Minister Piotr Gliński wręcza Piotrowi Cywińskiemu nominację na stanowisko dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Foto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Minister Piotr Gliński wręcza Piotrowi Cywińskiemu nominację na stanowisko dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Foto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Piotr Cywiński ponownie został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wcześniej PiS domagało się jego wyrzucenia za skandal z córką rotmistrza Pileckiego.

Wicepremier Piotr Gliński powołał nowego dyrektora państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przez kolejne trzy lata będzie nim Piotr Cywiński.

Cywiński jest dyrektorem Muzeum Auschwitz od 13 lat. Od 10 lat jest również prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau, której zadaniem jest finansowanie prac konserwatorskich w Miejscu Pamięci.

Powołanie Cywińskiego jest wydarzeniem dość szokującym. PiS przed przejęciem władzy domagał się bowiem jego dymisji, w związku z niezaproszeniem córki rotmistrza Witolda Pileckiego – Zofii Pileckiej na uroczyste obchody wyzwolenia obozu.

– To, że (…) w czasie uroczystości nie było miejsca dla przedstawicieli rodziny rotmistrza Pileckiego, jest rzeczą skandaliczną. Potrzebna jest tu bardzo szybka reakcja. Domagamy się, żeby premier Ewa Kopacz, ministerstwo kultury wyciągnęło konsekwencje – domagała się w 2015 roku przyszła premier Beata Szydło.

Sprawa jest tym bardziej zaskakująca, że Cywiński został dyrektorem po raz pierwszy właśnie za pierwszego rządu PiS, a powołującym go był minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Sam Cywiński tamten skandal tłumaczył tym, że rodzin ofiar Auschwitz to tysiące osób, dlatego trudno było wysłać zaproszenia do wszystkich.

Witold Pilecki opracował pierwsze sprawozdania na temat ludobójstwa Żydów, jakie dokonywało się w obozie Auschwitz, do którego zgłosił się na ochotnika.

Historia Fotografią Pisana@Jan34733995

20.12.2019 r. – Piotr Cywiński został ponownie powołany na stanowisko dyrektora KL Auschwitz.
Powołanie na trzyletnią kadencję, która rozpocznie się 01.01.2020 r., wręczył mu dziś wicepremier @PiotrGlinski.

Już miałem nadzieję, że to się nie stanie…

Zobacz obraz na Twitterze

Źródło: Radio Kraków