej „papieskiej tajemnicy”, która reguluje przetwarzanie przypadków nadużyć w celu zacieśnienia współpracy z organami ścigania w sprawach cywilnych.

Ale walki CDF nadal trwają i są symbolem ogólnej dysfunkcji wewnętrznego systemu prawnego Kościoła, który opiera się na biskupach i przełożonych religijnych, niektórzy bez doświadczenia prawnego lub wykwalifikowanych prawników kanonicznych wobec personelu, w celu zbadania zarzutów wykorzystywania seksualnego, które nawet najbardziej doświadczeni prokuratorzy mają trudności z analizą. Sam system opiera się na nieodłącznym konflikcie interesów, a biskup poprosił o rozważenie roszczenia nieznanej domniemanej ofiary w stosunku do słowa księdza, którego uważa za duchowego syna.

Pomimo obietnic „zerowej tolerancji” i rozliczalności, przyjęcia nowych przepisów i utworzenia komisji eksperckich, Watykan wciąż próbuje się pogodzić z problemem kapłanów-drapieżników – plagą, która po raz pierwszy wybuchła publicznie w Irlandii i Australii w Lata 90. XX wieku, USA w 2002 r., Części Europy od 2010 r., A Ameryka Łacińska w ubiegłym roku.

„Przypuszczam, że gdybym nie był księdzem i gdybym miał dziecko, które było molestowane, prawdopodobnie przestałbym chodzić na mszę”, powiedział Kennedy, który z pierwszej ręki widział, jak kościół w jego rodzinnej Irlandii stracił swoją wiarygodność w stosunku do skandal związany z nadużyciami.

„Prawdopodobnie przestałbym mieć coś wspólnego z kościołem, ponieważ powiedziałbym:„ Cóż, jeśli nie możesz opiekować się dziećmi, to dlaczego mam ci wierzyć? ”

Powiedział jednak, że Watykan jest zaangażowany w walkę z nadużyciami i potrzebuje więcej czasu na rozpatrzenie spraw. „Przyjrzymy się temu sądowo i zagwarantujemy, że sprawiedliwy wynik zostanie podany”, powiedział w wywiadzie.

„Nie chodzi o odzyskanie ludzi, ponieważ wiara jest czymś bardzo osobistym” – dodał. „Ale przynajmniej dajemy ludziom możliwość powiedzenia:„ Może dajmy kościołowi drugą szansę na usłyszenie przesłania ”.

CDF mieści się w palazzo w kolorze musztardy tuż przy bramie Watykanu i służy jako centralne centrum przetwarzania spraw dotyczących nadużyć, a także sąd apelacyjny dla oskarżonych księży zgodnie z kanonicznym prawem kościelnym, równoległy system prawny dla cywilnych organów ścigania, który wydaje eklezjalny sprawiedliwość.

W przeszłości, gdy CDF było znane jako Święte Oficjum lub Święta Inkwizycja Rzymska i Powszechna, takie kościelne kary obejmowały palenie na stosie dla heretyków i publikowanie list zakazanych książek, których wiernym zabroniono czytać.

Dzisiaj sprawiedliwość CDF zmierza bardziej do nakazania błędnym kapłanom modlitwy, pokuty i zakazu publicznego odprawiania Mszy. W rzeczywistości najgorszą karą przewidzianą w kanonicznym prawie kościelnym, nawet dla seryjnych gwałcicieli dzieci, jest zasadniczo zwolnienie lub zwolnienie ze stanu duchownego.

Podczas gdy kapłani czasami uważają zniesienie kary za równoważne z wyrokiem śmierci, tak pozornie niewielkie sankcje za takie ohydne zbrodnie od dawna były oburzone ofiarami, których życie jest na zawsze okaleczone przez ich wykorzystywanie. Ale uciekanie się do sprawiedliwości w kościele jest czasem wszystkim ofiarami, biorąc pod uwagę przedawnienia dotyczące ścigania przestępstw lub sporów cywilnych, które już dawno minęły, zanim ocalały pogodzi się z traumą i zdecyduje się zgłosić nadużycie władzom – zwykle aby zapobiec dalszej szkodzie.

„Chciałem się upewnić, że ten ksiądz nie ma dostępu do żadnych dzieci” – powiedział Paul Peloquin, katolicki psycholog kliniczny i ofiara przemocy, która zgłosiła swojego oprawcę do archidiecezji Santa Fe w Nowym Meksyku w 1990 roku.

Do tego czasu władze kościelne wiedziały przez dziesięciolecia, że ks. Hrabia Bierman obmacywał młodych chłopców i wysłali go na terapię. Ale jego biskupi wciąż umieszczali go z powrotem w służbie, gdzie, jak się uważa, molestował ponad 70 dzieci. Jury z Kentucky skazało go w 1993 roku i skazało na 20 lat więzienia, gdzie zmarł w 2005 roku.

Peloquin jednak nigdy nie otrzymał odpowiedzi na swoją pierwszą skargę do swojego biskupa.

„Rozzłościło mnie to” – powiedział Peloquin, który doradza ofiarom z perspektywy opartej na wierze, która kładzie nacisk na wybaczenie w uzdrawianiu. „Wyglądało na to, że od razu zadzwoniliby do mnie i powiedzieli:„ Posłuchajmy, co masz do powiedzenia ”.

Z powodu takich przypadków, w których biskup zignorował ofiarę, chronił pedofila i postawił przede wszystkim reputację kościoła, CDF pod ówczesnym kardynałem Józefem Ratzingerem (przyszły papież Benedykt XVI) w 2001 r. Przekonał św. Jana Pawła II do scentralizować proces.

Celem było zwalczanie sprawców nadużycia i zapewnienie biskupom i przełożonym religijnym potrzebnych wskazówek, aby ukarać księży, zamiast przenosić ich z parafii do parafii, gdzie mogliby ponownie nadużyć. Watykan nigdy nie upoważniał przełożonych do zgłaszania nadużyć policji, choć nalegał, by współpracowali z przepisami dotyczącymi zgłaszania spraw cywilnych.

Rewizja z 2001 r. Wzywa biskupów i przełożonych religijnych, którzy otrzymują zarzuty o przeprowadzenie wstępnego dochodzenia, które w USA często odbywa się przy pomocy świeckiej komisji rewizyjnej .

Jeśli biskup stwierdzi, że roszczenie ma pozór prawdy, przesyła dokumentację do CDF, która mówi biskupowi, jak postępować: poprzez pełną proces kanoniczny, przyspieszoną procedurę „administracyjną” lub coś innego, w tym Sam CDF przejmuje dochodzenie.

Przez kolejne miesiące i lata biskup kontynuuje śledztwo w porozumieniu z CDF. Ostatecznie biskup osiąga werdykt i sankcję, włącznie ze zwolnieniem ze stanu duchownego lub laicyzacją.

Jeśli kapłan zaakceptuje karę, sprawa się kończy. Jeśli się odwoła, sprawa trafia do CDF w celu podjęcia ostatecznej decyzji.

Od 2004 do 2014 r. – mniej więcej lata papiestwa Benedykta z rocznikiem na każdej książce – około 848 kapłanów zostało zlikwidowanych na całym świecie, a kolejne 2572 zostały ukarane mniejszymi karami, zgodnie ze statystykami Watykanu.

Od tego czasu Watykan nie opublikował zaktualizowanych statystyk, ale Franciszek najwyraźniej nie dał sobie rady z podejściem do defragmentacji Benedykta. Papież jezuitów wydaje się bardziej przejęty argumentami, że Kościołowi i społeczeństwu lepiej służy się, jeśli oprawcy pozostaną w kapłaństwie, choć nie będą czynili posługi wśród młodych ludzi, więc są przynajmniej pod nadzorem przełożonych i nie mają dostępu do dzieci w innych pracach.

Odwołania zapadają w sali konferencyjnej w kolorze kości słoniowej na pierwszym piętrze Palazzo Sant’Uffizio, siedziby CDF, rzut kamieniem od Placu Świętego Piotra.

W pokoju dominuje masywny drewniany krucyfiks na ścianie, który wychodzi na Bazylikę Świętego Piotra, aw każdym rogu pokoju kamera telewizyjna z obiegiem zamkniętym spogląda na personel CDF.

Kamery nagrywają debaty na dyskach DVD dla własnych archiwów CDF i na wypadek, gdyby papież kiedykolwiek chciał zobaczyć, co się wydarzyło.

To nędzna praca, czytanie akt spraw wypełnionych wiadomościami tekstowymi księży pielęgnujących swoje ofiary, psychologiczne oceny pedofilów oraz odrętwiałe listy od mężczyzn i kobiet, którzy zostali pogwałceni jako dzieci i wreszcie pogodzili się ze swoimi traumami.

„Czasami zastanawiam się nad sprawami, w których chcę wstać i krzyczeć, że chcę spakować swoje rzeczy, wyjść z biura i nie wracać” – powiedział Kennedy dziennikarzom katolickim w USA na początku tego roku.

Prawie 20 lat po tym, jak CDF przejął odpowiedzialność za sprawy, rozpatrzył 6000 spraw dotyczących nadużyć, aw pewnym momencie Francis ubolewał, że ma zaległości w wysokości 2000. Ale CDF musi teraz poradzić sobie z globalizacją skandalu, który w 2001 roku wydawał się być w dużej mierze ograniczony do świata anglojęzycznego.

Dzisiaj CDF liczy tylko 17 urzędników, przy okazjonalnej pomocy innych pracowników CDF oraz przełożonych. Kennedy powiedział, że planuje sprowadzić brazylijskiego, polskiego i dwujęzycznego amerykańskiego kanonika, aby pomóc zrekompensować oczekiwane odejścia obecnego personelu CDF i rozpatrywać sprawy z krajów, które dopiero teraz liczą się z nadużyciami.

Ale wciąż istnieją kraje, z których CDF nigdy nie słyszał – scenariusz sugerujący, że „albo wszyscy są świętymi, albo jeszcze o nich nie wiemy”, powiedział Kennedy AP.

Implikacja jest taka, że ofiary są nadal chronione, a biskupi nadal tuszują sprawy. Nowe prawo watykańskie nakazuje zgłaszanie wszelkich nadużyć i ukrywania urzędnikom kościelnym, ale nie ma automatycznej kary, jeśli ktoś tego nie zrobi.

Nawet w Stanach Zjednoczonych, w których obowiązują najbardziej rygorystyczne mechanizmy sprawozdawcze, nie ma sposobu, aby zapewnić, że biskupi przekażą zarzuty CDF w razie potrzeby.

„Nigdy nie przeprowadzono niezależnej oceny zgodności diecezjalnej z tym prawem” – powiedział wielebny James Connell, prawnik kanoniczny reprezentujący osoby, które przeżyły przemoc.

Wejdź do biblioteki Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, wejdź po spiralnych schodach do legalnych stosów, a znajdziesz po tomie „Decyzje Seu Sententiae” – decyzje prawne w języku łacińskim od jednego z głównych trybunałów Stolicy Apostolskiej, rzymskiej Roty .

W tomach znajdują się setki dekretów petycji o unieważnienie małżeństw katolickich z całego świata – papiery z pieczęcią Watykanu muszą ponownie wyjść za mąż w kościele po rozwodzie.

Ale nie opublikowano takiego orzecznictwa dla drugiego głównego trybunału w Watykanie, CDF. Żadne z tych orzeczeń nie zostało nigdy opublikowane. A to dlatego, że do ostatniego tygodnia przypadki nadużyć były objęte najwyższą formą poufności w kościele, tak zwaną „tajemnicą papieską”.

John Paul postanowił, że przypadki nadużyć będą trzymane w ścisłej tajemnicy w 2001 roku, a obrońcy twierdzili, że jest to najlepszy sposób ochrony prywatności ofiary, reputacji oskarżonego i uczciwości procesu.

Krytycy twierdzą, że papieski sekret służył do ukrywania skandalu, zapobiegania uzyskiwaniu wewnętrznej dokumentacji przez policję i milczenia ofiar. Komitet Praw Dziecka ONZ wydał zjadliwe oświadczenie o tajemnicy w 2014 r., A ofiary długo skarżyły się na to, jak je powtórnie zmumifikowały:

Przez dziesięciolecia wielu było utrzymywanych w tajemnicy przez swoich oprawców, po to tylko, aby kościół ponownie ich traumatyzował, narzucając im tajemnicę, kiedy w końcu znaleźli odwagę, by zgłosić zbrodnię.

Ogłaszając zniesienie najwyższej poufności w przypadkach nadużyć, Watykan powiedział, że reforma ułatwi współpracę z organami ścigania w sprawach cywilnych, ponieważ biskupi nie będą już w stanie ukryć się za papieską tajemnicą, aby ukrywać dokumenty.

