DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Izrael podpisuje zezwolenie na gaz w Egipcie, staje się głównym eksporterem energii”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.

JEROZOLIMA (AP) – Izrael stał się głównym eksporterem energii po raz pierwszy w poniedziałek po podpisaniu zezwolenia na eksport gazu ziemnego do Egiptu. Ogłoszenie nastąpi na kilka dni przed przewidywanym uruchomieniem lukratywnego izraelskiego złoża gazu na Morzu Śródziemnym.

Minister energii Yuval Steinitz nazwał zezwolenie „historycznym punktem orientacyjnym” dla Izraela. Powiedział, że jest to najważniejszy projekt współpracy gospodarczej między krajami sąsiadującymi od czasu podpisania przez nich porozumienia pokojowego w 1979 r.

Unia Europejska, starając się zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu, zachęciła do tworzenia nowych tras dostaw, w tym przez wschodnie Morze Śródziemne. Trasy te mogłyby również ograniczyć ambicje Iranu dotyczące wykorzystania Syrii jako bramy do Morza Śródziemnego.

„Rewolucja w zakresie gazu ziemnego zamienia nas w potęgę energetyczną i zapewnia nam nie tylko ogromne dochody dla kraju, ale także dramatyczny spadek zanieczyszczenia powietrza” – powiedział Steinitz. Izrael planuje odstawić węgiel dzięki oczekiwanemu gazowi.

Ale koncentracja Izraela na nowo odkrytych rezerwach gazu w ciągu ostatniej dekady spotkała się z ostrą krytyką wewnętrzną ze strony działaczy na rzecz ochrony środowiska i pomocy społecznej. Mówią, że rząd był zbyt hojny wobec gazowych potentatów stojących za eksploracją i że ogromne inwestycje odciągnęły zasoby od koncentrowania się na odnawialnych źródłach energii.

Niedawno lokalni aktywiści wzywają izraelską Delek Drilling i jej amerykańskiego partnera, Noble Energy, do przeniesienia proponowanej platformy do oczyszczania linii brzegowej dalej na morze. Aktywiści obawiają się katastrofalnych konsekwencji rozprzestrzeniania toksycznych zanieczyszczeń wody i powietrza w swoich domach.

Delek, Noble i rząd Izraela nalegają na wprowadzenie najbardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa i oskarżają ich krytyków o prowadzenie nieodpowiedzialnej kampanii strachu.

Oprócz korzyści ekonomicznych wydaje się, że obietnica gazu pomogła Izraelowi zbliżyć się do rządów arabskich i innych krajów śródziemnomorskich.

Izrael podpisał w ubiegłym roku umowę o wartości 15 miliardów dolarów na dostarczenie Egiptowi 64 miliardów metrów sześciennych gazu w ciągu 10 lat, co pomoże przekształcić oba podmioty w regionalnych graczy energetycznych.

W styczniu Egipt był gospodarzem pierwszego regionalnego forum gazowego. Izraelski minister energii uczestniczył wraz z kilkoma delegacjami regionalnymi, pierwszą taką wizytą członka izraelskiego gabinetu od powstania arabskiej wiosny w Egipcie w 2011 r.

Chociaż wcześniejsze umowy gospodarcze z Izraelem były kontrowersyjne w Egipcie, gdzie poparcie dla Palestyńczyków jest wysokie, stosunki stale się ocieplają.

Izrael dostarcza już niewielkie ilości gazu do Palestyńczyków i Jordanii, z którymi Delek i Noble podpisali pierwszą umowę eksportową w 2016 roku.

Zbiornik Lewiatan został odkryty w 2010 r. Około 125 kilometrów od wybrzeża Izraela, a wraz z odkryciem mniejszego pola Tamar zapoczątkował falę optymizmu dla kraju, który niegdyś był dumny z przewrotności bardzo mało zasobów naturalnych.

Pole gazowe Zohr – odkryte u wybrzeży Egiptu w 2015 r. – jest reklamowane jako największe w historii Morza Śródziemnego.

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: