Rafał Ziemkiewicz. Foto: yt/Tv Republika
Rafał Ziemkiewicz. Foto: yt/Tv Republika

Rafał Ziemkiewicz odniósł się na Twitterze do sytuacji w polskim sądownictwie. Tym samym nie pozostawił suchej nitki na niektórych sędziach.

W poprzednim tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, a także o Sądzie Najwyższym. Proponowane zmiany zakładają m.in. zaostrzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz zmianę procedury wyboru pierwszego prezesa SN.

Pomysły te są krytykowane przez środowiska prawnicze, w szczególności przez sędziów. Niektórzy z nich domagają się wręcz interwencji ze strony unijnych organów w wewnętrzne sprawy polski.

Głos w tej sprawie zabrał także Rafał Ziemkiewicz.

– Wiele się już po sitwie w SN nie spodziewałem, ale jej bezczelność dech zapiera. Jak śmiecie nosić na piersi godło i wydawać wyroki „w imieniu RP”?! Poróbcie sobie łańcuchy z logo TSUE albo Timmermansem i mówcie wprost: „wyrok w imieniu kolonizatorów z UE/światłej elity/własnym” – napisał na Twitterze publicysta „Do Rzeczy”.

To jednak nie wszystko. Ziemkiewicz odniósł się również do kwestii sędziowskiej niezależności.

– Nigdzie na świecie „niezależność” nie oznacza, że sędziowie sami się wybierają i odpowiadają tylko przed sobą. To była oczywista patologia postkomunizmu obliczona na zapewnienie bezkarności komunistom. To sędziowie starający się „żeby nadal było jak było” kpią sobie z wartości UE – dodał w kolejnym wpisie.

n.czas.com