Argument był uderzający, biorąc pod uwagę, że było to wyraźne przyznanie, że biskupi wykorzystali papieską tajemnicę jako pretekst do odmowy współpracy, gdy prokuratorzy, policja lub władze cywilne zażądały wewnętrznych dokumentów.

Mówiąc bardziej naukowo, brak opublikowanego orzecznictwa CDF oznacza, że żaden biskup lub przełożony religijny nie ma orzecznictwa, do którego miałby się odwoływać, gdy otrzyma nowy zarzut, że jeden z jego kapłanów zgwałcił dziecko: nie może przeczytać, jak Watykan lub jego bracia biskupi zajmowali się podobnym zestawem faktów w przeszłości, ponieważ żaden z przypadków nie został opublikowany.

Żaden seminarzysta studiujący prawo kanoniczne nie może powoływać się na studia przypadków w swojej pracy magisterskiej na temat reakcji Kościoła katolickiego na skandal związany z nadużyciami. Żaden akademicki, dziennikarz, ofiara ani zwykły katolik nie ma rzeczywistego pojęcia, w jaki sposób Kościół katolicki rozstrzygał te sprawy w jakikolwiek systematyczny sposób.

Wielebny DG Astigueta, jezuicki kanonista gregoriański, powiedział, że taka instytucjonalna tajemnica związana z przypadkami nadużyć szkodzi rozwojowi i stosowaniu własnego prawa Kościoła.

„Nauka kanoniczna rozwija się i rozwija nie tylko na podstawie refleksji ekspertów lub opracowania nowych przepisów, ale także na podstawie orzecznictwa, sposobu interpretacji prawa przez sędziów i prawników”, powiedział na konferencji w 2017 roku.

Wezwał CDF do większej przejrzystości, aby dzisiejsi prawnicy kanoniczni, zwłaszcza studenci studiujący w Rzymie, mieli łatwy dostęp do akt spraw i tym samym mieli „nauczanie oparte nie tylko na teorii, ale i praktyce”.

On nie jest sam. W ciągu ostatnich kilku lat uniwersytety afiliowane przez Watykan w Rzymie organizowały konferencje na temat poszukiwania nowej równowagi między potrzebą ochrony rzetelności dochodzenia, zwracając szczególną uwagę na potrzeby ofiar.

Trzej oficjalni mówcy na wielkim szczycie Franciszka w lutym na szczycie wykorzystywania seksualnego zaapelowali o reformę papieskiego sekretu, a główny watykański śledczy w sprawie przestępstw na tle seksualnym, arcybiskup Charles Scicluna, był głównym motorem reformy.

W kolejnej zmianie prawa kościelnego w tym roku Franciszek postanowił, że ofiary nie mogą zostać uciszone i mają prawo poznać wyniki swoich spraw. Ale po złożeniu wstępnej skargi nadal są one w dużej mierze wyłączone z procesu.

„To ta osoba, która została skrzywdzona. I wydaje się naturalną sprawiedliwością, że powinni wiedzieć, co się dzieje z tym, co się mówi pod ich nieobecność ”- powiedziała Marie Collins, irlandzka ocalała z pracy, która porzuciła frustrację komisji ochrony dzieci Francisa, częściowo z powodu tego, co powiedziała CDF nieustępliwość i obsesja na punkcie tajemnicy.

Dodała, że czas, w jakim sprawy nie przynoszą korzyści nikomu.

CDF ma wkrótce opublikować przewodnik krok po kroku dla biskupów i przełożonych religijnych, aby mogli się z nimi zapoznać, aby mogli rozpatrywać sprawy, a dwóch naukowców ciężko pracuje obecnie w biurze Kennedy’ego, wprowadzając szczegóły sprawy do bazy danych, aby CDF mógł wygenerować analizę statystyczną spraw, które rozpatrzyły w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Kennedy powiedział, że potrzebuje więcej funduszy, aby ukończyć projekt, i powiedział, że większa przejrzystość może być możliwa.

„Myślę, że w końcu przejdziemy do kwestii publikowania orzecznictwa, tak jak robi to Roman Rota” – powiedział. Celem byłoby zredagowanie nazw i ujawnienie szczegółów, ale pokazanie „ogólnych parametrów tego, co robimy”.

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: